Je úplne jedno, či ste so svojím malým milovaným pokladom zostali doma šesť mesiacov, alebo tri roky, keď sa po tomto plienkovom „relaxe“ plánujete opäť zamestnať, ste v poriadnom strese. Bojíte sa, ako túto zmenu zvládne dieťa, či sa pre vás vôbec nájde to miesto, kde ste predtým pracovali, a najmä, či budete stíhať tempo svojich kolegov. Obdobie, počas ktorého ste fungovali ako prenosná mliekareň, dozorkyňa, kuchárka detských kašičiek či triedička ocikaných dupačiek, nikomu na sebavedomí nepridáva, a tak vám vŕta v hlave otázka – mám vôbec na to, aby som sa vrátila do práce? Na civilizované miesto, kde sa vyžaduje samostatnosť a kde kolegom či nadriadeným treba odpovedať súvislými vetami bez šušlavého prízvuku? Pamätám si, že keď som po dva a pol roku chcela svoju materskú dovolenku „zabaliť“ ja, mala som hrôzu z toho, že to nezvládnem. Pochopiteľne, veď pobehovanie na trase postieľka – sporák – detské ihrisko si nevyžaduje mimoriadne intelektuálne schopnosti. Ako sa budem s ostatnými rozprávať, keď moja úbohá slovná zásoba sa nemilosrdne scvrkla na infantilné zdrobneniny typu havinko a kakavko? A dokážem vôbec zosmoliť nejaký článok, keď vrcholom mojej kreativity bolo spisovanie zoznamu potravín na sobotňajší nákup?

MAMA sa vracia do práce: Končí vám materská a bojíte sa, ako to  zvládnete? Táto stratégia pomôže
Zdroj: Shutterstock

Sebavedomie na nule

Nič nové pod slnkom, práve naopak. Podľa psychologičky Pavly Nôtovej sú takéto obavy u žien, ktoré na dlhé mesiace či roky vypadli z pracovného kolotoča, úplne prirodzené. Sebavedomie na nule, problémy s komunikáciou, nutkavý pocit, že okrem varenia a upratovania už nič iné nezvládnu, to sú bežní spoločníci mladých mamičiek, ktoré „dovolenkujú“ pri deťoch. „Takéto pocity najčastejšie trápia ženy, ktoré už aj pred pôrodom mali málo sebavedomia, no často aj tie najsebavedomejšie môže nakaziť dobre mienená poznámka manžela, kolegyne či rodičov, ktorí im povedia čosi v duchu – uvidíš, ako sa v práci všetko zmenilo,“ vysvetľuje odborníčka a takýmto ženám odporúča, aby sa od vonkajšieho sveta a od kolegov úplne „neodstrihli“. „Je dobré zostať s nimi v telefonickom či e-mailovom kontakte, aspoň občas sa s nimi stretnúť alebo si nájsť čas na akcie, ktoré firma organizuje pre zamestnancov. Takáto možnosť uniknúť z plienkového a cumlíkového stereotypu pomôže matke aj jej sebavedomiu,“ uvažuje doktorka Nvôtová. Ja som svoj návrat po materskej dovolenke, rovnako ako väčšina žien, nakoniec zvládla, no moja známa Diana sa toho bojí ako čert kríža. Ako mama dvoch malých detí mala v septembri konečne začať pracovať a zarábať, ale... „Naozaj si neviem predstaviť, že by som sa po šiestich rokoch pauzy postavila pred katedru a začala študentom vtĺkať do hlavy niečo, čo som aj ja sama už dávno zabudla. Veľmi rýchlo by si všimli, že som mimo a mala by som po autorite. Nie, ďakujem,“ hovorí rázne stredoškolská profesorka histórie a slovenčiny, ktorá to vyriešila svojsky. Posledné mesiace pred koncom materskej dovolenky sa doslova zúfalo snažila opäť otehotnieť a keďže sa jej to podarilo, nástup na gymnáziu odložila. Minimálne na ďalšie tri roky. „Viem, že som ten problém iba odložila na neskôr, ale teraz mi je to jedno. Možno sa za ten čas niečo vyrieši, pretože ja sa už do školy vrátiť nechcem. Na pubertálnych študentov si naozaj netrúfam, takže si postupne začnem hľadať čosi iné. Viem, že toto bude moja posledná materská dovolenka, s manželom sme si totiž povedali, že tri deti nám stačia,“ hovorí so smiechom. Sama si uvedomuje, že jej návrat do pracovného kolotoča bude po deväťročnej prestávke ešte ťažší než po šiestich rokoch, takže má v hlave veľké plány. „Už som sa prihlásila na nemčinu, zatiaľ chodím na jogu a keď sa malý narodí a trochu podrastie, chcem si urobiť aj ošetrovateľský kurz. Alebo začnem opatrovať deti mojich kamarátok a otvorím si vlastnú škôlku,“ hovorí Diana, ktorá svoju nočnú moru načas zažehnala. Môže si to dovoliť, bez jej výplaty sa zatiaľ ich rozpočet zaobíde.

