Tridsaťdvaročná Trnavčanka sa k vysnívanému džobu dostala šťastnou zhodou náhod. „Kolega z Matfyzu prišiel zo stáže v astronomickom centre na Havaji a rozprával nám, ako je tam úžasne. To ma tak trochu vyprovokovalo, aby som sa aj ja uchádzala o grant. A ono to vyšlo!“ spomína Eva. Onedlho si už balila kufre na svoj trojmesačný pobyt na mieste, kam sa väčšina z nás nikdy nedostane. Plánované tri mesiace sa však predĺžili na dobu neurčitú. Od jej odchodu už totiž uplynulo štyri a pol roka a dokonca sa tam stihla aj zasnúbiť.

Stráži planétu

Havajské ostrovy sú izolované uprostred oceánu, takže vzduch nad nimi je veľmi čistý. Spolu s vysokými sopkami vytvárajú vynikajúce podmienky na pozorovanie oblohy. Havajská univerzita má obrovský ďalekohľad na vrchole sopky Mauna Kea. Prístup k nemu má aj Eva Schunová. „Mojou prácou je teleskopom vyhľadávať kométy a asteroidy, ktoré by sa teoreticky mohli zraziť so Zemou.

Ak potrebujem o nejakom z nich vedieť viac, môžem požiadať o pozorovací čas na niektorom z našich ďalekohľadov tu na Havaji. Potom zájdem do kontrolnej miestnosti a pekne v papučkách cez počítačové rozhranie ovládam ďalekohľad na vrchole Mauna Kea až do rána.Dnes sa dajú takmer všetky veľké ďalekohľady ovládať na diaľku,“ vysvetľuje.

Obzervatórium na vrchole sopky Mauna Kea na ostrove Big Island.
Obzervatórium na vrchole sopky Mauna Kea na ostrove Big Island.
Zdroj: profimedia.sk

V našej slnečnej sústave je viac ako miliarda asteroidov, tie najväčšie majú priemer takmer tisíc kilometrov a pri zrážke by mohli spôsobiť zánik všetkého života na Zemi. Tieto asteroidy však poznáme takmer na sto percent a vieme presne určiť ich dráhu. Hrozbou sú však aj menšie asteroidy, veľké niekoľko desiatok až stoviek metrov. Tieto rozmery by stačili na zánik mesta alebo malého štátu. „Pocit, že som tak trochu zodpovedná za našu planétu, je strašidelný. S kolegom máme naozaj veľkú zodpovednosť. Medzi nami a vysokopostaveným predstaviteľom NASA, ktorý má ten povestný červený telefón s priamou linkou k americkému prezidentovi, je už len môj šéf. Naozaj nesmieme nič prehliadnuť,“ hovorí Eva.

Jej prácou je teleskopom vyhľadávať kométy a asteroidy, ktoré by sa teoreticky mohli zraziť so Zemou.
Jej prácou je teleskopom vyhľadávať kométy a asteroidy, ktoré by sa teoreticky mohli zraziť so Zemou.
Zdroj: Archív E.S.

Misia do vesmíru

Práca astronómky je jej splneným snom z detstva. „Keď som mala štyri roky, v telke dávali film o pristátí na mesiaci. Ani som nedýchala, tak ma to fascinovalo. Neskôr som fičala na sci-fi filmoch, literatúre a seriáloch ako Hviezdne vojny a Star Trek. Okrem toho ma vždy bavili prírodné vedy, najmä chémia. Skrátka ma zaujímalo, ako funguje svet.“ Keď v puberte namiesto diskoték celé noci sedela na balkóne a vysnívaným darčekom - ďalekohľadom pozorovala hviezdy, netušila, že raz sa tým bude živiť.

Havajské ostrovy sú izolované uprostred oceánu, takže vzduch nad nimi je veľmi čistý. Spolu s vysokými sopkami vytvárajú vynikajúce podmienky na pozorovanie oblohy.
Havajské ostrovy sú izolované uprostred oceánu, takže vzduch nad nimi je veľmi čistý. Spolu s vysokými sopkami vytvárajú vynikajúce podmienky na pozorovanie oblohy.
Zdroj: Archív E.S.

Aj keď realita je trochu odlišná od toho, čo videla vo filmoch. Vedcov si v USA cenia oveľa viac, ako u nás, a to aj finančne, stále to však nie je ani zďaleka toľko, ako sa zarába v súkromnom sektore. A často je to boj o granty, bez ktorých sa žiadny výskum nepohne. No aj tak svoju prácu miluje. „Mojou najväčšou profesionálnou pýchou je spolupráca s NASA na projekte ARM (Asteroid Retrieval Mission),v ktorom sa plánuje zachytiť malý asteroid, zaparkovať ho na obežnú dráhu okolo mesiaca a vyslať k nemu loď s ľudskou posádkou. Pre NASA som robila predbežnú analýzu vhodných asteroidov. Len nedávno som sa dozvedela, že astronauti v Houstone už trénujú v špecializovanej vodnej nádrži odber vzoriek z balvanov vo voľnom vesmíre. Strašne ma to potešilo! Raz možno budem vnúčatám môcť povedať, že aj ja som mala na tom nejaký podiel.“

Raj na zemi

Okrem kučeravej hrivy budí Eva na Havaji pozornosť aj farbou pokožky. Belochov tu nežije veľa, keďže starousadlíci sú pôvodní Havajčania, Polynézania, no aj japonské a čínske rodiny prisťahovalcov. Na nový domov si však zvykla rýchlo a výrazne jej v tom pomohli priateľskí ľudia, príjemná klíma a oceán, v ktorom trávi každú voľnú chvíľu.

Voľný čas najradšej trávi pri oceáne.
Voľný čas najradšej trávi pri oceáne.
Zdroj: Archív E.S.

Foto: profimedia.sk, archív E.S.

Keď skončí v práci, sadne na moped a o chvíľu už surfuje na vlnách. Zbožňuje aj túry v bambusovom lese a na rozdiel od Američaniek veľmi rada varí. No k dokonalému šťastiu jej chýba striedanie ročných období, keďže na Havaji je stále plus mínus rovnaká teplota, okolo 30 stupňov, zemiaky, klobáska a treska s rožkami. Ale hlavne rodina a priatelia, ktorých si nemôže dovoliť navštíviť častejšie, ako raz za rok. Ešte že existuje Skype… „Viem si predstaviť, že sa s Claytonom, mojím nastávajúcim, presťahujeme niekam bližšie k mojej rodine. Ale Slovensko to nebude, lebo jediné, čo vie povedať v našej reči, je slivovica!“