Našťastie, dnes nás už nikto nepotrestá za predmanželský sex, ani za neveru, posledný pokus o prohibíciu alkoholu veľkolepo stroskotal v 30. rokoch minulého storočia v Amerike a pribúdajú krajiny, ktoré legalizovali marihuanu. Napriek tomu aj v 21. storočí vedieme vojnu s pokušením. Neustále čomusi alebo komusi odolávame. Zvlášť my ženy sme v tejto oblasti vyslovené expertky . Hrdinsky sa bránime sfutrovať na posedeniu celú bonboniéru, dať si v nedeľu na obed vyprážané kura, preleňošiť celý víkend v posteli, flirtovať s kolegom. A nejde len o pokušenia fyzické. Ako často zápasíte s pokušením dať okamžitú výpoveď, navrieskať na šéfa, či šéfku, pohádať sa pri novoročnom obede s príbuznými o politike? Prípadne povysávať všetky lego kocky z koberca detskej izby, aby sa do nej dalo vstúpiť do ich bez toho, že si zlomíte ba malíčky, a následne prachovkou prefackať partnera, aby konečne zdvihol zadok z a zapojil sa do domáceho upratovania? Nesvrbia vás dlane, keď slovenský parlament po tisícikrát vyťahuje zakazovanie interrupcii, hoci patríme ku krajinám s najnižším počtom z týchto zákrokov v EU? Nepokúša vás hriešna myšlienky nahnať pánom poslancom (lebo s týmto typom návrhu vždy prichádzajú páni poslanci, nie dámy) do nohavíc roj divých včiel?

 Antické legendy aj slovanské sú plné smilstva, nevery, dokonca aj znásilnení, a taká bola aj spoločnosť.  Starovekí Gréci a Rimania hodovali a pili o sto desať. Prekvitala homosexualita a bisexualita.
Antické legendy aj slovanské sú plné smilstva, nevery, dokonca aj znásilnení, a taká bola aj spoločnosť. Starovekí Gréci a Rimania hodovali a pili o sto desať. Prekvitala homosexualita a bisexualita.
Zdroj: Shutterstock


Adam a Eva, alebo vedomosti sú hriech

Ak si myslíte, že koncept pokušenia a s ním súvisiaceho hriechu majú všetky ľudské kultúry, kardinálne sa mýlite. Z prehistorického obdobia síce nemáme písomné pramene, ale predpokladá sa, že jaskynní ľudia ani nedržali diéty, ani sa nevyhýbali nemanželskému sexu. Stará grécka a rímska mytológia uctievajú boha vína a slasti Dionýza a Bakcha. Antické legendy aj slovanské sú plné smilstva, nevery, dokonca aj znásilnení, a taká bola aj spoločnosť. Starovekí Gréci a Rimania hodovali a pili o sto desať. Prekvitala homosexualita a bisexualita. Prostitúcia bola nielen legálna a spoločensky akceptovaná, ale aj vyhľadávaná a vysoko hodnotená profesia pre najfajnovejšie mladé dámy. Uctievalo sa nahé ľudské telo.

Eva neodolala pokušeniu ochutnať ovocie zo zakázaného stromu poznania, Adam neodolal Eve a ochutnal jablko, ktoré mu ponúkla,  Boh ich zato vyhnal z raja. A odvtedy sa to s nami vezie.
Eva neodolala pokušeniu ochutnať ovocie zo zakázaného stromu poznania, Adam neodolal Eve a ochutnal jablko, ktoré mu ponúkla, Boh ich zato vyhnal z raja. A odvtedy sa to s nami vezie.
Zdroj: Shutterstock

Všetko telesné a čiastočne a príjemné sa začalo démonizovať, až keď na scénu vstúpili takzvané monoteistické náboženstvá, čiže judaizmus, kresťanstvo a islam. Všetky tri totiž majú spoločný základ – Starý zákon. A ten stojí a padá na originálnom hriechu. Eva neodolala pokušeniu ochutnať ovocie zo zakázaného stromu poznania, Adam neodolal Eve a ochutnal jablko, ktoré mu ponúkla, Boh ich zato vyhnal z raja. A odvtedy sa to s nami vezie. Skúsme sa však pri tomto príbehu, ktorý narysoval kultúrne normy pre polovicu zemegule na najbližších dvetisíc rokov, pristaviť a objektívne sa nad ním zamyslieť. Žena neposlúchla autoritu a zatúžila po poznaní. Bola za to odsúdená na rodenie detí v bolestiach a pravidelné mesačné krvácanie. A muža za to, že neodolal žene, Boh odsúdil k tomu, aby v krvi a pote zaobstarávať potravu a iné ľudské potreby. Musíte uznať, že na tomto príbehu príbehov čosi nesedí, je nespravodlivý, ba priam zlovestný. Akoby predpovedal, čo bude ľudstvo v najbližších dvadsiatich storočiach čakať – hon na čarodejnice a kacírov, pálenie kníh, astronómov, liečiteľov, vojny, špina, mizéria a potláčanie ľudskej zvedavosti, umu, kreativity a prirodzenosti.

Nahé ľudské telo už nikto nedémonizuje, ale vtesnali sme ho do takých prísnych ideálov krásy, že vlastná nahota pre mnohých z nás nie je zdrojom pôžitku, ale naďalej zdrojom hanby. Na jednej strane nám tu veselo prekvitá pornografický priemysel, na druhej strane sa milióny žien, a najnovšie už aj mužov, hanbia na verejnosti vyzliecť do plaviek, nedajbože kúpať sa na Adama.
EMMA