Láska kráľovnej Alžbety II k perlám

Tradícia nosenia perál ako smútočných šperkov sa začala pred viac ako 150 rokmi. Je to tradícia, ktorá siaha až do roku 1861. Po smrti svojho manžela princa Alberta v roku 1861 utrpela kráľovná Viktória – niekdajšia panovníčka Spojeného kráľovstva – toľko smútku, že dlhých 40 rokov nosila iba čierne šaty, ktoré spájali s perlami, o ktorých sa hovorí, že predstavujú kvapky sĺz. Rozhodla sa tak nosiť pramene perál po zvyšok svojho života. Jej smútok bol taký silný, že rozhodnutie kráľovnej Viktórie nosiť perly sa stalo tradíciou dodnes.

Perly sa stali akýmsi symbolom smútku pre kráľovskú rodinu. „Je to do určitej miery tradícia,“ hovorí historička Vivienne Becker. „Ide o to potlačiť farbu a okrem toho – perly nie sú trblietavé, ani krikľavé. Ich nosením skrátka vyjadrujete úctu.“ Ďalším dôvodom, prečo majú perly pre kráľovskú rodinu význam, je to, že počas renesancie boli tieto morské klenoty úzko spojené s bohatstvom a spoločenským postavením. A keďže kráľovná Alžbeta I. chcela vykresliť svoj obraz panenskej kráľovnej, vo veľkej miere nosila šperky z perál, pretože slúžili dvojitému účelu – reprezentovať čistotu a cudnosť, ako aj extrémne bohatstvo a moc. Perly sa však pomaly začali spájať so smútkom až potom, čo ich kráľovná Viktória po smrti svojho manžela tak draho držala.

Zatiaľ čo láska Alžbety II. ku drahokamu je známa, legenda hovorí, že bývalá kráľovná Viktória nenosila nič iné ako čierne oblečenie a perly 40 rokov po smrti svojho manžela.
Zdroj: Alex Pantling

V súlade s tradíciou nosila perly aj samotná kráľovná Alžbeta II. na pohreby svojho otca kráľa Juraja VI., svojej nevesty princeznej Diany, sestry princeznej Margaret a manžela princa Philipa. Ale preferencia perál kráľovnej Alžbety II presahovala tradíciu smútku. Podľa správy Express existuje sentimentálny dôvod spojený s láskou zosnulej kráľovnej k perlám. Kráľovná mala mimoriadne blízko k svojmu otcovi, kráľovi Jurajovi VI., a ten jej daroval náhrdelník s tromi radmi jemných perál, šperk, ktorý k nej neodmysliteľne patril. Alžbete sa náhrdelník tak páčil, že si nechala vyrobiť ďalší, ktorý nosila striedavo, aby sa ten pôvodný neopotreboval.

Perly na pamiatku kráľovnej

Vojvodkyna z Cambridge mala na krku  perlový náhrdelník, ktorý predtým použila Diana na pohrebe prince Philipa v apríli 2021, štvorradový perlový a diamantový náhrdelník značky Garrard obsahujúci perly, ktoré královne darovala japonská vláda v 70. letech 20. storočia.

Kate vyzerala aj pri tých najťažších chvíľach kráľovskej rodiny ako z titulky módneho magazínu.
Zdroj: Getty Images

Meghan, vojvodkyňa zo Sussexu, skombinovala perly s čiernou farbou a zvolila charakteristicky diskrétne perlové a diamantové cvočky, ktoré jej darovala priamo kráľovná. Spoliehala sa na ne i pri svojih jediných samostatných zásnubách v júni 2018.

Camilla, královnina nevesta, mala na sebe perlové náušnice spolu so  svojím obľúbeným štvoradým perlovým náhrdelníkem. Svoj look dotvorila jubilejnou diamantovou brošňou v tvare srdca v tvare Hesse, ktorá patrila kráľovnej.

Aj Camilla doplnila svoj outfit o perly vyjadrujúce smútok.
Zdroj: Archív