Snúbencov, ktorí sa mali brať v máji, zastrelili 21. fabruára 2018 vo Veľkej Mači (okres Galanta). V ich rodinnom dome, ktorý si obnovovali svojpomocne. Väčšinu prác robil sám novinár, vlastnými rukami zrekonštruoval celú kúpeľňu. Po ich tragickej smrti sa rodičia Jána a mama Martiny rozhodli dom, kde ich deti naposledy vydýchli, zbúrať. Vznikne tam pamätník, ktorý postavia na pozemku. A už je známe aj to, ako to tam bude vyzerať. 

Foto z pohrebov dvojice v GALÉRII 

"Je to definitívne rozhodnutie. Mne je to na jednej strane veľmi ľúto, najmä ak si spomeniem, koľko sa tam Janko nadrel, keď domček svojpomocne rekonštruoval," vravela so slzami v očiach mama zavraždenej archeologičky Zlatica Kušnírová (57). 

Vizualizácia pamätníka TU 

Podľa Zlatice Kušnírovej búracie práce by mali začať po 5. výročí tragickej smrti jej dcéry a zaťa, teda o pár dní.  Hoci jej to bude ľúto, prispôsobila sa želaniu rodičov Jána, s ktorými má veľmi dobrý vzťah a udržiavajú si ho aj po tragédii. Sú rozhodnutí nehnuteľnosť, ktorú po zavraždených deťoch zdedili, nechať si vo svojom vlastníctve. "K moci sa môže dostať ktokoľvek a nechceme, aby sa tým mohlo nakladať bez nášho súhlasu," dodala Zlatica s tým, že sa Kuciakovcami dohodli, že majetok zostane v rodine a po nich to zdedia ich ďalší potomkovia.

Financovanie, prípravu projektu a výstavbu víťazného návrhu pamätníka bude v réžii trnavskej župy a následne aj správa a údržba diela. Víťazom verejnej súťaže z 27 návrhov je projekt Záhrada trojice tvorcov Benjamína Brádňanského, Víta Haladu a Martina Piačeka.

Ako bude pamätník vyzerať?

  • je vo forme nakloneného pozemku a evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny
  • je alegóriou toho, ako sa tragická udalosť stala
  • diskrétna terénna úpravu sa divákom odhaľuje postupne, ponúka im súkromie, pokoj a zážitok v rámci živej vidieckej zástavby
  • pri vstupe je ukrytý v hmote hustého upravovaného zeleného plota
  • vpredu bude drevená lavica na sedenie
  • vstup bude cez ponárajúce sa schodisko s betónovými zábradliami.

Z ich vraždy boli právoplatne uznaní vinnými strelec Miroslav Marček, jeho šofér Tomáš Szabó a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó. Políciou označovaných objednávateľov - podnikateľa Mariána Kočnera a jeho volavku Alenu Zsuzsovú pezinský špecializovaný súd oslobodil. No jeho rozsudok v oslobodzovacej časti zrušil Najvyšší súd a vec sa vrátila na nové konanie.