Majiteľka a dedička svetového kozmetického impéria to už pred rokmi mala potvrdené aj oficiálne. Súd ju vyhlásil za nesvojprávnu a bez prítomnosti poručníka viac nemala právo narábať so svojím majetkom.  A tu nešlo o žiadne fazuľky, ale vraj o 33 miliárd eur. Takú hodnotu má mať majetok Madam Bettencourtovej, ktorá bola podľa rebríčka Forbes najmajetnejšou Európankou a druhou najbohatšou ženou sveta.

Čítajte viac:

Mladí milionári: Zakladatelia sociálnych sietí sú dnes v poriadnom balíku

Vo veku 94 rokov zomrela dedička kozmetického impéria L'Oréal.
Vo veku 94 rokov zomrela dedička kozmetického impéria L'Oréal.
Getty Images

Ide len o prachy?

Rozprávkové peniaze jej však nespadli len tak z neba. Liliane už od roku 1957 stála ako hlavná akcionárka na čele kozmetickej spoločnosti, kde bez jej súhlasu nevyšiel na trh žiadny  nový krém či farba na vlasy. Mimochodom, práve farby na vlasy to všetko spustili. Písal sa rok 1909, keď jej otec, mladý francúzsky chemik Eugéne Schueller, v malom parížskom dvojizbovom byte vymyslel a namiešal zázračnú  tinktúru na zakrytie prvých šedín, ktorá dostala meno Aurérole. Aj keď ho okolie varovalo, že takýto tovar nemá  budúcnosť, nedal sa odradiť a svoju zázračnú vodičku na bicykli rozvážal po parížskych kaderníctvach. Oplatilo sa a už v  roku 1925 sa majetné Parížanky išli pozabíjať za prvou farbou L'Oréal d'Or, ktorá na vlasoch vytvárala zlatisté odlesky. A keď o tri roky neskôr namiešal prípravok Imedia, ktorý vlasy dokázal zafarbiť rýchlo, bolo rozhodnuté, že biznis bude prekvitať. Všetky sa totiž chceli podobať na hollywoodske krásky Marilyn Monroe či Jean Harlow.  Z malej rodinnej firmy sa veľmi rýchlo stalo obrovské kozmetické impérium, pretože šikovný chemik začal predávať prvý šampón na vlasy bez mydla a namiešal recept aj na opaľovacie mlieko s ochranným filtrom Ambre Solaire. V dvadsiatych rokoch minulého storočia tým spôsobil hotovú kozmetickú revolúciu, no to už bola na svete aj jeho jediná dcéra Liliane, ktorá sa narodila v roku 1922 a odvtedy bola s firmou zrastená.

Čítajte viac: 

Celebritní pracháči do 30 rokov: Z týchto cifier sa vám zakrúti hlava!

