Módne prehliadky v metropolách New York, Londýn, Miláno a Paríž sa opäť na túto sezónu končia a nezainteresovaný pozorovateľ by mohol tvrdiť, že sú len jednou veľkolepou očarujúcou prezentáciou, ako spojiť dizajnérov, modelky, celebrity, influencerov, redaktorov a ukázať nové trendy. Je to v skutočnosti tak? Je to naozaj také jednoduché? A čo sa vlastne skrýva za tými závesmi?

VIAC FOTO AJ ZO ZÁKULISIA NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII TU

Desať minút...
Desať minút priemerne trvá módna prehliadka, čo predstavuje čas, počas ktorého návrhár musí ukázať všetky módne kúsky zachytávajúce koncept novej kolekcie a zároveň reprezentujúce celkový imidž jeho značky. Verte mi, nejde len o tých desať minút.
V zákulisí módnej prehliadky môže pracovať aj viac ako 50 kaderníkov, toľko isto mejkap artistov, dôležitý je aj stylista, jeho asistenti, nechýbajú prezliekači, ktorí pomáhajú nám modelkám pri obliekaní, zvukári, osvetľovači, technickí asistenti, PR tím, katering, blogeri, redaktori, fotografi a v neposlednom rade my – modelky. Počet ľudí v zákulisí sa mení podľa toho, koľko modeliek a samotných modelov sa prezentuje na prehliadke a aká je veľkosť značky. Budgety luxusných módnych domov bývajú, samozrejme, diametrálne odlišné od malých začínajúcich značiek. A tak od veľkosti značiek a ich produkcie zavisí a je naň nadviazaný aj počet ľudí v zákulisí, kde to môže často vyzerať ako jeden veľký (ne)organizovaný chaos. Je to ako armáda ľudí, ktorí horúčkovito pracujú, aby zabezpečili bezproblémový priebeh módnej prehliadky. Nejde len o prestíž. Prezentácia novej kolekcie vyžaduje mesiace príprav, a až keď naozaj prídete do zákulisia módnej prehliadky, vidíte, čo sa skutočne deje. Zistíte, že ide o naozajstnú tonu práce do posledných sekúnd od začiatku šou.

Slovenská topmodelka nikdy nechýba na tých najprestížnejších módnych šou.
Zdroj: archív B.B.

Na poslednú chvíľu...
Väčšina veľkých podporných prvkov, ako je javisko, osvetlenie a zvuk, sú nastavené v dostatočnom predstihu. Ale momenty pred prehliadkou sú často návalom aktivít a šialenstva na poslednú chvíľu. Aj keď módni dizajnéri a slávne domy pripravovali módne kúsky celé mesiace vopred, vždy sa nájdu opravy na poslednú chvíľu. Posledných pár minút pred prehliadkou všetci pracujú pod tlakom, aby sa ubezpečili, že všetko je absolútne dokonalé. A tak sa mi občas stáva, že došívajú moje šaty doslova na mne v momente, keď už stojím v rade pred výstupom na mólo a šou už beží. Niekedy sa návrhár rozhodne prehodnotiť výber mojich topánok doslova sekundu predtým, ako vykročím do svetla reflektorov. Aj také situácie sú pre mňa bežné. Načasovanie je však naozaj všetko. Ak už vystúpim na prehliadkové mólo a odkráčam k jeho koncu, bežnou súčasťou je rýchly beh do zákulisia prezliecť si ďalší model a šprintovať naspäť do zástupu modeliek. Vo väčšine prípadov vo vysokých opätkoch, samozrejme.

Druhý deň zo série módnych prehliadok pod názvom "Fashion LIVE!" v Bratislave. Na snímke Barbora Brušková.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Pár minút pred...
Zatiaľ čo pár minút pred prehliadkou fotografi a kameramani dokumentujú každý krok procesu prípravy, módni redaktori sa snažia niekoho odchytiť na zaujímavý rozhovor o novej kolekcii. Aj keď to niekedy vyzerá naozaj šialene hekticky a nezorganizovane, všetci vedia, čo majú robiť, a len čo začne hrať hudba, vystúpim na mólo, všetok stres a obavy všetkých, čo sa na prehliadke podieľajú, ale hlavne tie moje sa rozplynú a som to len ja a svetlá reflektorov. Na všetko zabudnem a prežívam moment, keď každé oko v miestnosti je upriamené na mňa a môj look. Tento pocit vám naozaj prajem zažiť a i ja sa snažím vždy si ho čo najviac užiť, no verte mi, celá moja práca modelky nie je vôbec len o tom skvelom pocite. Je to len tých „10 minút“ z nej. VIAC FOTO AJ ZO ZÁKULISIA NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII TU