Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Život zasvätil cvičeniu: Jogín Jaroslav Pávek prezradil, ako dosiahnuť pokoj v duši

Jeho koníček mu dokáže zabezpečiť takýto životný štýl a zároveň môže šíriť radosť medzi ostatnými ľuďmi.

Zdroj: Lukáš Kimlička

Reklama

Precestoval celý svet, aby zistil, čo je joga, a mohol sa učiť od tých najlepších. Dnes má vlastné štúdio a pokoj v duši. Jaro Pávek, 30.

Úplne normálny chalan... Presne to mi napadlo, keď sme sa s Jarom stretli prvýkrát. Keďže patrí medzi creme de la creme, čo sa jogy na Slovensku týka, predstavovala som si ho ako guru, ktorý mi bude dávať kázne o zdravom životnom štýle, ponorí ma do stavu askézy a zakáže všetky potešenia. Opak bol pravda.

Čítajte viac:

Ufo, duchovia a čakry

„Odmalička ma priťahovali mystické veci, o ktorých sa otvorene nehovorilo. Vždy ma bavilo ufo, duchovia, energie a čakry,“ spomína Jaro, ktorého v dvadsiatke priviedla k joge staršia sestra. Bola to hodina komerčnej power jogy. „Nakoniec som pri tom zotrval dlhšie ako ona, hoci stále som nevedel objaviť to duchovno, o ktorom sa v spojitosti s jogou tak často hovorí. Bolo mi fajn, uvoľnil som sa, ale niečo tam stále chýbalo.“ Až prišla možnosť vycestovať na jazykový pobyt a Jaro sa rozhodol, že ho spojí s cvičením. „A tak som prežil úžasný mesiac na Bali.“

Zdroj: Lukáš Kimlička

Život zasvätil cvičeniu: Jogín Jaroslav Pávek prezradil, ako dosiahnuť pokoj v duši

Každý tvrdil iné

„Ashtanga joga je systém, ktorému sa chcem venovať do konca života. Túto najstaršiu formu jogy som spoznal vďaka svojej učiteľke na Bali. Spočiatku som prečítal množstvo kníh, pozeral videá a do pol roka po Bali som sa prihlásil na ďalší pobyt s tou istou lektorkou v Indii.“

Potom sa to už nedalo zastaviť a Jaro len cestoval a cestoval. Práve tak sa dostal mladý Slovák do jogovej komunity. „Samozrejme, že som si myslel, že čím viac zvučných mien stretnem, tým viac vedomostí získam. Behal som po svete a stretával sa s nimi, až som zistil, že každý hovorí niečo iné, často aj protiklady, a že zrazu tá fyzická časť jogy nefunguje tak, akoby som očakával.“

Počas jedného cvičenia ho dokonca učiteľ nepríjemne zranil, keďže ashtanga joga sa učí cez ruky iného lektora. Bratislavčana dala nakoniec do poriadku jeho súčasná učiteľka Nancy, ktorá je jeho „koreňom“. Nancy zaujala Jara najmä tým, že mala totálne odlišný názor ako všetci, s ktorými sa dovtedy stretol.

„Najskôr ma to úplne zdeptalo, keďže som mal pocit, že v joge sa už celkom orientujem. Lenže keď mi vyliečila to nešťastné zranenie, z ktorého som sa nevedel dostať za tri a pol roka, zistil som, že tak ako čokoľvek, čo západniari vezmú do rúk, sme zmenili a pokazili aj jogu. Začali sme vymýšľať, meniť ju a začali sme do nej aplikovať svoje nefunkčné vzorce. V starých textoch sa písalo vždy len o tom, ako presne ju robiť, aby fungovala. Jednoducho, joga má svoj pradávny recept,“ hovorí učiteľ jogy, ktorý sa vzdeláva dodnes.

„Nancy sa stala mojím koreňom, zdrojom a prameňom jogy. Má vyše sedemdesiat a venuje sa jej celý život. Ďalším učiteľom je syn indického guru, ktorého objavila v Indii. Ten sa joge venuje od šiestich rokov a aj vďaka nemu dnes viem, že starý spôsob je skutočne ten najlepší."