Firma ako druhé dieťa

„L'Oréal je pre mňa všetkým. Začala som tu  pracovať hneď po škole a je ako moje dieťa, ktoré som vychovala. Som k nemu pripútaná,"tvrdila úspešná miliardárka, ktorá firme začala vládnuť  železnou rukou po otcovej smrti. A ani tí najväčší neprajníci nemôžu povedať, že sa ako dcéra úspešného muža viezla iba na jeho úspechu, pretože tých pár miliónov dolárov, ktoré zdedila, šikovne rozmnožila na sedemnásť miliárd eur. Ona skúpila veľké kozmetické značky Lancôme, Garnier, Biotherm či Helena Rubinstein, ona si potrpela na tom, aby v jej laboratóriách pracovali tí najlepší odborníci, ktorí po rokoch výskumov prichádzajú stále s  novými kozmetickými objavmi. Záležalo jej aj na tom, aby sa tvárami reklamných kampaní stali hviezdy, a tak sa so značkou L'Oréal spojili nielen modelky, ale aj slávne herečky ako Jane Fonda, Sharon Stone, Scarlett Johansson či Andie McDowel. Aj známy slogan značky Lebo ja za to stojím, ktorý vymysleli v newyorskej reklamnej agentúre, musela odklepnúť Liliane a dnes sa kozmetika s logom L'Oréal predáva v stovkách krajín. A úspešne, veď za jedinú sekundu si na svete ľudia kúpia až 130 výrobkov tejto značky. A tak sa asi nikto nečuduje tomu, že bohatej dedičke  pribudlo  každý mesiac na účet 34 miliónov eur. Tiež ste si povedali - panebože? A nejde vám do hlavy, ako takú závratnú sumu, ktorá je vyššia  ako ročné rozpočty mnohých slovenských obcí, vôbec dokázala minúť? Pri jej životnom štýle to až také ťažké nebolo veď len svojmu rodinnému správcovi dávala osemtisícový plat. Zadarmo nebolo ani udržiavanie jej honosných víl, okrem luxusnej rezidencie neďaleko Paríža vlastnila  dom v Bretónsku, haciendu na ostrove Mallorca a od roku 1988 mala aj vlastný koralový ostrov. Volá sa d'Arros, leží v Indickom oceáne ako súčasť Seychelského súostrovia a šikovná miliardárka, ktorá  ho kúpila od iránskej rodiny šacha Páhlavího, na ňom oddychovala niekoľkokrát ročne. Mimoriadne štedrá však bola aj k okoliu, podporovala nielen politikov vrátane súčasného prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ale aj mladých umelcov aj vedcov, ktorým cez vlastnú nadáciu ročne  rozdal okolo  trinásť miliónov eur.

S dcérou Francoise.
S dcérou Francoise.
Getty Images

S dcérou Francoise.

Gigolo?

Najbohatšej Európanke by vlastne k šťastiu nič nechýbalo, a predsa bola celé roky "na prášky". Postarala sa o to jej jediná dcéra Francoise, s ktorou bola posledné obdobie svojho života na nože. Ako inak, pre peniaze. Keď Lilliane v roku 2007  pochovala svojho manžela Andrého Bettencourta, ktorý sa aktívne venoval politike, stala sa vďačnou korisťou pre mnohých "akožepriateľov." Na preplnené bankové konto starej dámy sa ich nalepilo veľa, no tým najväčším špekulantom bol  jej starý  známy, fotograf a maliar Francois -Marie Banier, ktorý sa s rodinou Bettecourtovcov pozná už vyše dvadsať rokov. Keď ovdovela, stal sa pre ňu spriaznenou dušou, no nehľadajte za tým sex. A nie preto, že Liliane mala 95 a on bol  sedemdesiatnik Banier je totiž homosexuál. A tiež šarmantný, vtipný a spoločenský bohém. Už keď mal šestnásť rokov, posielal pre neho auto sám Dalí, aby sa spolu rozprávali o umení. Priatelil sa aj s Picassom, Samuelom Beckettom, Mickom Jeggerom a Vanessa Paradis z neho dokonca urobila krstného otca svojej dcéry. Odkedy išiel v roku 1987 robiť oficiálne portréty pani Bettencourt, zavesil sa na ňu tak, že sa od neho stala doslova závislá. „Som slobodná bytosť a môžem si robiť, čo chcem. Aj so svojimi peniazmi," stála si za svojím Liliane, ktorá mu štedro venovala peniaze v hotovosti, životné poistky aj vzácne obrazy od Matissa či Picassa. Áno, má pravdu, bol to jej majetok, lenže...Takéto šafárenie s rodinným bohatstvom  sa celkom pochopiteľne nepáčilo  jej jedinej dcére Francoise, ktorá už má dvoch dospelých synov a len ťažko sa jej pozerá na to, ako nejaký podvodník využíval jej matku.