MAMA sa vracia do práce: Končí vám materská a bojíte sa, ako to  zvládnete? Táto stratégia pomôže
Zdroj: Shutterstock

Kedy je ten správny čas?

Ak ste nemali to šťastie narodiť sa do rodiny, ktorá zdedila domy v centre mesta, ani ste nezbalili strááášne bohatého miliardára, skôr či neskôr sa do roboty budete chcieť vrátiť. A zrejme si položíte otázku, kedy je ten správny čas. Keď pred pár rokmi vtedajšia francúzska ministerka spravodlivosti Rachida Dati porodila prvú dcéru Zahru, už päť dní po cisárskom reze sedela na zasadnutí vlády a odtiaľ vo vysokých podpätkoch veselo odcupitala rovno do ministerskej pracovne. Niektorí z nej robili superženu, iní ju nazvali krkavčou materou, no štyridsaťdvaročná Rachida si z toho ťažkú hlavu nerobila. „Samozrejme, bola som unavená, veď už nemám dvadsať a ako ministerka mám svoje povinnosti, no bolo to len moje rozhodnutie,“ vyhlásila vtedy politička.

A čo vaša materská dovolenka? Bude vám stačiť pol roka alebo trváte na tom, že tie tri roky si doma odkrútite, aj keby traktory padali? Psychologické prieskumy dokazujú, že aj keď je matka s dieťaťom doma celý deň, reálne sa mu venuje len krátko, najviac niekoľko desiatok minút.Zvyšok jej totiž zaberie domácnosť. Tak kedy je ideálny čas zavesiť materskú na klinec a „posunúť“ svojho potomka do opatery niekoho iného? „Jednoznačné odporučenie neexistuje, pretože žena vždy berie do úvahy rodinnú aj finančnú situáciu. Rozhoduje sa aj podľa toho, či jej s dieťaťom môže pomôcť niekto z rodiny, aké má pracovné ambície, či chce ešte ďalšie deti. Polročná materská dovolenka sa mi zdá málo, pretože vtedy dieťa ešte nenabehlo na svoj režim, minimum je jeden rok a ideálny čas sú dva roky. Dovtedy sa osobnosť dieťaťa ešte len formuje a zdá sa mi odvážne nechať výchovu na cudzie opatrovateľky,“ tvrdí psychologička.

Čítajte viac:

Šťastné žienky domáce: Rodina alebo kariéra? Tieto ženy v tom majú jasno!

Túžite pracovať z domu? Nemusí to byť to také ľahké!

Hľadáte si džob? Na Slovensku je vraj práce dosť, aká je realita? Obiehala som pohovory a zistila pravdu

Práca ako oddych?

Chcete alebo musíte sa do práce vrátiť oveľa skôr? Počas krátkej pauzy sa vaše sebavedomie možno nestihne celkom zdevastovať, no zrejme vás prepadnú pocity viny, že svoju malú milú ratolesť hádžete na krk niekomu inému. Tieto pocity však môžu trápiť rovnako ženu, ktorá zostala doma dlhé tri roky. „Mama, ktorá sa chce po materskej dovolenke opäť zamestnať, by si určite nemala vyčítať, že svoje dieťa opustila. Veď ak pracuje a má kontakt s ľuďmi, je to aj pre ňu skvelá psychohygiena. Domov sa vráti pokojnejšia, vo väčšej pohode a určite sa dieťaťu venuje intenzívnejšie, ako keby zostala doma, ale bola nervózna, unavená a podráždená,“ zdôrazňuje psychologička. Súhlasí s ňou aj tridsaťročná Silvia ktorá začala pracovať, keď jej malá Sára sfúkla na torte prvú sviečku. „Nebolo to o peniazoch, pretože ja som si na materskú dovolenku našetrila. Svoju dcéru milujem najviac na svete, ale po roku strávenom doma som už mala pocit, že zo mňa akosi ubúda. Nie som typická ihrisková mama, radšej som s malou chodila na výlety a stále som pre nás vymýšľala nejaký program, lenže to mi už nestačilo. Cítila som, že stagnujem, že sa nemôžem prejaviť, a tak som začala rozmýšľať, čo ďalej. Mala som v pláne začať študovať alebo som sa chcela prihlásiť na nejaký kurz. Jednoducho, potrebovala som robiť aj čosi iné, niečo, čo by ma vnútorne uspokojovalo,“ vysvetľuje Slvia, ktorá pred pôrodom pracovala ako manažérka v reklamke a bola zvyknutá na rýchle pracovné tempo. Dilema sa vyriešila, keď jej šéf ponúkol, aby sa do práce vrátila ako supervízorka reklamných kampaní. „Keby sa mi o dcéru nestarala moja mama, určite sa do práce nevrátim tak skoro. Ja totiž nedôverujem opatrovateľkám ani jasliam, ale takto som vedela, že Saška bude v dobrých rukách. A strach, či po ročnej pauze zvládnem prácu? Nič také som necítila, práve naopak, ja som ešte na materskej dovolenke bola stále v obraze, mala som kopu nápadov a prácu som brala skôr ako úžasný relax od domácnosti a dieťaťa. Takto je to ideálne, lebo v robote si oddýchnem od malej a poobede som doma len pre ňu. Asi som však mala šťastie aj v tom, že zamestnávateľ mi vyšiel v ústrety, nie každá mama by si to mohla dovoliť,“ uvedomuje si Silvia, no sama priznáva, že ak ešte niekedy bude mať ďalšie dieťa, vychutná si to doma dlhšie. „To, čo robím, ma baví aj napĺňa, ale ani na materskej dovolenke by mi nič neušlo. Do dôchodku sa narobím ešte dosť.“

