Nastúpila tam hneď po vysokej škole a aj keď začínala v pobočke ako radová pokladníčka, veľmi rýchlo sa vypracovala. Bodaj by nie, veď mladá inžinierka ekonómie ochotne trávila v práci nadčasy, keď na Slovensko prichádzalo euro, tak aj víkendy, a rýchlo sa vypracovala na vyšší manažérsky post. 

Mala som pod sebou tridsiatich ľudí a v banke som trávila celé dni. Začínala som o ôsmej ráno, z práce som chodila o siedmej večer a často som aj v nedeľu riešila problémy v pobočkách, ktoré mali otvorené cez víkendy.
Kristína
Ženy - riaditeľky zarobia takmer o polovicu menej ako ich mužskí kolegovia.
Ženy - riaditeľky zarobia takmer o polovicu menej ako ich mužskí kolegovia.
Zdroj: Profimedia

Sama sa čuduje tomu, že sa jej muž s ňou nerozviedol a z ich spoločného syna nevyrástol flákač alebo asociál, lebo odkedy sa po roku materskej dovolenky vrátila do práce, bola v jednom nekonečnom kolotoči. Možno by sa v ňom točila dodnes, keby sa u nej neobjavili zdravotné problémy.

Až keď som sa ocitla v nemocnici a do rúk mi tiekli infúzie, pochopila som, že takto to už ďalej nejde. Že musím spomaliť. Keď som prišla za šéfom, že odchádzam, nechcel tomu veriť. Hneď mi ponúkol vyšší plat aj povýšenie. Odmietla som. Pretože moja práca už dávno prestala byť to, čo ma na nej bavilo na začiatku. Vlastne som skončila len pri tabuľkách a pri písaní reportov a správ. Áno, čím vyššie stúpaš po kariérnom rebríčku, tým viac sa vzďaľuješ práci, ktorú si kedysi mala rada.
Kristína
Práca je niekedy na úkor zdravia.
Práca je niekedy na úkor zdravia.
Zdroj: Istockphoto

Ako sa končí jej príbeh? Žiadny rozprávkový happy end sa nekonal, ale ona je konečne šťastná. Aj bez vysokého postu. 

Všetci si klopali na čelo, keď zistili, že som si našla prácu ako predavačka v rakúskej drogérii, kúsok za hranicami. Po nemecky viem, takže to nebol problém. Pracujem osem hodín denne, zarobím podobne ako manažérka v banke na Slovensku a konečne mám robotu, ktorú odložím v momente, keď odchádzam z obchodu. Vedúca predajne mi dokonca aj tu ponúkla vyššiu pozíciu a chcela zo mňa urobiť svoju zástupkyňu, ale ja žiadne povýšenie nepotrebujem. Lebo za tým by zase bolo len viacej zodpovednosti a papierovačiek.
Kristína

Skvelá kariéra? Neprosím si

Prípad Kristíny nie je výnimočný, čo potvrdili aj európske prieskumy INSEE, v ktorých sa žien pýtali na kritériá príjemného života. Iba 15 percent Európaniek totiž medzi svoje priority zaradilo aj úspešnú kariéru a v prieskume toto políčko zaškrtli. Dosť nízke číslo, lebo ešte pred desiatimi rokmi takých žien bolo až 27 percent. Nuž, časy sa zjavne menia a nežné pohlavie pochopilo, že super práca so super platom nemusí byť životná výhra.

A prečo už povýšenie a postup, kedysi považované za svätý grál, prestali byť aké atraktívne? Odborníci tento trend vysvetľujú tým, že na pracovnom trhu sa objavil nový „deal social“, čiže výmenný obchod.