Hydratačné sérum, rozjasňujúce sérum, omladzujúce či vypĺňajúce, tiež máte trošku zmätok v tom, čo na pleť použiť a čo radšej nie? A vôbec, nestačí pokožke bežný krém, hydratačný na deň a výživný na noc, tak ako to kedysi robili naše mamy? No, možno by aj stačil, no keďže veda a výskumy pokročili míľovými krokmi aj v kozmetickom priemysle, bola by škoda nevyužiť ich. A nie je od veci naučiť sa základné rozdiely medzi krémom a sérom, pretože sú medzi nimi zásadné rozdiely. Tak teda, o čo tu ide?

Antioxidačné obnovujúce sérum na mastnejšiu pleť, Yves Rocher, 15,50 e
Antioxidačné obnovujúce sérum na mastnejšiu pleť, Yves Rocher, 15,50 e
Zdroj: Yves Rocher

Sérum je kozmetický prípravok, ktorý obsahuje oveľa viac aktívnych zložiek než bežný krém, a to práve preto, že je koncentrovaný. Zároveň má v sebe oveľa menej vody, práve preto, aby sa dosiahla jeho väčšia účinnosť. Samozrejme, na trhu existuje veľa rôznych druhov sér a k ich najväčším výhodám patrí to, že dokážu oveľa viac hydratovať (vďaka obsahu glycerínu, aloe vera, kyseliny hyaluronovej či urey). Ale tiež pokožku perfektne vyživujú (vďaka vitamínom a rastlinným olejom), prípadne chránia pred antioxydačným stresom, o čo sa starajú najmä rôzne rastlinné výťažky. A tak je sérum nielen praktické, ale aj ekonomicky výhodné pretože dokáže naraz vyhovieť trom rôznym potrebám našej pleti.

Intenzívne omladzujúce sérum s kolagénom, Dermacol, 5,69 e
Intenzívne omladzujúce sérum s kolagénom, Dermacol, 5,69 e
Zdroj: Dermacol

Ako ho používať?

Mnohé kozmetické značky väčšinou odporúčajú, že sérum treba naniesť na dôkladne vyčistenú pleť a potom ako ďalšiu vrstvu použiť svoj denný alebo nočný krém. Iní výrobcovia tvrdia, že tento rituál krásy je zbytočný. Vraj preto, lebo v sérach sa nachádza taká silná koncetrácia účinných látok, že bežný krém už pleť nepotrebuje. Samozrejme, nie je sérum ako sérum a spôsob používania závisí aj od jeho zloženia, no väčšinou platí, že treba počúvať potreby svojej pleti. Môže sa totiž stať, že vám jedna či dve kvapky koncentrovaného prípravku stačiť nebudú a v tom prípade je lepšie skombinovať ho s bežným hydratačným či protivráskovým prípravkom.

Hodvábne omladzujúse sérum s olejmi, Avon, 18,90 e
Hodvábne omladzujúse sérum s olejmi, Avon, 18,90 e
Zdroj: Avon

Alebo, a to je rada, na ktorú prisahajú mnohé beauty profesionálky, môžete staviť na iný trik. Kvapku séra si dať na chrbát ruky, zmiešať ju s jednou dávkou krému a výslednú konzistenciu naniesť na tvár. Prípadne, ak chcete vyskúšať špeciálne séra s vitamínom C, proti únave, proti vráska alebo ako ochranu pred detoxikačným stresom, doprajte si ich ako 2- 3 týždňovú kúru, pleť sa vám za to poďakuje. A ešte čosi, pri kúpe  toho správneho produktu treba myslieť na svoj typ pokožky, pretože majiteľky mastnejšej, zmiešanej alebo aknóznej pokožky môžu mať s kombináciou krém plus sérum problém. Aj tu teda platí - všetko, čo si nanesieme na tvár, si treba starostlivo vyberať.

Hydratačné spevňujúce Miracle Serum, Juvena, 105 e
Hydratačné spevňujúce Miracle Serum, Juvena, 105 e
Zdroj: Juvena
Hydratačné sérum s kolagénom, Dulcia, 18,90 e
Hydratačné sérum s kolagénom, Dulcia, 18,90 e
Zdroj: Dulcia

Pozrite si priložené video, v ktorom Lucia Klebercová, zakladateľka slovenskej  kozmetickej značky, vysvetľujezásadné  rozdiely medzi krémom a sérom.