Láska jej zmenila pohľad na celý svet 

Život sa jej otočil o 180 stupňov v deň, keď stretla svojho budúceho manžela Honzu. Nielen preto, že sa jej z neho ihneď podlomili kolená. „Zmenilo to moje celkové smerovanie života aj jeho vnímanie,“ hovorí Martina Bucková, dnes už Kavalírová, ktorej životný príbeh mnohí dychtivo sledujú na sociálnych sieťach.

„Paradoxne to nie je ten deň, keď nám oznámili chorobu a to, že umiera, ani chvíľa, keď prvýkrát padol na zem, ani deň, keď sa prvýkrát dusil a ALS udrela plnou silou. Je to moment, keď som ho spoznala. Keď som sa zamilovala a spoznala muža, ktorý ma neskutočne formuje ako človeka už 5 rokov. Ani si neuvedomujeme, že naše smerovanie často zmenia práve ľudia, ktorí nám prídu do života.“ Ich príbeh je z kategórie „láska prekoná všetko“. Prekoná krízu, prekoná chorobu a prekoná aj odlúčenie. Mali 25 rokov a život pred sebou. Spoznali sa pred letom 2017 a po 4 mesiacoch sa Honzovi začali prvé problémy.

„Začal mu slabnúť úchop v ľavej ruke a vôbec sme netušili, že za tým stojí jedno z najhorších neurodegeneratívnych ochorení na svete – ALS.“ Táto zdanlivo nenápadná skratka je označenie pre amylotrofickú laterálnu sklerózu, ktorá ničí motorické neuróny vo vašom mozgu a tým prestávate ovládať vôľou ovládané svaly. „Prestávate chodiť, používať ruky, rozprávať, prehĺtať, neudržíte hlavu a umierate do 5 rokov na zlyhanie pľúc. Prestávate teda aj dýchať. Väčšina ľudí skončí na umelej pľúcnej ventilácii z vývodom do žalúdka bez schopnosti rozprávať a hýbať sa,“ smutne konštatuje Maťka, ktorá sa s ňou stretla zoči-voči. „Niektorí ľudia odídu do roka, niektorí môžu žiť aj päť alebo desať. Nevie sa, prečo vzniká, môže postihnúť kohokoľvek, a čo je najhoršie, na svete na ňu neexistuje žiadny liek.“

Spolu s Honzom skúšali všetko: kmeňové bunky v Amerike, NAD injekcie v Londýne, doplnky stravy, špeciálne cvičenia. „Nič z toho nepomáha a dnes už je Honza odkázaný len na mňa a potrebuje starostlivosť 24/7.“ Akceptovať, že vám umiera manžel a vy s tým nemôžete nič urobiť, je ťažké a asi sa to ani nedá, no Martina s tým bojuje najstatočnejšie, ako vie.

„Táto choroba ma učí trpezlivosti, keď musím každé ráno dvíhať zdvihákom Honzu 30 minút z postele alebo ho kŕmiť takmer 40 minút, láskavosti, keď ho unavená po celom dni musím zobrať do sprchy a umývať mu hlavu, zdvihnúť mu ruky, aby som mu mohla umyť pazuchy, jemne čistiť zuby alebo pomôcť na toalete.“ A túto pokoru sa snaží preniesť aj do normálneho života, keď ranná zápcha do práce či hádky s kolegami strácajú akýkoľvek zmysel. A viete, čo je na tom najsilnejšie?

„Ukázala mi, ako vyzerám vo svojom najhoršom ja. Ako nevládzem, keď už nemôžem. Ako sa vtedy cítim, prečo kričím, prečo sa hnevám. Ukázala mi moje slabé stránky.“ Okrem toho, že Martina je Honzovými „rukami a nohami“, nahráva úspešný podcast The Buca Talks, s ktorým začala pred štyrmi rokmi. „Pripadám si ako v podcastovom dôchodku,“ žartuje obľúbená influencerka, ktorá si vyberá netradičných a neznámych ľudí s príbehom. "Najpočúvanejší je diel podcastu s Honzíkom o tom, že vie, kedy a ako má umrieť. Bol to jeho posledný rozhovor, kde ešte bolo počuť jeho hlas,“ konštatuje vášnivá športovkyňa, pre ktorú je pohyb najväčšou baterkou. Teda okrem lásky, ktorú manželovi dokazuje každý deň.