Blogerka Alexandra Kováčová vedie život, ktorý jej mnohí závidia. Cestuje po celom svete, navštevuje tie najkrajšie miesta, býva v hoteloch a ešte jej za to platia. „Od malička rada cestujem, preto som sa zamestnala ako letuška. Po dvoch rokoch mi však začalo prekážať, že mám šéfa a nemôžem cestovať, kedy sa mi zachce, ale len vtedy, keď mám voľno. V tom čase som trpela nespavosťou a raz o štvrtej ráno som rozmýšľala, ako by som mohla ten čas efektívne využiť. A tak som si vygooglila niečo o travel blogoch. Hneď mi došlo, že to je presne to, čo hľadám, a že keď sa takto dokážu uživiť nejakí Američania, zvládnem to aj ja. Odvtedy blogujem a cestujem,“ spomína na svoje začiatky Alex.
Bláznivá, sexi a veselá
Niežeby to bolo také jednoduché. Jej výhodou bolo, že nemala čo stratiť a svojmu snu maximálne verila. Aj názov blogu Crazy Sexy Fun Traveler sa ukázal ako dobrý marketingový ťah. Za štyri roky vďaka nemu navštívila 45 štátov na piatich kontinentoch. „Najradšej mám Mexiko, tam som podnikla aj môj svoj veľký výlet. Potrebovali tam vtedy čo najviac turistov, takže reklama sa im hodila.“
Alexandra si svoju prácu užíva. foto: archív A.K.
Destinácie si vyberá podľa ročného obdobia, turistickej sezóny alebo len tak – podľa nálady. „Často chodím do krajín, kde netreba víza, stačia tie turistické na letisku. Pozývajú ma na rôzne blogerské konferencie a výlety. Napríklad celý marec som v Indii, kde som vyhrala blogerskú súťaž. Okrem iného tam budem cvičiť jogu a meditovať v ašrame. Hneď nato letím do Rumunska a Španielska na konferencie a menšie výlety,“ teší sa akčná Slovenka, ktorá najnovšie vydala aj e-book zameraný na to, čo má rada a čím žije: surová strava a cestovanie. A ako sa vlastne dá cestovať a uživiť prostredníctvom blogu? Podobne ako v časopise – vďaka platenej reklame, sponzorstvám, partnerstvám či konferenciám.
No, komu je lepšie... foto: archív A.K.
„Je skvelé, že nad sebou nemám autority a som slobodná. Mám právo odmietnuť výlety a urobiť si voľno. Keď si potrebujem oddýchnuť, môžeme aj tri týždne len ležať na pláži.“
Sám sebe pán
Blogovanie nie je zďaleka jediný spôsob, ako zarábať odkiaľkoľvek na svete. Ak k svojej práci potrebujete len počítač, internet a zriedkavo telefón, máte vyhraté. Programátori, grafickí dizajnéri, novinári, spisovatelia a mnohí ďalší majú oproti zamestnaniam typu lekár či učiteľ obrovskú výhodu.
Lubo Jurík je podnikateľ na voľnej nohe ako mnoho iných na Slovensku. Rozdiel je v tom, že nesedí v kancelárii, ale cestuje po svete. „Pomáham začínajúcim podnikateľom s rozbehnutím ich online biznisu. Živím sa prácou zo svojho laptopu a pracujem z apartmánu alebo kaviarne v okolí. Keď máte prácu, ktorú je možné vykonávať rovnako z vášho mesta ako z ostrova v Thajsku, je len na vás, čo si vyberiete,“ hovorí. Tri roky žil, študoval a pracoval v Sydney, minulý rok strávil v Thajsku a v Kórei a teraz žije v Malajzii. O svojich skúsenostiach a zážitkoch s prácou z pláže píše blog s názvom Sám sebe pán.
Ľubo je sám sebe pánom....
