Nie sú to pritom len dobrodružné divožienky, ktoré kočujú po svete s ruksakom na chrbte. Vrcholové manažérky, šéfky korporácií a veľkých firiem nechajú doma partnera, deti, psa, zbalia si kufre a vyberú sa na opačný koniec sveta, aby si prevetrali hlavu. Single cestovanie je totiž novým receptom na stres.

Vrátim sa domov k rodičom alebo im dokážem, že sa o seba viem postarať?
Vrátim sa domov k rodičom alebo im dokážem, že sa o seba viem postarať?
Zdroj: Shutterstock

Totálny relax

Tridsiatnička Martina, ktorá na Slovensku zastupuje rakúsku investičnú firmu v oblasti nehnuteľností, nedá na single cestovanie dopustiť už roky. „Nič vám nevyfiltruje myšlienky a nevyčistí hlavu tak, ako keď sa niekam vyberiete sama. Som veľmi pracovne vyťažená, málokedy si líham do postele pred polnocou a neprestajne som obklopená ľuďmi. Raz za čas preto potrebujem absolútny pokoj od všetkého a od všetkých. Keď idem na dovolenku s niekým iným, nie je to pre mňa rovnaký relax. Hoci sa odreagujem, nie do tej miery a takým spôsobom, ako sa mi žiada. Občas potrebujem celkom vypnúť a venovať sa len samej sebe. Nemusím sa nikomu a ničomu prispôsobovať, robím si čo chcem a venujem sa tomu, čo ma baví a na čo obyčajne nemám čas," hovorí.

 

Keď idem na dovolenku s niekým iným, nie je to pre mňa rovnaký relax. Hoci sa odreagujem, nie do tej miery a takým spôsobom, ako sa mi žiada. Občas potrebujem celkom vypnúť a venovať sa len samej sebe. Nemusím sa nikomu a ničomu prispôsobovať, robím si čo chcem a venujem sa tomu, čo ma baví a na čo obyčajne nemám čas.
Martina

Cestovanie last minute

Sympatická tmavovláska cestuje prevažne na vlastnú päsť. Keď sa jej zmocní pocit, že nutne musí dvihnúť kotvy a vypadnúť, sama si cez internet vyhľadá kedy ísť, kam ísť a nakoľko ísť. „Som veľmi spontánny človek schopný odísť na dovolenku prakticky z minúty na minútu. Niektoré cesty plánujem vopred a robím si aj itinerár miest, ktoré túžim navštíviť. Nezriedka sa však z ničoho nič rozhodnem cestovať a o pár dní už so zbalenými kuframi nastupujem do lietadla. Na cestovnú kanceláriu som sa obrátila len raz, kedy som sa v priebehu dvoch dní rozhodla, že potrebujem reset a nemala som čas vyhľadávať ubytovanie a letenky." Martina si prekvapivo vyberá destinácie, kam obyčajne ľudia cestujú vo dvojici alebo v skupinkách - Maledivy, Juhoafrická republika, Švajčiarsko, Bali, Thajsko...„To, ktorú destináciu sa rozhodnem navštíviť, je čisto pocitová záležitosť. Idem skrátka tam, kam ma to v konkrétnej chvíli najviac ťahá a na čo mám náladu." Absolútnou prioritou je pre ňu časová flexibilita. Kvôli svojej práci si totiž nemôže napríklad naplánovať letnú dovolenku „na niektorý týždeň v júli", ale napasovať ju dokonca až na hodinu presne. „Musím dovolenku na mieru ušiť svojim pracovným povinnostiam. Nemôžem prispôsobiť pracovné stretnutia odchodu na dovolenku ale naopak."

Tak a kde teraz budem bývať?Táto dilema trápi nejednu vysokoškoláčku
Tak a kde teraz budem bývať?Táto dilema trápi nejednu vysokoškoláčku
Zdroj: Shutterstock

Žiadna rarita

Hoci Martine už nepríde čudné, že dovolenkuje sama, najskôr si myslela, že byť ženou - osamelou cestovateľkou je viac rarita. A že bude pôsobiť medzi párikmi či skupinkami turistov ako päsť na oko. Opak bol však pravdou. „Na dovolenkách som stretla množstvo ľudí, ktorí cestovali single. Hoci väčšina z nich boli muži, našlo sa aj dosť žien. Drvivá väčšina z nich boli milovníci adrenalínu pátrajúci po dobrodružstve, ale nemálo z nich chcelo len na chvíľu utiecť pred každodenným stresom ako ja. Pred pätnástimi rokmi by ma však asi ani len nenapadlo ísť na dovolenku sama." Hoci Martina miluje cestovanie a rada objavuje nové krajiny, nie je typickou cestovateľkou so zaprášenými turistickými topánkami a pokrčeným Lonely Planet vo vrecku. „Nie som typ, ktorý si hodí ruksak na chrbát a precestuje celú Afriku. Čierny kontinent som síce krížom krážom prešla a spala som aj v kempoch v bojových podmienkach, no potrpím si na určitý štandard."