Ako chutí raclette?


Dostať sa však na samotný vrchol Titlisu nie je žiadna "brnkačka". Klasická lanovka sem nepremáva, no treba si prestúpiť na tú s veľkým nápisom Rotair. Je to prvá rotačná lanovka na svete, ktorú patentovali už v roku 1967, ale jazdiť začala až v roku 1993. Má kruhový tvar, rotujúcu podlahu, ktorá sa dokáže otáčať až o 360 stupňov a cez jej zadýchané okná vidieť ako na dlani alpské kopce, doliny aj mohutný Jungfrau, kde sa tiež výborne lyžuje. Ešte viac sú jazdou uchvátení exotickí Indovia, ktorých v kabíne neomylne "vyňucháte" vďaka ťažkým parfumom. Aj Japonky s nosmi nalepenými na skle výskajú od nadšenia a akosi im nedochádza, že v tých tenučkých látkových teniskách, ktoré majú obuté naboso, im tam hore bude asi trošku zima. V cieli si každý ide svojou cestou. Turisti v ťažkých vibramkách si chcú urobiť pešiu túru, športovci si zapínajú lyže a snoubordy a japonské dievčatá si zbehli do ľadovej jaskyne. Naša slovenská výprava sa teší z neskutočného výhľadu na alpskú panorámu, ktorý tiež nie je samozrejmosťou, lebo keď sa štíty nemilosrdne zakryjú do bielej hmly, je po zábave. Ešte sa zapísať do denníka, zapózovať so snehuliakom, ktorý nesmie chýbať na fotke žiadneho turistu, a ide sa späť. Ale ešte predtým si vyhladnutí dávame v jednej z množstva reštaurácií švajčiarsku špecialitu z roztaveného syra, ktorú tu volajú raclette.

Dostať sa na samotný vrchol Titlisu nie je žiadna
Dostať sa na samotný vrchol Titlisu nie je žiadna "brnkačka", ale lyžiari aj snoubordisti tieto svahymilujú
Zdroj: archív

Loďou po Luzerne

V zimnej sezóne síce starodávne parníky, ktoré jazdia po Luzernskom jazere, nepremávajú, no výletné lode tu denne slúžia domácim aaj ako bežná domáca linka.S horúcimi marrons, čiže pečenými gaštanmi v dlani vchádzame na palubu, kde už postávajú ľudia s fotoaparátmi. Z poschodia je čo obdivovať aj fotiť, lebo loď míňa poloostrovy s luxusnými sídlami a kotví v malebných prístavoch, kde priberá ďalších cestujúcich. Z paluby je aj prekrásny pohľad na ostré hrany dvojtisícovej hory Pilatus, ktorý stráži južnú stranu jazera a je verný svojmu menu. Dostal ho podľa latinského pileatus, čo v preklade znamená ukrytý v oblakoch. Aj počas našej plavby sa v nich hanblivo schovával. Legendy o ňom hovoria, že ak sa niekto odváži naň vyšplhať, spustí lavínu búrok, ktoré sa preženú mestom, no túto starú poveru turisti neberú vážne a pravidelne sa na strmý vrchol dvojtisícovky šplhajú. Po svojich, ale aj pohodlnou zubačkou.

Z paluby je aj prekrásny pohľad na ostré hrany dvojtisícovej hory Pilatus, ktorý stráži južnú stranu jazera a je verný svojmu menu.
Z paluby je aj prekrásny pohľad na ostré hrany dvojtisícovej hory Pilatus, ktorý stráži južnú stranu jazera a je verný svojmu menu.
Zdroj: archív