Tento doplnok nepredpovedal žiaden módny dom ani EMMA (a tá o štýle vie všetko) a ako prvá vychytávka v histórii pristane každému bez rozdielu.

V týchto ťažkých časoch, ktoré žije Slovensko tak intenzívne, ako ich žije celý svet, sa v tichu a v pokore vraciame k tej najdrahšej komodite – k zdraviu, ktoré si väčšinou vinšujeme ako prvé, keď si gratulujeme k sviatku. Ani tak si hodnotu tejto výsady neuvedomujeme, ak nám nad hlavami nesvieti kontrolka, prípadne ak príroda nedvihne varovný prst.

Kolekcia jar/leto 2020

Moji kolegovia a blízki vám potvrdia, že rúško nosím nielen vtedy, keď som chorľavý, ale aj v období, keď kvitne ambrózia a palina, na ktoré som alergický. Dokonca som si ho zakladal, aj keď vedľa nášho rádia pred vyše dvomi rokmi začali kopať základy novostavby a pre prach sa mi ťažko dýchalo. Pomáha mi aj pri zvýšenom smogu. Verím, že nás kritická situácia naučí viac vecí. Medzi nimi to, že rúško pomáha pri respiračných chorobách, zjemňuje prejavy alergie a chráni iných. Nielen dnes, aj do budúcna, prosím, noste rúško nielen kvôli sebe, najmä kvôli okoliu. Rúško je in. Rúško je cool. Rúško je trendy. A hlavne, #ruskoniejehanba.

Rúško nám pomohlo udržať koronu pod kontrolou.
Rúško nám pomohlo udržať koronu pod kontrolou.
Zdroj: Shutterstock.com

Kúsok látky, čo spája

Ako sa ukázalo, donedávna nás kúsok látky rozdeľoval a viem to z vlastnej skúsenosti. Lebo keď som v dobe minulej vyšiel na ulicu v hygienickom rúšku, ľudia zazerali, bočili odo mňa. Aj svojim blízkym som musel často vysvetľovať, že to nie je rozmar, že ho nenosím pre seba, ale pre nich. Dnes, po vypuknutí globálnej pandémie, sa stalo symbolom, ktorý nás spája. Nosíme ho, lebo nám záleží na tom, aby sa naše životy čím skôr vrátili do (verím tomu, že lepšieho) normálu. Zároveň sa rúško stalo nositeľom národnej zručnosti a kreativity. Ľudia oprášili šijacie stroje, strihali staré látky a vyrábali svoje vlastné modely. V hocijakom vyhotovení, tvare, farbe, vzore a, ako sa ukázalo, tento univerzálny šperk sa hodí ku všetkému. Rúška začali jednotlivci šiť pre seba, pre svoje rodiny, pre susedov, priateľov a viem aj o prípadoch, keď sa šili rúška dobrovoľnícky, napríklad pre seniorov z priľahlého domova dôchodcov. Rúško nás spojilo.

Tento doplnok nepredpovedal žiaden módny dom ani EMMA (a tá o štýle vie všetko) a ako prvá vychytávka v histórii pristane každému bez rozdielu.
Tento doplnok nepredpovedal žiaden módny dom ani EMMA (a tá o štýle vie všetko) a ako prvá vychytávka v histórii pristane každému bez rozdielu.
Zdroj: Martina Juričinová

Mojím zbožným prianím je, aby nám táto jednota vydržala, aj keď koronavírus spoločne porazíme. Ťažko povedať, kedy to bude, no keď ten moment príde, nezabúdajte na to, že sme ukázali, aký vieme byť družný národ. Silu, spolupatričnosť a jednotu, to si potrebujeme udržať. A preto  mám návrh. Cestujte tento rok viac po Slovensku, ubytujte sa v hoteloch a v chatkách na Slovensku, jedzte v slovenských reštauráciách, podporte slovenských producentov, uprednostnite pri nákupoch slovenské výrobky, podporte slovenské projekty, starajte sa o našu prírodu, objavujte krásu a šikovnosť Slovenska, obaľte svoje srdce do trikolóry ešte viac, než je. Aby sme si mohli na konci roka 2020 povedať, že tento rok sme dožili nielen v zdraví, ale aj v šťastí a v láske. To je to, čo nám želám. Dnes, keď tieto slová píšem z karantény.

P. S.: Cez rúško síce nevidieť úsmev, ale nič nie je krajšie, ako keď sa smejú oči. A ja sa na vás teraz usmievam.