Pred svetom ho celkom dlho ukrývala, hoci kresleniu sa venuje prakticky odjakživa. „Otec ako maliar sa potešil, že jablko nespadlo ďaleko od stromu, pretože už v mojich dvoch rokoch rodičia spozorovali, že kreslím výrazne lepšie, ako sa na také malé dieťa hodí. Kreslila som všade, kriedou na chodníky, na tmavé drevo nášho humna a keď som sa dlho neukázala, bolo mame jasné, že som zatvorená vo svojej izbe a kreslím si,“ spomína na svoje výtvarné začiatky.

Najprv kreslila len pre seba, neskôr sa o obrázky podelila aj na sociálnej sieti, a to spustilo doslova lavínu.
Zdroj: ROBO HUBAČ

V puberte jej učarovala gitara, klavír a skladanie vlastných piesní, kresleniu sa venovala popri tom len ako hobby.

Nešalela som z toho, že nemôžem koncertovať, mala som hlavu plnú fantázie, ktorú som dávala na papier.
Zuzana Smatanová

Všetko zmenila pandémia covidu, ktorá muzikantom zavrela pódiá. „Vtedy som sa vrátila späť k svojmu milovanému svetu kresbičiek a vlastne mi to zachránilo mentálne zdravie. Nešalela som z toho, že nemôžem koncertovať, mala som hlavu plnú fantázie, ktorú som dávala na papier. Najprv som kreslila len pre seba, neskôr som sa o obrázky podelila na sociálnej sieti. Vtedy sa spustila lavína odporúčaní, aby som začala ilustrovať detské knižky, čo ma veľmi tešilo, pretože niekde vnútri som cítila, že by to bola práca, ktorá by ma mimoriadne bavila.“

Viac o svojej novej kariére prezradila vo VIDEOROZHOVORE:

Potom sa jej ozval Peter Nagy s nápadom, že by mohla ilustrovať jeho známe detské pesničky, ktoré vyšli knižne a mali veľký úspech. A ponúk postupne pribúdalo.

Peter Nagy pokrstil detskú knihu, ktorú Zuzka ilustrovala.
Zdroj: Instagram/zuzanasmatanova

„Rada dávam veciam alebo zvieratám ľudské charaktery a situácie. Ak to obrázok dovolí, chcem dostať do ilustrácie aspoň trošku humoru, pretože ja sama sa rada smejem na ilustráciách od iných autorov,“ vraví umelkyňa, ktorá nad jedným obrázkom dokáže stráviť celé hodiny a priznáva, že je to mimoriadne náročná a piplavá práca. Navyše nie taká ohodnotená, ako by si zaslúžila.

Zuzana sa začala ilustrovaniu profesionálne venovať v čase pandémie.
Zdroj: Instagram @zuzanasmatanova

Budúci rok oslávi Zuzana už 20 rokov na hudobnej scéne, a tak sa aktuálne opäť viac venuje muzike a chystá pre fanúšikov novinky. „Tieto svoje dva svety neviem prepojiť, preto raz naplno robím hudbu a neskôr zase vo veľkom kreslím. No budúci rok si opäť sadnem za stôl a budem ilustrovať druhú časť knižky Peter Nagy pre deti. A ak sa mám pozrieť ďalekohľadom do budúcnosti, vidím, ako ilustrujem svoju vlastnú knižku,“ vraví nadšene. A ak by sa musela rozhodnúť len pre jedno z tejto dvojice povolaní? „Samozrejme, kreslenie. Aj pri tom raz skončím, lebo doslova cítim, že som sa pre to narodila.“

Viac fotiek Zuzkiných ilustrácií nájdete v našej FOTOGALÉRII.