Ani som netušila, s kým každý mesiac sedávam na pravidelných poradách nášho vydavateľstva. Martina mala vždy energiu na rozdávanie, dokáže manažovať niekoľko časopisov naraz ako supervízorka, lenže v tejto „duracelke“ sa skrýva aj iné nadšenie ako pre prácu. Rada beháva. Nielen tak, že si ide trikrát do týždňa odkrútiť  pár kilometrov kdesi v lese, ona nedávno odbehla najpopulárnejší polmaratón v newyorskom Brooklyne, ktorý je okrem najväčšieho a zároveň najsledovanejšieho maratónu na svete súčasťou NYRR Five-Borough série. No to nie je všetko, Martina Šebová má na svojom zozname zvládnuté aj oveľa väčšie výzvy.

Zážitok na celý život

Prvá nedeľa v novembri je už od roku 1970 takmer „posvätným“ dátumom. A to nielen pre takmer 50-tisíc milovníkov behu, ale aj pre ďalších dva a pol milióna ľudí, ktorí ich nadšene povzbudzujú. Na maratóne v New Yorku sa už napísali rôzne príbehy, také, na ktoré ani zimomriavky nestačia. „Kto nezažil atmosféru tohto maratónu, asi len ťažko pochopí, čo to znamená pre každého bežca, ktorý sa tam dostal.“ Jedinečnosť tohto bežeckého sviatku je najmä v jeho „nedostupnosti“. Existujú len tri cesty, ako ho zažiť na vlastnej koži. „Účasť je možná prostredníctvom žrebovania v lotérii.“ Áno, je to doslova americký sen.

Jedinečnosť tohto bežeckého sviatku je najmä v jeho „nedostupnosti“. Existujú len tri cesty, ako ho zažiť na vlastnej koži.
Jedinečnosť tohto bežeckého sviatku je najmä v jeho „nedostupnosti“. Existujú len tri cesty, ako ho zažiť na vlastnej koži.
Zdroj: Archív M.Š.

„Samozrejme, k maratónu vedú aj iné cestičky. Môžete si kúpiť na kľúč celý program vrátane maratónu alebo sa zapísať v rámci športových klubov. Ale ja som to chcela zažiť tak, ako to v skutočnosti má byť. Hlásila som sa dlhých päť rokov, až kým ma vyžrebovali,“ pokračuje Martina, ktorá si všimla, že jej zrazu z kreditky odišlo 350 dolárov. „V tej chvíli som ani nevedela prečo, ale boli to moje najkrajšie utratené peniaze. Sama som neverila, že sa to podarilo, až kým mi neprišiel ,gratulačný‘ mail, kde mi všetko potvrdili,“ spomína  na rok 2016.

Pokračovanie na ďalšej strane.