Ale. Je to vždy láska? Má zmysel v tom pokračovať, keď vám nesedí hento a tamto? My ženy si to vieme zdôvodniť na sto spôsobov, aby sme v tom pokračovali. Často sú to však zlé dôvody a môžete na to škaredo doplatiť. „Ľudia si často volia akýkoľvek vzťah, len aby nemuseli zostať sami. Veď ako by to bolo, keby nemali s kým tráviť čas, keď už všetci niekoho majú? Práve to je jedna z príčin, prečo tak často zostávame v nefunkčných a prázdnych vzťahoch. Alebo je za tým tlak okolia, že už máme najvyšší čas na založenie rodiny. Ešte aj dnes sa totiž hodnota ľudí posudzuje podľa toho, v akých vzťahoch žijú,“ upozorňuje psychologička Alena Jančigová.

Je to len začiatok

Martina bola jedna z tých, ktorá ani za svet nechcela zostať single a vždy vedela zdôvodniť, prečo by v tomto alebo v ďalšom vzťahu mala zostať. „Keď som sa s Igorom zoznámila, pôsobil na mňa nedostupne a to sa mi páčilo. O to
viac, že takýto chalan prejavil záujem práve o mňa. Dlho sme sa stretávali len tak v meste, randili sme v kine či na káve a stále to nevyzeralo ako normálny vzťah. Kamošky ma presviedčali, že to so mnou nemyslí vážne, ale ja som im hovorila, že na začiatku to tak predsa býva.“ Veď načo by ju otravoval so slepačou polievkou, keď má chrípku, prípadne sa aspoň opýtal, či žije? A načo by s ňou išiel na dovolenku, keď tam vyráža s partiou? Veď medzi nimi sa to len rozbieha, všetko má svoj čas. Martina to chápala.

„Keď som mu raz pri víne vyčítala, že je príliš chladný a necítim pri ňom istotu, dorazil ma. Vraj mi nerozumie, lebo sme si nikdy nič nesľúbili a je šokovaný, čo sa to s tou ,free‘ babou stalo. Vtedy som pochopila, že ma nikdy nepovažoval za frajerku. Že som pre neho bola iba kamoška s benefitmi,“ sťažuje sa atraktívna vysokoškoláčka. To je presne to, na čo si treba dávať pozor. Lebo aj keď s niekým fungujete ako pár, ešte to nemusí znamenať, že ten pár naozaj tvoríte. Najmä ak to druhá strana tak vôbec nevníma. O to viac, že dnes sú ľudia nastavení na povrchnejšie fungovanie vzťahov a do tých vážnych sa veľmi nehrnú.

Možno sa vám na začiatku tiež zdalo, že ten váš sa správa ľahostajnejšie, než sa vám páči, no nepripúšťate si to. Lebo veď je to len začiatok. Lenže čo ak si to všetko nahovárate a nepočúvate svoj inštinkt? Čo ak vám na začiatku vysielal jasné či menej jednoznačné dymové signály, že on zatiaľ nič vážne nehľadá, len vy ste to akosi prehliadli? „Často ostávame vo vzťahoch len preto, že chceme mať pri sebe partnera. Ženy rady snívajú, lenže v láske treba byť realista. Ako psychologičku ma stále prekvapuje, že aj keď ľudia túžia po láske, často nevedia odpovedať na základnú otázku. Aké vlastnosti by mal mať ich partner. Potom sú prípady ľudí, ktorí sú na to pripravení aj vedia, čo chcú, no tak veľmi chcú niekoho ľúbiť, že sa vrhnú do prvého vzťahu, ktorý im príde do cesty. Zabúdajú čítať náznaky toho, že to nie je vzťah, aký hľadajú. Prípadne si vôbec nevšimnú, že ten druhý to má nastavené inak a do ničoho vážnejšieho sa nehrnie,“ varuje odborníčka.

Možno sa vám na začiatku tiež zdalo, že ten váš sa správa ľahostajnejšie, než sa vám páči, no nepripúšťate si to.
Možno sa vám na začiatku tiež zdalo, že ten váš sa správa ľahostajnejšie, než sa vám páči, no nepripúšťate si to.
Zdroj: instagram/nq_578/