Medzi najčastejšie druhy nádorov patria bazalióm a najnebezpečnejším je melanóm, ktorý veľmi rýchlo metastázuje. Základným pravidlom, ako sa chrániť pred nepriaznivými vplyvmi slnečných lúčov, je nespáliť sa, a o kožu sa pravidelne starať. Používanie prípravkov s ochranným faktorom je v dnešnej dobe samozrejmosťou.

Čo robiť, ak sa spálite?

Pokožka je pôsobením slnečného žiarenia suchá, dehydratovaná a olupuje sa. Preto je nutná jej hydratácia a dôkladné premazávanie. Pri spálení sú vhodné upokojenie krémy s obsahom panthenolu, alebo s výťažkom z rastliny cica. Pri následnom šúpaní pokožky je vhodné použitie peelingu, aby boli bunky odstránené a koža bola opäť hladká.

TIP: Hľadáte starostlivosť, ktorú dôkladne vyživíte slnkom namáhanú pokožku? Siahnite po telovom mlieku Cica Repair  od značky  Mixa, odborníka na citlivú pleť. Obsahuje ureu a pantenol a okamžite tak vyživuje extrémne suchú pokožku, obnovuje ju a zanecháva jemnú na dotyk.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Mixa

Hydratujte zvnútra aj zvonku

Po opaľovaní by mala byť koža ošetrená telovým mliekom, alebo krémom, ideálne 2x denne. Dôležitá je aj celková hydratácia. Pri horúcom a dusnom počasí sa viac potíme z dôvodu vyrovnávania telesnej teploty vo vnútri tela, je tak potrebné doplniť tekutiny a v priebehu dňa dostatočne piť, predovšetkým nesladené nápoje.

Nezabudnite chrániť hlavu

Je nutné tiež myslieť na pokožku hlavy, slnečné žiarenie pôsobí i cez vlasy. Koža je citlivá, preto je vhodné aplikovať tiež sprej s SPF faktorom do vlasov alebo používať pokrývku hlavy.

Autor: MUDr. Lucie Jarešová