Áno, štatistiky nepustia a tvrdia, že mladé ženy vo veku 18 až 34 rokov počtom estetických zákrokov strčili do vrecka staršie generácie a s obrovským náskokom ich predbehli. Hm, kde sú tie časy, keď sa k plastickému chirurgovi žena prvýkrát objednala až po päťdesiatke, aj to sa tam len potajomky vkrádala, aby ju pri tom náhodou nikto nevidel? A ak to bolo možné, radšej odchádzala bočnými dverami? Tak týmto časom odzvonilo, pretože mileniálky to vidia inak. Fičia na sociálnych sieťach, ktoré udávajú nové pravidlá estetickej dermatológie. Tam sa prirodzenosť v kráse nenosí.

Iný, nový svet

Generácia Y a Z v tom má jasno. Návšteva dermatologickej kliniky je pre ne čosi ako malý sviatok. A rady sa ňou pochvália pred kamoškami aj sociálnych sieťach. Samozrejme, nesmú zabudnúť na instastory, aby nazbierali čo najviac lajkov. Vyrastali totiž so smartfónmi, a tak sa mení nielen ich pohľad na súkromie, ale aj na svoju krásu. A tá teda ani omylom nemusí byť za každú cenu prirodzená. „Keď som si dala prvýkrát zväčšiť pery, hneď som si pri tom spravila selfie, aby moje kamošky videli výsledok,“ priznáva dvadsaťtriročná Alica, ktorej sa jej pery zdali príliš úzke, a tak si ich dala vytvarovať  pomocou kyseliny hyalurónovej. Áno, všetko súvisí so selfíčkami, zhodujú sa odborníci na estetickú medicínu, ktorí tvrdia, že detailné pozorovanie vlastnej podoby na obrazovke smartfónu vedie k zvýšeným komplexom a obvykle sa končí jasným cieľom. Objednať sa na zákrok.

Za dokonalým nosom Belly Hadid je šikovná práca plastických chirurgov.
Za dokonalým nosom Belly Hadid je šikovná práca plastických chirurgov.
Zdroj: Profimedia, Shutterstock, Archív

„Mnohé klientky by sa najradšej fotili už priamo v sále. Zažil som prípad, keď si pacientka robila svoju fotku už vo chvíli, keď som jej dával dolu obväz z nosa po rinoplastike. Niekedy ich dokonca musím krotiť, lebo by sa chceli fotiť aj pri tom, keď im priamo do pokožky aplikujem injekciu s výplňou,“ priznáva tento nový trend špičkový plastický chirurg Francois Niforos, ktorý pracuje vo Francúzsku. A tým nepriamo potvrdzuje nové pravidlá skrášľovacej brandže, ktoré sa zmenili práve kvôli sociálnym sieťam. Vo virtuálnom svete totiž platí heslo – musíš sa tam ukazovať a prezentovať, len vtedy existuješ.

Takže tá stará pravda o naturálnej kráse už akosi stratila na význame a mladé ženy najnovšie túžia po tom, aby na nich tie zákroky bolo vidieť. Veď keď už do seba takto investuje, nech si to každý všimne, no nie? Pery, čelo, zadok, kontúry tváre, možností na viditeľnú zmenu je viac než dosť. Pretože mileniálky nepotrebujú potlačiť prejavy starnutia, ony chcú jednoducho vyzerať lepšie vďaka tomu, že si svoju tvár či telo dajú vymodelovať doslova na želanie. Presne tak, ako to urobila Kylie či Kendall Jenner, Bella Hadid, Cardi B a kopa iných hviezdičiek, ktoré neboli ochotné nechať svoj výzor len na prírodu a spoľahli sa radšej na profesionálov. A že niektoré majú v tvári pomaly viac výplní než skutočného živého tkaniva? No je tam toho.

Takto vyzerala topmodelka ešte pred tým, ako podstúpila operáciu nosa.
Takto vyzerala topmodelka ešte pred tým, ako podstúpila operáciu nosa.
Zdroj: Profimedia, Shutterstock, Archív

Pokračovanie na ďalšej strane.