Eco-Hôtel Spa Yves Rocher vo Francúzsku
Po takomto výlete budete ako znovuzrodené. Eco-Hôtel Yves Rocher, ktorý stojí v srdci bretónskej prírody a močiarov La Grée des Landes, je dokonalá oáza relaxu a oddychu. Nie je náhoda, že ho postavili práve v dedine La Gacilly, pretože tu vyrastal a žil Yves Rocher, zakladateľ slávnej prírodnej kozmetiky. Okrem skvelého spa s rozprávkovým výhľadom si môžete užiť prechádzky po 55-hektárovej botanickej záhrade, ktorá je doslova laboratóriom pod holým nebom. V nej značka Yves Rocher dodnes pestuje rastliny, ktoré potom končia vo voňavých krémoch či šampónoch. Súčasťou ekohotela je vlastná záhrada, kde personál pestuje podľa ekologických zásad zeleninu. A to, že reštaurácia Les Jardins Sauvages je rajom pre všetky maškrtné jazýčky, netreba ani pripomínať, lebo za umením tunajšieho šéfkuchára cestujú gurmáni až z Paríža.
Azulik, Tulum
Na ostrove Yucatán, na okraji biosférickej rezervácie zapísanej do dedičstva UNESCO Sian Ka’an, stojí eko boutique hotel Azulik. Už pri príchode opantá vaše zmysly jeho bohémsky štýl, z ktorého sála bezstarostnosť a prekvapia vás aj do detailu premyslené eco friendly vychytávky. Ubytujete sa v domčeku na strome, ktorý má súkromnú terasu s výhľadom na bujnú džungľu aj Karibské more. Každý dom je postavený z mexického kráľovského ebenového dreva a má okná od podlahy až po strop, ktoré poskytujú prirodzené denné svetlo a sú vybavené sieťkami proti komárom. Zabudnite na klímu, televízor, telefón či elektrickú energiu. Nie, večer vám personál zapáli niekoľko sviečok a romantickú atmosféru umocní špeciálny kúpeľ v bohato mineralizovanej vode. Tá sa v mayskej kultúre považuje za posvätnú. Práve na počesť týchto posvätných vôd vybudovali v rezorte vodné chodníky, ktoré sa túlajú z loby
do kúpeľnej paluby, vytvárajú vodné zrkadlá a neustále čistú zemnú energiu. Bohémsky Tulum je jednoducho iný svet. Dokonalý a eko.
Keemala Resort & Spa, Phuket
Ak chcete zažiť iný rozmer Thajska, ktoré sa za posledné roky stalo pre nás skôr honbou za erotikou ako exotikou, máme pre vás tip. Päthviezdičkový Keemala rezort spĺňa už štvrtý rok najväčšie požiadavky pre všetkých milovníkov prírody. Nachádza sa v odľahlej dedine Kamala v blízkosti Andamanského mora, odkiaľ je to blízko k slávnej Patong Beach. Budete sa cítiť ako vo filme. Predstavte si, že spíte v džungli na korunách stromov s výhľadom na oceán. Neuveriteľné architektonické anomálie a fascinujúca zmes histórie a mýtu predstavujú štyri typy víl (Clay Pool Cottages, Tent Pool Villas, Bird Pool Pool Villas a Tree Pool Houses), ktoré našli inšpiráciu v dávnych kmeňových obydliach. Posteľná bielizeň z pravej egyptskej bavlny, kamenná vaňa na vašej terase, potraviny pestované priamo na mieste a zvyšky sa kompostujú. Zabudnite na papiere, akékoľvek plasty či televízor, tu budete v spojení len s divokou prírodou a kultúrou Phuketu. Nezisková organizácia Kamala Green Club dokonca pravidelne čistí tunajšie pláže.
