Jakub Jankto prešiel ako prvý český futbalista verejným coming outom a priznal celému svetu, že sa mu páčia muži. ,,Tak ako každý, aj ja chcem žiť svoj život slobodne. Bez strachu, predsudkov, násilia. Ale s láskou. Som homosexuál a už sa viac nechcem skrývať,“ povedal vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

Český futbalový reprezentant si za svoju odvahu vyslúžil ovácie, jeho príspevok "lajklo“ takmer 250-tisíc ľudí. "Ďakujem veľmi všetkým za obrovskú podporu, je úplne neuveriteľná. Veľmi si to vážim. No a teraz ideme zasa hrať futbal,“ odkázal Jankto po tom, čo jeho coming out zarezonoval médiami aj sociálnymi sieťami, píše týždenník Plus 7 DNÍ. 

FOTO Jankta s expartnerkou a synom v GALÉRII

Športovcovo priznanie bolo však aj prekvapivé vzhľadom na fakt, že ešte donedávna žil so ženou. S expartnerkou Markétou Ottomanskou má trojročného syna Davida a dozvuky ich rozchodu, ktorý prišiel v novembri 2021, bolo poriadne drsné.

Markéta sa minulý rok v máji Blesku zverila s tým, čo vo vzťahu so športovcom zažívala. ,,Išlo o psychické týranie. Keď som bola otočená chrbtom, napľul na mňa pred synom a nestalo sa to prvýkrát. Keď sme žili v Taliansku, týždeň sa so mnou nerozprával a na moje otázky, prečo nekomunikuje, na mňa napľul,“ povedala o expertnerovi, ktorý hrával za Sampdoriu Janov.

Peklo malo pokračovať po rozhode. "Keď som nesúhlasila s výškou výživného, napísal mi, že ak nebudem okamžite súhlasiť s jeho návrhom, tak zavolá polícii, že som syna uniesla. Policajt, ktorý mi volal, sa sám čudoval jeho správaniu. Povedal, že bolo podozrivé,“ tvrdí Markéta.

Ako si všíma Expres.cz, vzťahy medzi Jakubom a Markétou sa dnes už utriasli a aj na starostlivosti o syna sa zvládli dohodnúť. A teraz, keď sa futbalista verejne priznal k homosexualite, ho jeho bývalá podporila. O orientácii svojho expartnera sa dozvedela skôr ako verejnosť, presné obdobie však špecifikovať nechcela.

,,Ale keď mi to Kubo povedal, dal mi zároveň veľkú slobodu. Teraz je dôležité, aby bol v pohode a šťastný. Určite sa mu uľaví a už ho nebude nič zožierať zvnútra. Bál sa, že ho ľudia neprijmú takého, aký je, bol z toho v strese,“ povedala Ottomanská v rozhovore pre iDnes.cz.

FOTO Jankta s expartnerkou a synom v GALÉRII.

Povedala tiež, že na expartnera je za verejný coming out pyšná a drsný rozchod, ku ktorému mala prispieť aj jej trauma z detstva, už nerieši. "Teraz s Kubom fungujeme na neutrálnej úrovni. Sme rodičia, takže spolu musíme vychádzať,“ uzavrela.