Na kráľovskú návštevu Afriky sa vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu chystajú vyraziť už o necelé dva týždne. Ako prezradili na svojom profile na Instagrame, chcú tam otvoriť najmä otázky mentálneho zdravia, práv žien a dievčat, HIV a AIDS a tiež témy životného prostredia.

Harry si pri tejto príležitosti nezabudol spomenúť ani na svoju mamu, lady Dianu, ktorej bola Afrika tiež veľmi blízka. Rozhodol sa pokračovať v jej odkaze a navštívi preto aj Angolu či Malawi, kam na humanitárne projekty rada chodievala. Harry by chcel svojou prácou, podobne ako jeho zosnulá matka, prispieť k rozvoju miestnych komunít.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Today, we are excited to be able to announce details for the Duke and Duchess of Sussex’s upcoming tour to Africa! 🇿🇦🇧🇼🇦🇴🇲🇼 • In just two weeks, Their Royal Highnesses will embark on this official tour focusing on community, grassroots leadership, women’s and girls’ rights, mental health, HIV/AIDS and the environment. This programme has been many months in the making, and The Duke and Duchess are eager to focus their energies on the great work being done in Southern Africa. From meeting with Archbishop Desmond Tutu to joining ‘Waves for Change’ on Monwabisi Beach, the South Africa programme will be educational and inspiring. The Duke is especially proud to continue the legacy left by his mother with her work in Angola as he joins Halo Trust again in an effort to rid the world of landmines. HRH will also travel to Malawi where he will check in on the British Army’s partnership with African Parks and will be working on the ground supporting local communities. The Duke is particularly proud to be able to deliver an exciting new initiative, a Queen’s Commonwealth Canopy three-country partnership which he designed and consulted with Governments in Namibia, Botswana and Angola to protect forest and wildlife corridors around the Okavango Delta. The Duchess will be working with local organisations to promote women and girls’ health and education, entrepreneurship and leadership. With such a textured culture and history, Their Royal Highnesses are grateful for the opportunity to connect with those on the ground in Southern Africa and to be inspired by the work being done and learn how they can be better supported. As President and Vice President of The Queens Commonwealth Trust and The Duke’s role as Commonwealth Youth Ambassador, The Duke and Duchess cannot wait to meet with young leaders mobilising change and adding to the beauty of these Commonwealth countries 🇿🇦🇧🇼🇦🇴🇲🇼 • “We look forward to seeing you soon!” • Photo ©️ PA images / Tim Graham - Getty Images / @Sentebale /@AfricanParksNetwork / @YouthAlert

Príspevok, ktorý zdieľa The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal),

Vojvodkyňa a čerstvá mamička Meghan sa rozhodla venovať otázkam ľudskýchpráv pre ženy a dievčatá v tomto rozvojovom regióne a tiež sa chce zaoberať ochranou zdravia a podporou vzdelávania. Pár zatiaľ nepotvrdil, či sa návštevy zúčastnia v trojici, ale všetko nasvedčuje tomu, že čerství rodičia svojho synčeka na tak dlho neopustia. Predsa len, vydali sa po stopách Williama a Kate a o výchovu malého Archieho Harrisona sa do veľkej miery starajú sami.

Viac fotiek nájdete v našej FOTOgalérii.