Lenže popri ženách, ktoré si už po polroku na materskej obhrýzajú nechty a tešia sa na pracovný kolotoč, existujú aj ich protipóly – žienky domáce z presvedčenia. Nikto ich nediskriminuje, neoberá o kariéru a nenúti každý deň variť tri chody. Ony to chcú samy.

Bývalá spolužiačka Naďa, ktorá už stihla porodiť dve deti, sa nám na stretnutí priznala, že sa jej jednoducho nechce vracať na miesto asistentky riaditeľa zahraničnej firmy. A vôbec do práce. Je pravda, že už v sebe mala dva poháre vína, ale tvárila sa smrteľne vážne, keď hovorila, že ak sa uskromnia, vyžijú aj z mužovho platu a ona bude môcť byť tip-top gazdinka. Bude rodinke vyvárať zdravé jedlá a venovať sa deťom oveľa viac ako pracujúce matky. Okrem toho ušetrí na kostýmčekoch, obedoch, doprave… „Som podľa vás normálna alebo len pohodlná, keď sa na to teším?“ obrátila sa na nás, bezdetné pracujúce rovesníčky. Jasné, že sme jej nepovedali to, čo sme si v duchu mysleli. Že ono je to síce pekné, ale ako vie, že jej časom z tých mamičkovských vecí neprepne? Alebo si jej Jano nenájde milenku a ona ostane sama s deťmi a veľkou bielou medzerou v životopise?

Feministky za sporákom

Lenže keď som začala pátrať, zistila som, že žien ako Naďa je veľa. Dokonca viac, ako by sme čakali. V USA dokonca vznikla nová vlna feministiek, ktoré sa vzdávajú svojej kariéry, aby mohli ostať doma. Pretože chcú. Tento nový druh žien, ktoré si hovoria happy housewifes, verí, že riadenie rodiny a zveľaďovanie domácnosti je pre ženu najväčší úspech. Všetko sú to vzdelané matky, ktoré by mohli mať džob snov, ale ony ho ochotne vymenia za to, aby sa mohli o deti starať namiesto opatrovateľky. Veria, že čas investovaný do rodiny sa im vráti.

V krajine, kde môžete byť oficiálne doma s dieťaťom len šesť týždňov, sa to dá pochopiť, ale podobné veci hlásajú aj slovenské mamičky, ktorým sa zdá byť trojročná rodičovská prikrátka. „Materská sa mi končí o pár mesiacov, ale do práce sa nechystám. Nepáči sa mi dnešná doba, keď mamy pracujú osem a viac hodín, deti trčia v škôlke alebo družine a ony si ich užijú len večer, aj to je uťahané po celom dni,“ sťažuje sa blogerka Mária.

„Keď som bola malá, trávila som sama celé popoludnia a v duchu som závidela spolužiačkam, ktoré mali mamu v domácnosti. Teraz, keď mám aj aj dieťa, chcem byť s dcérou každú chvíľku. Jediné, čo mi prekáža, sú predsudky okolia. V ich očiach som lenivá a zneužívam manžela,“ dáva jej za pravdu ďalšia slovenská mamička Zuzana.

Lenže ak chce byť žena v domácnosti a neprivyrába si aspoň čiastočnou prácou z domu, rodina je odkázaná na jeden príjem. A tak si to niektorí jednoducho nemôžu dovoliť. Do úvahy prichádza riešenie, že sa presťahujú do zahraničia, ako to urobila rodina Kristíny. „Manžel tu zarába oveľa viac, finančne všetko utiahne a ja môžem byť doma, starať sa o rodinu a všetko s tým spojené. Časom možno pôjdem pracovať na polovičný úväzok, ale len ak sama budem chcieť. S manželom máme už dávno spoločný účet, neprekáža mi, že som od neho finančne závislá a vôbec ma nekontroluje. Funguje to perfektne,“ pochvaľuje si Kristína.

Sú však aj ženy, ktoré sa rozhodli ostať doma práve preto, že sa im neoplatí pracovať, keď si prerátajú všetky výdavky. „Byť ženou v domácnosti bolo v minulosti bežné, najmä na vidieku, kde bolo vždy veľa práce okolo domu, záhrady, prípadne poľa. Dnes sa tento trend týka špecifických skupín žien, a to hlavne takzvaných horných desaťtisíc, alebo mladých párov, ktoré bývajú v satelitoch pri mestách. Odtiaľ je oveľa náročnejšie rozvážať deti do školy, na krúžky aj prevádzkovať domácnosť. Doma tiež ostávajú ženy, ktoré sú už veľmi dlho bez práce a nevedia sa zamestnať alebo, naopak, také, ktoré si kariéru vybudovali a sú paniami svojho času. Tak ako umelkyne či spisovateľky,“ približuje sociologička Zuzana Kusá.

Vďaka za nových mužov

„Kašlite na predsudky okolia, byť doma je vaše plné právo. Stačí, aby s tým súhlasil váš manžel,“ odkazujú uvedomelé americké gazdinky. A zdá sa, že za posledné desaťročia sa niečo udialo aj s našimi chlapmi. „Stále platí, že ženy sa starajú o deti a domácnosť oveľa viac ako muži, lenže v posledných rokoch sa správanie otcov výrazne zmenilo. Starajú sa o svoje deti a hrajú sa s nimi oveľa viac ako ich predchodcovia spred desiatich rokov,“ hovorí sociologička.

Dnešní muži vedia tiež lepšie oceniť ženskú prácu v domácnosti a už ju neberú za samozrejmosť. Aj preto čoraz viac solventných chlapov podporí ženu v tom, keď sa rozhodne ostať doma, delia sa s ňou o svoj plat a platia za ňu odvody. Prečo nie, ak to tak chce a oni za to dostanú tip-top domácnosť, šťastné deti bez kľúčika na krku, vyvenčených psov a ďalšie vymoženosti? „Dnešní mladí muži vyrastali v rodinách, kde matky pracovali. A tak videli, čo zahŕňajú domáce práce, rodičia ich zapájali, nerobili veľký rozdiel medzi chlapcami a dievčatami.

Ale vždy to tak nebolo. Ešte pár generácií dozadu chlapec ani nevedel, na čo je dobrá polievka,“ tvrdí Zuzana Kusá. To však neznamená, že žena v domácnosti celé dni len „otročí“. „Teším sa, keď budú deti staršie a pôjdu do školy a škôlky. Konečne budem mať čas na svoje záujmy, knižky, záhradku a jogu,“ teší sa trojnásobná mama Emília.

Aj tu však platí, že treba myslieť na budúcnosť. Keď deti vyrastú a odídu z domu, nastáva syndróm prázdneho hniezda. S pocitom nepotrebnosti sa najmä ženy v domácnosti vyrovnávajú ťažko. A ani manžel živiteľ nie je nesmrteľný, ani nemá zdravie zo železa. Preto psychológovia odporúčajú vyhradiť si aspoň dve hodiny denne na duchovnú činnosť. Online jazykový kurz, postgraduálne štúdium, blogovanie alebo drobná práca na doma, to všetko sa dá stihnúť, stačí chcieť. Chuť vrátiť sa do práce sa môže skôr či neskôr dostaviť, ale to voľné miesto na nikoho nečaká.

Čítajte viac:

Namiesto kávičky trávička: Aj kultivované mamičky si rady dajú šluka