Známi raperi začali dávno predtým než korona „vyhnala“ do ľadových jazier tisíce odvážlivcov. Hafner pred siedmimi rokmi, Vec pred tromi a Tono S. s malými prestávkami dokonca už pred jedenástimi.„Keď som s tým začínal, bola to ešte taká anomália, ľudia si ma fotili. Teraz to už pri jazerách vyzerá v tomto období ako v lete,“ smeje sa Tono.

Raperi začali s otužovaním dávno predtým, než korona „vyhnala“ do ľadových jazier tisíce otužilcov. Tomáš Thurzo

Ten začínal so studenou sprchou. „Prestal som doma úplne používať teplú vodu, sprchoval som sa len v studenej, kvôli zdraviu. A potom raz na Silvestra sme boli pri Hrone a v prvý deň nového roka som si povedal, prečo neskúsiť ísť do rieky. A odvtedy otužujem.“

Zdravie a imunita boli dôvodom, prečo s tým začal aj Vec. „Bol som veľmi náchylný na rôzne prechladnutia, chrípky a všeobecne som zle znášal, keď sa vonku ochladilo. Chcel som to vyriešiť, tak som tiež začal postupne studenými sprchami a v kombinácii s kúpaním sa v studených jazerách mi to veľmi pomohlo. A ani mi už nebýva v zime tak chladno,“ pochvaľuje si legenda na našej rapovej scéne, ktorá začala okrem vlastných albumov vydávať pod značkou svojho vydavateľstva aj albumy hudobných kolegov na vinyloch.

Raperi Tomáš Hafner, Branči "Vec" Kováč a Tono Suchota spolu chodievajú pravidelne otužovať.
Zdroj: Tomáš Thurzo

„Ja som zvykol chodiť plávať na Zlaté piesky ešte v októbri, novembri a keď sa už nedalo kvôli teplote vody a ľadu preplávať na ostrov uprostred jazera, tak som tam len tak čučal pri brehu a prirodzene takto preotužoval zimu až do jari,“ spomína Hafner, ktorý čo sa výdrže týka, nejde do extrémov, no tých päť minút vraj zvládne bez problémov. Dokonca tvrdí, že keď je na vode ľad a svieti slnko, nezdá sa mu pocitovo až taká studená. „Výhoda je, že tá voda nemá nikdy pod nulu. Tento rok si už ani nestopujem čas. Idem na to pocitovo, keď je mi už nepríjemne, tak idem von z vody,“ dodáva Vec.

Voda, v ktorej sa raperi kúpali, mala sotva 5 stupňov.
Zdroj: Archív

Dychové cvičenia slávneho otužilca Wima Hofa skúšal z tejto trojice len Tono a veľmi si ich pochvaľuje „Sú to také kolečká 30-40 nádychov a výdychov. Dýcha sa do brucha, potom sa vydýchne a drží sa v tom výdychu čo najdlhšie. Mal som obdobie, keď som to trénoval niekoľko týždňov vkuse a dostal som sa až do bodu, že som vydržal vyše štyri minúty bez dychu, čo bolo úplne super. Keď to človek robí kontinuálne, tak sa stále zlepšuje a je to aj istá forma meditácie,“ odporúča všetkým raper, ktorý popri otužovaní stihol nahrať aj nový album, ktorý vyšiel spolu s efektnou knihou textov.

Tomáš Hafner má aj špeciálny tematický uterák.
Zdroj: Archív

Počas nášho fotenia sa ani nezdalo, že by bola týmto raperom nejaká veľká zima. Dokonca si vo vode aj zaspievali Hafnerovu tematickú pesničku „Do studenej vodenky mi treba rýchlo skočiť, prežiť prvú minútu a vychutnať ten pocit...“ Veď si ju pustite aj vy a uvidíte, možno vás tiež namotivuje k otužovaniu. Prečo sa dali na otužovanie slovenskí herci Alexander Bárta, Robo Jakab a Daniel Fischer si prečítajte V TOMTO ČLÁNKU.

Viac fotiek raperov, ale aj ďalších známych otužilcov, nájdete v našej FOTOGALÉRII.