Spomínala si, že Ťa to do zahraničia veľmi ťahalo - aké boli hlavné dôvody? Ako hodnotíš svoje pôsobenie v zahraničí s odstupom času?

Najhlavnejší dôvod boli určite výzvy a nové zážitky. Ako dieťa som bola veľmi “maminkin miláčik” a tak sa ma rodičia rozhodli trošku postrčiť už v mojich 13 rokoch kedy ma poslali na 3 týždne samú do Anglicka, do školy. Ani si neviete predstaviť to vyplašené dieťa, ktoré vedelo po anglicky ceknúť tak akurát pár základných viet, aj to so strachom v očiach. O to lepší bol však ten pocit, že som to celé prežila, prekonala bariéru komunikácie v cudzom jazyku (ba si ho priam zamilovala), prekonala bariéru byť sám v cudzom prostredí a vrátila sa s úžasnými zážitkami. Od toho momentu sa to celé začalo. Každý deň som po škole a tréningu sedela pri počítači a učila sa jazyky, hľadala možnosti kam vycestovať a tešila som sa na každý nový zážitok a skúsenosť, ktorú mi to prinesie.

Svoje pôsobenie v zahraničí hodnotím veľmi dobre. Hoci si to nesie aj kopu neistoty, prekonávania samého seba či občas aj horších skúseností, celkovo by som nevymenila ani jedinú maličkosť. Všetko ma niečo naučilo a naozaj prinieslo spomienky, na ktoré nikdy nezabudnem. Myslím, že ma to naučilo inak rozmýšľať a celkovo pristupovať k životu, byť veľmi otvorenou, open-minded osobou, ktorá si vie vážiť tie dôležité veci, ktoré mnoho ľudí u nás často prehliada.

Kde všade si pôsobila? /opíš mi v krátkosti svoj príbeh v zahraničí - či si študovala, pracovala, v akých destináciach, ako dlho)

Po spomínanom prvom postrčení prišla Amerika, ešte v mojich 17 rokoch. Popri samo-učení sa cudzích jazykov som si vysnívala Los Angeles, kam som išla jedno leto študovať. Vtedy už žiadna panika z rozprávania, ani z cestovania na vlastnú päsť nebola a vo mne to ešte posilnilo nutkanie cestovať, spoznávať iné kultúry a v budúcnosti žiť v zahraničí. Hneď po návrate na Slovensko som teda začala pre túto medzinárodnú jazykovú školu pracovať. Moja motivácia bola taká silná, že som začala pracovať niekedy na jeseň a po vianociach si ma už pozvali do HQ v Zurichu ako jedného z najefektívnejších zamestnancov Európy.

Nasledujúce leto ma táto škola vyslala za odmenu na ďalšie štúdium, tento krát do New Yorku. Nasledujúce leto už to však chcelo novú výzvu a tak som si po prvom ročníku vysokej školy vybavila stáž na Costa Rice. Tu som mala možnosť žiť v San José, ktoré teda rozhodne nie je turistickou destináciou, ale práve naopak, človek si tam naozaj užije úplne iný život. Stážovala som tam v oblasti marketingu a obchodu v rozbiehajúcej sa parfumérii. Po návrate zo San José som sa doma príliš neohriala a po pár mesiacoch už presídlila na Maltu, kde som si odštudovala semester vysokej školy a spoznala svojho zahraničného (už bývalého) priateľa. Ten pochádzal z Ríma, takže asi netreba vravieť kam smerovali moje ďalšie kroky.

Život v zahraničí ju naučil inak rozmýšľať a celkovo pristupovať k životu.
Život v zahraničí ju naučil inak rozmýšľať a celkovo pristupovať k životu.
Zdroj: instagram.com/michaelatlapova

Pokračovanie na ďalšej strane.