Mihotavé zelené svetlo, ktoré sa z maličkej bodky dokáže v priebehu chvíľky rozliať po celej oblohe. Vytvára rôzne obrazce, preskupuje sa a mení farby od najčastejšej zelenej až po ružovú či fialovú a modrú. Tento jedinečný úkaz je zážitkom, za ktorým sa môžete vybrať aj vy. Kam? Kde je najlepšie viditeľná polárna žiara? A v akých podmienkach je najväčšia šanca, že ju zahliadnete? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že je to komplikovaný atmosférický fyzikálny jav a nikto vám nikdy na 100% nezaručí, že ju uvidíte. Aj keby ste šli na miesto, kde ju pred vami videli už milióny ľudí. Ak sa však vyberiete na miesta za polárnym kruhom, spravíte tak prvý krok k ceste za polárnou žiarou.

Polárna žiara vo Švédsku.
Polárna žiara vo Švédsku.
Zdroj: Shutterstock

 

Tento svetelný úkaz sa dá pozorovať na tmavej nočnej oblohe, ktorú neruší žiaden svetelný smog. Ďalším predpokladom je jasná bezoblačná obloha. A ideálne zimné mesiace. Krajinu od krajiny sa však toto obdobie mení. Napríklad na Aljaške je ideálny mesiac marec. Na severe Fínska v Laponsku je to november až apríl a skvelým miestom na pozorovanie polárnej žiary je aj Nórsko, Špicbergy či Island, alebo aj sever Ruska či Kanady. Práve v spomínanom Nórsku sa polárna žiara zjavuje až 230 dní v roku a najväčšie šance kochať sa týmto divadlom sú od septembra do marca.

Polárna žiara láka za polárny kruh množstvo turistov.
Polárna žiara láka za polárny kruh množstvo turistov.
Zdroj: Tiina Törmänen

 

Niekedy vo výnimočných prípadoch sa vie polárna žiara zjaviť aj v južnejších oblastiach. Počas januára ju tak môžete zazrieť aj v Škótsku a v jeseni 2003 ju dokonca pozorovali na severe Talianska. Bol to však skutočne ojedinelý jav. Ak sa vám podarí dostať do Grónska, šance máte vysoké, keďže aurora borealis, ako sa po latinsky polárna žiara nazýva, sa tu zjavuje až 300 dní v roku.

Pri ideálnych podmienkach vám polárna žiara predvedie dokonalé divadlo.
Pri ideálnych podmienkach vám polárna žiara predvedie dokonalé divadlo.
Zdroj: Archív

 

S týmto nádherným prírodným úkazom boli od nepamäti spájané mnohé povery a legendy. Inuiti považovali v minulosti polárnu žiaru za pochodne, ktorými ich predkovia osvetľujú úzky most do nebeskej ríše, aby duše mŕtvych našli cestu. V stredovekej Európe boli považované za dych hrdinských bojovníkov. V Nórsku k nej prechovávali posvätnú úctu a v mnohých krajinách ju považovali, podobne ako kométy, za predzvesť moru, vojny alebo smrti.

Polárna žiara v Škótsku.
Polárna žiara v Škótsku.
Zdroj: Shutterstock


Dnes už vieme, že polárnej žiary sa netreba báť. Treba si ju len dosýta vychutnať a užiť nádherné farebné divadlo, ktoré sa bude nad vami odohrávať, keď budete mať dostatok šťastia a trpezlivosti počkať si na ňu hoc aj celú noc. Verte, že v konečnom dôsledku budete absolútne nadšení, pretože je to jednoznačne zážitok na celý život.