„Pri cestovaní veľmi ľahko stretnete ľudí, ktorí sa venujú niečomu podobnému ako vy a môžu vám pomôcť. Aj časový posun môžete využiť vo svoj prospech, ak ste v krajine, kde slnko vychádza skôr ako doma. Nehovoriac o rozdieloch v ekonomikách. Ak prechodne žijete v krajine, kde sú náklady na život nižšie ako u nás, ale zarábate eurá, oplatí sa to,“ vymenúva niektoré z výhod a na blogu ponúka aj zopár rád, ako si prácu z pláže uľahčiť. „Kúpte si kvalitný laptop s matným displejom, ktorý je vhodnejší na prácu na slnku, používajte užitočné aplikácie a pred odchodom do cudziny si zistite kvalitu pripojenia, nech viete, do čoho idete a môžete sa pripraviť. Vytvorte si vlastnú rutinu a dodržiavajte ju aj na cestách. Občasné porušenie je povolené.“
Nie je všetko zlato…
Aj takýto vysnívaný životný štýl má svoje nevýhody. Ste doma všade a zároveň nikde, takže vám môže začať chýbať vlastné zázemie. Ak ste na voľnej nohe, neviete, čo bude o mesiac, a ostať bez práce v cudzine je oveľa ťažšie. A neprospieva to láske. Ak nechcete striedať partnerov podľa toho, kde sa práve nachádzate, ostáva vám už len vzťah na diaľku, byť single alebo si nájsť rovnako „streleného“ partnera.
„V tejto práci sa všetko rýchlo mení a treba sa učiť stále nové technické veci. Ani komunikovať s ľuďmi nie je vždy jednoduché. Nevýhodou je aj veľa času stráveného na internete, veľa plánovania, sledovania máp, kedy a ako sa niekam dostanem, aby som nemeškala... Denne mám stovky nových mailov a správ na Facebooku, na ktoré treba odpísať. Okrem písania článkov je ešte nehorázne veľa vecí, ktoré robím každý deň a ktoré si mnohí vôbec neuvedomujú. A takisto čo sama neurobím, to mať nebudem, a to sa týka aj peňazí. Často pracujem aj šestnásť hodín denne, bežne aj v noci, lebo potom pár dní možno mať internet zase nebudem,“ približuje úskalia tejto práce Alexandra Kováčová.
Najskôr práca, potom zábava
Mnohých od takéhoto „kočovného“ spôsobu života odrádza neistota, či po príchode do cudziny budú mať odkiaľ pracovať. Riešením je coworking – práca vo verejnom kancelárskom prostredí. Jedno také na Kanárskych ostrovoch založil Slovák Peter Fabor. Surf office spája coworking s jeho vášňou – surfovaním. „Pár mesiacov som žil v San Franciscu v komunitných domoch, kde spolu bývali a pracovali podobní ľudia. Hoci to fungovalo veľmi neprofesionálne, idea sa mi páčila a chcel som ju doplniť o surfovanie.“ A tak odišiel do Palmy na Kanárskych ostrovoch, prenajal si priestor a sprístupnil ho tým, ktorí chcú podobne ako on cestovať, pracovať a surfovať.
Peter Fabor pracuje priamo na pláži.
„Najväčší oriešok bolo dohodnúť sa s mojím vtedajším šéfom vo firme a presvedčiť ho, že môžem pracovať na diaľku, čo sa mi nakoniec podarilo. S takým scenárom som ani nepočítal a bol som pripravený podať výpoveď. Okolie mi takisto veľmi nepomáhalo – mysleli si, že mi asi preskočilo,“ spomína s úsmevom.
Surf office je miesto na pláži, kde za 50 eur na noc dostanete ubytovanie, kanceláriu a okolo seba budete mať ľudí s podobnými záujmami. Po práci môžete spolu chodiť surfovať, na výlety alebo len tak na pivo. „Je to celkom bezrizikový prvý krok, keď chcete vyskúšať takýto životný štýl. Bolo tu množstvo ľudí, ktorí si na jeden alebo dva týždne vybavili home office a pracovali odtiaľto. Je to však aj o sebadisciplíne – rozložiť si čas tak, aby ste si užili aj pláž a zároveň spravili, čo treba. V žiadnom prípade to nie je dovolenka.“
Ďalšie zaujímavé coworkingy
Agora Collective v Berlíne, http://agoracollective.org/
Blackbox v Kalifornii http://blackbox.vc/
Brooklyn Boulders v Bostone http://brooklynboulders.com
Casa Netural v Južnom Taliansku http://www.benetural.com/
47Ronin v Japonsku http://www.47ronin.co/
Hus24 v Štokholme http://hus24.org
Čítajte viac:
Tour de svet: Michal & Eva všetko predali, aby mohli cestovať