Najbohatšia žena nielen Francúzska, ale celej planéty Liliane Bettencour zomrela vo veku 94 rokov.
Najbohatšia žena nielen Francúzska, ale celej planéty Liliane Bettencour zomrela vo veku 94 rokov.
Getty Images

Najskôr to skúšala po dobrom a keď nepomohlo, vytiahla zbraň tvrdšieho kalibru. Starú dámu nechala postaviť až pred súd. „Je to tragický príbeh a moja mama sa stala jeho obeťou. Ja ako jej jediná dcéra však nemám na výber. Nemôžem dopustiť, aby mi raz moji synovia povedali, že som o všetkom vedela a nič som neurobila," bránila sa päťdesiatnička Francoise Meyersová Bettencourtová, s ktorou  jej matka otvorene vyhlásila boj a nazvala ho  treťou atómovou vojnou.„Naozaj neviem, aká mucha poštípala moju dcéru, keď bola schopná dohnať ma až súd. Som z toho zúfalá a rozmýšľam, kde som pri výchove urobila chybu. Ani neviem, či ma moja dcéra vôbec má rada. Veď ako dieťa dokáže čosi také urobiť mame, ak ju ľúbi?"nechala sa počuť najbohatšia žena sveta. Pravda je však taká, že temperamentná babička  už skutočne strácala pojem o realite a najmä o svojich peniazoch. Áno, veľmi rada míňala. Platila si súkromnú rehabilitačnú sestru, vizážistku, kaderníčku aj módnu stylistku, ktoré  pre o ňu každý deň pracovali, no pre jej bankové konto boli oveľa nebezpečnejší jej blízki priatelia. Personál boháčky potvrdil, že keď Liliane aj jej priateľ Francois -Marie pred pár rokmi oddychovali na jej súkromnom ostrove D'Arros  a pán umelec dostal chuť na maľovanie, zistil, že pri sebe nemá farby ani štetce. Svoju mecenášku preto prinútil, aby po ne poslala vlastné lietadlo až do Paríža. A to je len maličkosť, šarmantný bohém na ňu mal taký vplyv, že z nej za roky ich priateľstva vytiahol majetok v hodnote 1, 3 miliardy eur.

Na život a na smrť?

„Neviem, ako by som mamu aj verejnosť mohla presvedčiť, že to nerobím kvôli peniazom. Otvára sa mi nožík vo vrecku, keď počúvam, ako sa snažím dostať na jej miesto alebo ju obrať o majetok. Ak by Banier vrátil peniaze, ktoré od nej vylákal, do posledného centu ich venujem na charitu. Ja však chcem, aby boli potrestaní takí príživníci ako je on a jeho banda,"  tvrdila jej jediná dcéra a jej hnevu sa ani nemožno čudovať. Aj preto v roku 2007 požiadala súd o zbavenie matkinej svojprávnosti, a ten jej dal po štyroch rokoch  rozhodovania za pravdu. Lekárske vyšetrenia potvrdili, že kráľovná kozmetického impéria trpí nielen Alzheimerom a výrazným stupňom hluchoty, ale aj silným druhom demencie, takže o rodinnom majetku a svojich miliardách už od novembra 2011 mohla rozhodovať len v prítomnosti poručníka. Temperamentná stará pani sa však do poslednej chvíle nevzdávala. „Mám všetko, aby som mohla spokojne žiť, milujem ľudí aj spoločnosť, mám rada, keď sa okolo mňa niečo deje. Každý deň chodím na hodinovú prechádzku, občas idem na akupunktúru, ale ani v najhoršom sne si nechcem predstaviť, aby som niekedy bola odkázaná na moju dcéru. Ak by sa o mňa mala starať ona, to radšej odídem do cudziny alebo vôbec nechcem žiť,"odkázala jej tvrdo po vyhlásení rozsudku, ktorý ju zbavil svojprávnosti a najmä dôstojnosti. Liliane nakoniec zomrela bez toho, aby sa s rodinou zmierila.Moja matka by o mesiac oslávila 95 rokov, ale zomrela v noci vo svojom dome. A odišla pokojne,“píše sa v oficiálnej správe, ktorú vydala jej dcéra Francoise Meyersová. Takže boj o majetok sa skončil a svet prišiel o najbohatšiu ženu sveta.

Čítajte viac:

Dedička impéria Swarovski sa vydala: Takéto svadobné šaty ste ešte nevideli!

Pasca na milionára: Uloviť ho je ťažšie ako pred 10 rokmi

Sprievodca do mysle milionárov: Inšpiruj sa nimi a peniaze sa budú sypať!

Nová móda milionárov: Vydedia svoje deti!