Six Senses Con Dao, Vietnam
Už pojem SLOW LIFE (v preklade udržateľný, miestny, organický, zdravý) je spojením základných princípov značky Six Senses. Každý ich hotel či rezort má vlastnú Earth Lab, ktorá sa snaží o trvalo udržateľné využívanie nehnuteľností na zníženie spotreby, produkciu miestnych zdrojov a podporu ekosystémov. Novým ekohotspotom je Six Senses Con Dao vo Vietname, ktorý je jediným päťhviezdičkovým rezortom na ostrove Archipelago. Stojí na pobreží súkromnej pláže s úžasným výhľadom na ostrovy Snap-Worthy a z jeho panenskej krásy odpadnete rovnako ako z jeho ekologických vychytávok. Rezort je navrhnutý tak, že dokáže maximalizovať prirodzený prietok vzduchu vo svojich priestoroch a miestnostiach, ktoré sú väčšinou postavené s využitím iba trvalo udržateľných materiálov z miestnych zdrojov. Klimatizácia? Nehrozí! Kto ju potrebuje, keď má oceánsky vánok? V hoteli prekvapí aj vlastný systém Crystal Water, ktorý balia do skla samotní hostia. Rezort vytvoril miestnu školu pre sedem tisíc ľudí na ostrove, podporuje predškolský program a filtračný systém poskytuje študentom čistú vodu.
Prvý kontajnerový hotel v strednej Európe
Kontajnerové hotely si získavajú čoraz väčšiu popularitu, lebo razia šetrný prístup k životnému prostrediu a majú originálny dizajn. V surfistickom kempe na brehu rieky Labe pri obci Litomeriče vyrástol za štyri mesiace kontajnerový ContainHotel, ktorý je prvý svojho druhu v strednej Európe. Pražské štúdio Artikul ho navrhlo tak, aby bol plne mobilný, ľahko rozmontovateľný a pripojený jedine k lokálnemu zdroju elektriny, čím sa môže presúvať, kde len chce. Tvoria ho tri prepravné kontajnery, v ktorých sa nachádza 5 originálnych izieb s kapacitou 13 ľudí. Na prízemí prekvapí jedna izba a hygienické zariadenie, s technickou miestnosťou a so skladom, v hornej časti je spoločná terasa s nádherným výhľadom na okolie. Investori, inak tiež milovníci cestovania a vodných športov, vytvorili sezónny experiment, ktorý si všetci zamilovali.
Tip EMMY: Dajte si digitálny detox ako grafická dizajnérka Mikina Dimunová
Začiatkom roka, ktorý hneď v úvode sľuboval, že sa pracovne nezastaví, pochopila, že ho musí začať inak. „Šestnásť rokov som si na každú dovolenku priniesla počítač a nebol by deň, keby som aspoň trochu nepracovala. Osud vypočul moje prosby a zrazu mi volá @karin_ayurveda, že sa jej uvoľnilo miesto v ajurvédskom rezorte Isolabela na Sri Lanke, kde sa dá zažiť naozajstný, digitálny detox. Čiže odstrihnutie pupočnej šnúry medzi všetkými digitálnymi zariadeniami a mnou pod lekárskym dohľadom. Všetko vyšlo a ja som sa ocitla na mieste, na ktorom prvé štyri dni vaše telo pochopí, že tento svet nie je v poriadku, za čo sa vám odvďačí v podobe štvordňového maratónu migrény. Potom sa začína prerod v iného človeka. Doma som okrem počítača nechala mejkap, šperky a napokon aj oblečenie. Omotala som sa do handry, ktorú volajú sarong, a liečila som si myseľ. Štrnásť dní som sa snažila prestať premýšľať, len počúvať pištanie veveriečiek a šum mora. Začiatok dňa som privítala východom slnka, v jogovej asáne a bez kávy. Čisté jedlo bez náznaku chémie v pravidelných intervaloch, oddych, emočný balans, energia slnka a čerstvého vzduchu ma úplne dostali. Výsledkom je zdravšie vnímanie vlastnej existencie, ktoré som nastavila aj po návrate domov. Pracovné zadania radím do poradia. Čakáreň nebude len u lekára, ale pokojne aj u dizajnéra. Odmenou bude ešte kvalitnejší výsledok, odovzdaný s ešte väčším úsmevom.“
Vedeli ste, že?
Získať oprávnenie nazývať svoj hotel alebo kemp EKO zariadením nie je jednoduché? Nejde „len“ o triedenie odpadu či zavedenie inteligentného systému, lebo certifikácia európskou ekoznačkou vyžaduje splniť 29 povinných
kritérií a získať stanovený počet bodov deklarovaním časti z 90 voliteľných kritérií. Tie sú rozdelené podľa jednotlivých
oblastí: energia, voda, recyklácia a odpady, detergenty a dezinfekčné prostriedky aj environmentálny manažment.