Poznáte to, stačí spomenúť výlet do Londýna a akoby zázrakom hneď narazíte na reklamu s výhodnými letenkami do Anglicka. Prisahali by ste, že ste sa o tom len raz zmienili do telefónu kamarátke, tak ako vás ten telefón mohol zasa vyšpehovať? Skôr než si začnete predstavovať sci-fi scenár, v ktorom vás nenápadne odpočúvajú a sledujú zo všetkých strán, zadržte. Aj superinteligentné smartfóny majú svoje limity a niektoré veci, skrátka, nedokážu. Preto sme si položili otázku: Čo je realita a čo je už mýtus?

Odpočúva ma?

Znie to uveriteľne, ale je to mýtus. Našťastie. To, že giganty ako Facebook neodpočúvajú súkromné rozhovory, má svoje logické dôvody. Analýza takýchto informácií by bola príliš drahá a preklad z rôznych jazykov príliš nepresný. To však neplatí o tom, čo napíšete: Facebook číta všetko, každý status aj každú správu. Aplikácia meria, ako rýchlo scrollujete GIF-y s mačkami aj na ktoré videá klikáte. Tieto informácie využíva, aby vám napasovala reklamu „na mieru“. Iba minulý rok na tom riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg zarobil 16 miliárd dolárov!

Čo ich vlastne zaujíma?

Dáta, ktoré Facebook, Google alebo Amazon o vás zhromažďujú, ďaleko presahuje aktivity na samotnej aplikácii. Napríklad funkcia like – každá stránka, ktorá ju má, zaznamenáva vašu návštevu, aj keď práve nič nelajkujete. A to aj pomocou dnes už dobre známych cookies, ktoré pomáhajú firmám rozpoznať vás na sieti bez toho, aby ste na ich stránke mali vytvorený účet. Že to neznie tak zle? Že vaša obsesia britskými online obchodmi aj tak nikoho nezaujíma? Lenže to nie je všetko! Zaznamenané sú aj vaše aktivity na Tindri, cesta do Iránu alebo detaily vášho jedálneho lístka. Všetky maličkosti spolu vytvárajú veľmi presný profil používateľa, na ktorom spoločnosti zarábajú milióny alebo ho využijú na manipuláciu. Takže anonym na internete? Zabudnite!

Čo o mne vie môj smartfón? Všetko,  vážne skoro všetko, tak pozor na to

Ako sa môžem chrániť?

Nie, nemusíte si zalepiť reproduktor na telefóne lepiacou páskou, stačí si prizvať malého pomocníka, ktorý zabráni tomuto systematickému zhromažďovaniu citlivých dát. Nazýva sa Ghostery a je to aplikácia, ktorá existuje pre všetky bežné internetové prehliadače, ako je Firefox, Safari a podobne. Na smartfóne ho aplikácia kompletne nahradí. Keď si ju nainštalujete a kliknete na nejaký internetový obchod, uvidíte, že vám zablokuje okolo 20 žiadostí o zber dát, takže sa naozaj oplatí. Ale jedna dilema predsa len zostáva: kto chce používať sociálne siete, musí sa prihlásiť alebo si otvoriť ich aplikáciu. Tu už aplikácie ako Ghostery alebo alternatívy ako Unblock Origin a Disconnect veľmi nepomôžu, lebo s každým kliknutím sa dáta ukladajú na váš profil. Zostáva jedno: zablokovať a vymazať si konto. Určite nie je náhoda, že v poslednom čase sa stáva populárnym hashtag Delete- Facebook! Máte odvahu sa odpojiť?

3 appky, s ktorými na dovolenke ušetríte

Hopper
Ukáže vám, kedy sú letenky do vysnívanej destinácie najlacnejšie a takisto vidíte, ako sa ich cena bude vyvíjať.
Trailwallet
Stráži váš dovolenkový rozpočet a hneď vidíte, koľko ešte smiete minúť na drinky.
Wifi Finder
Appka pozná viac ako 600 tisíc miest s bezplatnou Wifi a ukáže vám najbližšie. Funguje aj offline.

Čítajte viac: 

Máte mobil pri sebe v posteli? Stop, už to nikdy nerobte! Ničí to vzťah viac, než si myslíte

Moderátorky Jasmína Alagič a Saša Orviská si skočili do vlasov: Ako dopadol ich súboj?

Cestovanie ako jedna z najlepších foriem výchovy: TOTO všetko vás dokáže naučiť!

MAMA sa vracia do práce: Končí vám materská a bojíte sa, ako to zvládnete? Táto stratégia pomôže

Dovolenka s pridanou hodnotou: Nebaví vás relax v rezortoch? Skúste to inak: Máme super nápady