Čítajte viac:

Jogín nie je askét

„Priznávam, že v detstve som bol riadny divoch. Chodil som von, fajčil som, pil, žúroval a obiehal diskotéky... Nič som si neodoprel ani prvé roky potom, čo som začal s jogou. A dodnes si dám víno, ak mám chuť, aj cigu, keď vidím kamarátov fajčiť. Joga ma nenaučila odriekať si veci, naopak, priviedla ma k totálnej otvorenosti mysle a nezaujatosti. Nemyslím si, že by som si niekedy niečo odopieral. Skôr si možno doprajem viac ako ktorýkoľvek môj rovesník. Videl som svet a robil som to, čo ma bavilo. Zanietil som sa pre niečo a môj koníček mi dokáže zabezpečiť tento životný štýl a šíriť radosť medzi inými ľuďmi. A to je podľa mňa jedno z najkrajších poslaní, aké človek môže mať.“

Aj keď jeho rodina sa najskôr tvárila dosť skepticky. „Ty chceš robiť jogu? Robiť niečo, za čo iným musíš platiť? No a čo, povedal som si. Chodil som na výšku, lebo sa odo mňa očakávalo, že budem veľký pán riaditeľ firmy. A nevyšlo to,“ smeje sa potetovaný chalan, ktorého otec si myslel, že sa len potrebuje vyblázniť.

Obmedzenia sú hlúposti

„Zo začiatku bola joga doplnkom môjho životného štýlu a teraz by som povedal, že je jeho základom,“ hovorí Pávek, ktorý odmieta tlačiť ľuďom do hlavy akékoľvek obmedzenia. „Musíš byť vegetarián, pozor na lepok, ty ješ biely cukor?! To sú neuveriteľné kraviny... Čo to má s jogou?!“ pýta sa a rozpráva nám o tom, ako videl aj na jogových pobytoch ľudí, ktorí sa skupinkovali podľa toho, kto čo jedáva, ako žije a či pije víno.

„Zdá sa mi zvrátené, aby ti niekto druhý hovoril, že toto nesmieš jesť, toto nesmieš robiť. Keď sa má v tvojom živote niečo zmeniť, príde to a joga to zmení. Zbaviť sa pocitu viny je jedno z najväčších oslobodení.“ Podľa Páveka je dôležité naučiť sa robiť jogu sám pre seba.

Čítajte viac:

„Je to obrovský filter myšlienok, ale na to prídete až osamote. Joga totiž nie je iba fyzické cvičenie, ale práve to nás má otvoriť na niečo ďalšie, čo je napríklad meditácia. Ako hovorí môj guru, jogu nerobíme pre fyzické cvičenie, ale preto, aby nás naučila pozrieť sa na svoju dušu.“ Na to si však potrebujete nájsť vhodného učiteľa. „Stretol som veľa takých, čo žili v askéze a budovali strach, temnotu, ktorú potom prenášali na ostatných. Ale to nie je joga, to je utláčanie a psychický teror. Preto je veľmi dôležité, aby váš učiteľ bol normálny.“

Zdroj: Lukáš Kimlička

Život zasvätil cvičeniu: Jogín Jaroslav Pávek prezradil, ako dosiahnuť pokoj v duši

Foto: Lukáš KIMLIČKA

Posolstvo

„Jediný typ ľudí, pre ktorý joga nie je, sú lenivci,“ smeje sa jeden z top učiteľov na Slovensku. Jeho joga štúdio Prakriti sa teší veľkej obľube, napriek tomu je Jarovým cieľom nájsť dobrého manažéra, ktorému ho zverí, a opäť cestovať. „Kým ešte žijú moji učitelia, chcem s nimi tráviť čo najviac času a vzdelávať sa. Aby som potom mohol po Slovensku a možno aj po svete a šíriť posolstvo skutočnej jogy. Že je to radosť, ktorú v sebe objavíte, žiadne striktné pravidlá a drina.“

Viac fotografií si pozrite v našej galérii.

Čítajte viac:

Vyberáme pre vás niečo PLUS