Patra Bene, 211 tis. odberateľov

Nikdy som nezobrala spoluprácu len kvôli peniazom.

Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka dlhodobo patrí medzi najsledovanejšie youtuberky, no ani vo sne jej nenapadlo, že práve svet videí sa pre ňu stane osudovým. Po maturite si však položila otázku, čo ďalej. „Vtedy som začala spontánne fotiť a od fotenia som prešla k videu. Zistila som, že na YouTube nie sú len hudobné klipy, a vtedy mi došlo, že to je ono. Že čosi také by som chcela robiť aj ja. Točiť videá a využívať svoj vplyv na dobré veci,“ spomína na svoje začiatky influencerka, no mrzí ju, že ľudia majú voči tejto práci neskutočné predsudky.

„Tak, ako niekedy odsudzovali raperov, dnes okolie odcudzuje nás. Pritom fungujeme na rovnakom princípe, musíme byť kreatívni.“ Paťa tvrdí, že aj spojiť aktivitu na sociálnych sieťach s normálnym životom jej dáva zabrať. „Videám a publiku je jedno, že som chorá, že môj blízky má narodeniny alebo mám ťažké obdobie. Oni chcú, aby som bola aktívna každý deň a po celý rok,“ priznáva Patrícia, ktorá kvôli svojej práci prišla o časť súkromia. „Už nemôžem chodiť bežne v MHD, pretože sa dostávam do nepríjemných situácií,“ vysvetľuje influencerka, ktorá má veľa práce najmä so strihaním videí.

Ľudia neuveria tomu, čo povieme, ale tomu, čo urobíme.
Ľudia neuveria tomu, čo povieme, ale tomu, čo urobíme.
Zdroj: Archív

„Vymyslieť, natočiť, postrihať a zavesiť video nie je jednoduchý proces. Dôležitý je každý detail, kolorovanie, prechody, hľadanie ideálnej hudby, vymyslenie nadpisu  text, tagy, karty, titulka. Naozaj to zaberie veľa času, takže som musela zabudnúť na víkendy, sviatky i prázdniny." Ako je to so spoluprácami? „Nič nedostávame zadarmo, každú vec si musím odrobiť. Nikdy som nezobrala spoluprácu len kvôli peniazom, pretože chodia v takom množstve, že si už musím vyberať. Posledné mesiace som začala trebárs riešiť tému zero waste v domácnosti a to, ako vytvoriť čo najmenej odpadu. Mnohé spolupráce, ktoré som prijala kedysi, som musela odmietnuť, hoci mi za ne núkali slušné peniaze. Lebo ľudia neuveria tomu, čo povieme, ale tomu, čo urobíme. Mne záleží najmä na tom, aby som si produkt mohla sama otestovať, aby som mala slobodu pri vytváraní videa a aby som tomu, čo prezentujem, sama verila.“

Pokračovanie na ďalšej strane.