MAMA sa vracia do práce: Končí vám materská a bojíte sa, ako to  zvládnete? Táto stratégia pomôže
Zdroj: Shutterstock

Rodinná manažérka

Mimochodom, napadlo vám niekedy, čo všetko má žena zamestnaná rodinou a deťmi v pracovnej náplni? Že okrem mamy, milenky, manželky, kuchárky a gazdinej sa z stala ekonomická expertka na rozpočet, krajčírka, kaderníčka, šoférka, psychologička so špecializáciou na deti aj partnerské vzťahy? Bez mihnutia oka zvláda skutočný rodinný manažment, občas aj krízový, preto je pre ňu materská dovolenka čosi ako rekvalifikačný kurz v tomto odbore. Tak čo, ešte stále máte strach, či svoj „comeback“ po mamičkovskej pauze zvládnete? My sme si isté tým, že áno.

Stratégia vašej materskej dovolenky

– Ak ste zistili, že ste tehotná, v piatom mesiaci sa predbežne dohodnite so šéfom na podmienkach. Poteší ho, ak mu sama ponúknete riešenie na čas svojej neprítomnosti. Svoj pracovný plán si zostavte do rozvrhu a správajte sa profesionálne – veď ste len tehotná, nie chorá. Nesmiete vnútorne vypnúť, inak zleniviete a o to ťažšie sa budete vracať.

– Keď sa dieťa narodí, všetko ostatné by malo ísť bokom, no myslite na to, že je to len dočasný stav. Zostaňte s firmou a kolegami v spojení aspoň cez e-maily, skype či firemný intranet.

– Aj pri dojčení potrebuje váš mozog nejakú výzvu, tak nezabudnite, že čas MD je ideálny na vzdelávanie. Nemusíte si hneď robiť doktorát, postačí aj kurz powerpointu či španielčina.

– Pri návrate do práce po MD už musíte mať doriešenú starostlivosť o dieťa, no buďte pripravená aj na nepredvídateľné situácie, pretože deti zvyknú byť choré. Netrvajte za každú cenu na svojej predchádzajúcej pozícii, ak budete otvorená novým výzvam, vedenie to ocení. Ak sa nechcete vrátiť na staré miesto, musíte sa vedieť čo najlepšie predať. Aj keby ste s návratom neboli spokojná, nastavte sa aspoň na pracovný kolobeh a hľadajte ďalej.

– prvé týždne či mesiace po návrate do zamestnania možno budete mať pocit, že vám všetko padá na hlavu a nezvládate to, no je to len dočasný stav, ktorý sa pri dobrej organizácii upraví. Myslite na to, že s dieťaťom sa stávate zrelšou a zodpovednejšou, nie hlúpou a lenivou.

MAMA sa vracia do práce: Končí vám materská a bojíte sa, ako to  zvládnete? Táto stratégia pomôže
Zdroj: Shutterstock

Čítajte viac:

Denník manažéra: Čo obnáša džob Michala Navaru, manžela našej NAJ tenistky?

Vyboxuj si džob snov: Máme recept od skúsených motivátorov, ktorí ho posunú aj vám