Spomínate si na škandál, ktorý vyvolala pred pár rokmi svojimi topánkami česká speváčka a skladateľka Markéta Irglová? Na červený koberec prišla v topánkach, aké si dovtedy nikto na významnú udalosť neodvážil obuť. Na jej barefootoch si vtedy zgustli módne polície na celom svete. Držiteľka Oscara za pieseň Falling Slowly z filmu Once sa v nich však cítila pohodlne a na imidž sa skrátka vykašľala. Odvtedy sa z barefoot obuvi stal celosvetový trend. Nosia ich hviezdy ako Scarlett Johansson, Hugh Jackman či dokonca princ Harry.

Markéta Irglová si za barefoot topánky zlizla pred rokmi vlnu kritiky.
Zdroj: Internet


Sú ľahučké, pohodlné a noha v nich má dostatok priestoru. Veľký boom zažívajú aj na Slovensku a pred zhruba rokom ich objavila aj Zdenka Predná. „Prvé barefooty som si kúpila, keď sme išli minulý rok do Thajska. Išlo to celkom rýchlo. Mám už dokopy deväť párov. V podstate som úplne vymenila botník. Zatiaľ som vyhodila zhruba 25 párov topánok, ktoré som používala hlavne na vystúpenia, a asi päť párov bežných topánok. Nechala som si len tie, v ktorých mi je dobre,“ vraví sympatická speváčka. Sebe aj svojej rodine tak už zaobstarala celkom peknú zbierku. „Deťom kupujeme od narodenia barefootove topánky. Vyberám také, cez ktoré neprejde klinec, lebo už aj to sa nám stalo,“ vysvetľuje dvojnásobná mamina.

Speváčka si obľúbila pohodlné topánky. V opätkoch ju už len tak nestretnete.
Zdroj: Archív Zdenky Prednej


„Celkom ma zarazila skutočnosť, že väčšina detí, a vlastne aj dospelých ľudí, nosí malé topánky a ani o tom nevedia. Potom dochádza k rôznym deformáciám až bolestiam chrbta. Noha sa po našliapnutí na zem rozpína do všetkých strán, na čo bežné topánky nemyslia. Hlavne, mám rada kontakt so zemou a tieto topánky mi to dokonale umožňujú,“ nevie si vynachváliť aktuálny trend Zdenka, ktorá si už ani nevie predstaviť, že by sa prechádzala v uliciach na opätkoch.

Zdenka zaobstarala barefooty celej svojej rodine.
Zdroj: Archív Zdenky Prednej

Dokonca sa v barefootoch vraj konečne naučila správne chodiť. „Ja ich nosím všade. Treba však s nimi začať postupne. Mňa naučili tieto topánky v podstate normálne chodiť. Zo začiatku ma bolela päta, lebo som dosť dupala. Už nedupem a menej ma bolí aj chrbtica,“ hovorí s úsmevom Zdenka, ktorá už po prvom obutí vedela, že vrátiť sa k bežným topánkam bude pre ňu problém. Svoje nožičky si vraj natoľko rozmaznala chodením v týchto pohodlných topánkach, že do klasických sa jej už veľmi nechce. „To by som im neurobila, napchať ich na niekoľko hodín do úzkych topánok, ktoré mi deformujú klenbu. Na fotku v nich vydržím, ale dve hodiny v nich fungovať už nezvládnem.“

Zdenka miluje pohodlnú obuv a kontakt so zemou.
Zdroj: Archív Zdenky Prednej


Barefoot topánky sa dnes vyrábajú v mnohých prevedeniach a dizajnoch. Obvykle ich rozpoznáte podľa širšej prednej časti pri palcoch a zásadne majú rovnú podrážku. Žiadne barefoot lodičky zaručene na trhu nenájdete. Takže ak ste maniačka, ktorá si potrpí na krásne topánky na opätkoch, barefooty vás zrejme neočaria. Do prírody či na turistiku však nemusia byť márne.

Viac fotiek nájdete v našej FOTOgalérii.