Raz darmo, úloha prvej dámy nie je iba o pozlátko, ktoré väčšina z nás vníma, tento status si vyžaduje viaceré "nepísané" povinnosti. Nežná polovička musí byť vždy dokonale pripravená, aby nespôsobila žiadne faux pas. Nehovoriac o zmene životného štýlu, ktorému sa bude musieť podriadiť. Zuzanu sme vyspovedali a zistili, ako je na takúto možnú úlohu pripravená. Prezradila tiež, či jej manžel pomáha s výberom šiat a aký by bol prezidentom. Má podľa nej vkus?

Keď ste sa stretli s manželom, vydali ste sa, ako ste si predstavovali váš spoločný život. Kde ste sa videli v budúcnosti?

Krátko na to, ako sme sa zobrali, sme odišli do Spojených štátov. Manžel tam získal stáž na prestížnom Inštitúte pre štandardy a technológie v štáte Maryland. Takže náš spoločný život začal v Amerike. Bola to vynikajúca skúška, pretože sme tam boli spolu naozaj 24 hodín denne a neprekážalo nám to. Po necelých troch rokoch sme urobili to najlepšie rozhodnutie - vrátili sme sa domov, na Slovensko.  Robert tu založil vlastnú technologickú firmu, narodili sa nám deti a už sme sa zo Slovenska nepohli. 

S manželom ste spolu od vysokej školy a stále vám to klape. V dnešnej dobe je to takmer ako zázrak. Čo považujete za najväčší tmel vášho vzťahu?

Našťastie, nebolo veľa situácií, kedy sme náš vzťah potrebovali stmeľovať. Ak však prišlo k nejakej kríze, manžel ako vedec vždy zmapoval situáciu a ja som zapla svoj hyperaktívny mód, aby som veci uviedla na správnu mieru. Dôležité však je, že sa spolu veľa rozprávame a navzájom sa dopĺňame.

Pracujete s manželom v jeho firme, kde mu spravujete financie, ste spolu doma. Nemáte občas ponorku? 

Sme zvyknutí spolu tráviť veľa času, ale zároveň si vieme ukrojiť čas aj sami pre seba. Ja môžem pracovať aj z domu, čo využívam, pretože mi to vytvára možnosť venovať sa našim deťom. Manžel  pomerne dosť cestuje po svete, chodí na kongresy a prednášať na vedecké konferencie. Takže sa nakoniec tešíme opäť na čas strávený spolu.

Šokovalo vás, keď vám manžel oznámil, že chce byť prezidentom?

Presne si pamätám, že to bolo pri večeri, keď mi oznámil, že sa rozhodol kandidovať na prezidenta. Musím sa priznať, že ma prekvapil, pre istotu som sa opýtala, či to naozaj  myslí vážne. Odpovedal, že áno. Asi som dojedla a súhlasila.

Manželia Mistríkovci pri ohlásení kandidatúry .
Manželia Mistríkovci pri ohlásení kandidatúry .
archív

Manželia Mistríkovci pri ohlásení kandidatúry . 

Zmenil sa vám odvtedy život?

My máme veľmi aktívny život, Robo neustále prichádza s niečím novým, takže sme sa  postupne aj s týmto jeho rozhodnutím zžili. Rozhodne má menej voľného času, ale s tým sme počítali. Tým, že sa mu snažíme pomáhať aj my s našimi synmi dvojičkami, veľa vecí v priebehu kampane môžeme prežívať spolu.

Máte dvojičky, chlapcov, navyše v pubertálnom veku 16 rokov. Ako to zvládate? Ste vy tá prísnejšia alebo je prísnejší otec?

Robert bol vždy ten, kto ich od narodenia kúpal, strihal im nechty a čítal resp. vymýšľal si rozprávky na dobrú noc. Často to skončilo tak, že zaspal skôr ako oni, ale boli to pekné časy a doteraz na to s úsmevom spomíname. Neviem, v čom je iná výchova dvojičiek, keďže sme mali len dvojičky. Určite je asi viac intenzívnejšia, lebo keď jeden skončil, druhý začal. Dvojičky sú veľmi súťaživé, tak si musíme dávať stále veľký pozor, aby sa necítili navzájom nezvýhodnení. 

Ako oni vnímajú kandidatúru svojho otca v takomto citlivom veku, kedy deti veľmi riešia čo si myslia kamoši?

Čo sa týka kandidatúry, myslím si, že si to nevedia zatiaľ vôbec predstaviť, ale manžela veľmi podporujú a o politike intenzívne spolu diskutujú.
Ste ochotná vzdať sa svojej práce a koníčkov, aby ste svojho manžela sprevádzali pri jeho služobných cestách?

Tým, že pracujeme v jednej firme, sme zvyknutí tráviť spolu veľa času a je pre každého prínosom skúšať stále niečo nové.

Aký by bol váš manžel podľa vás prezidentom?

Viem, že ľudí bude dobre reprezentovať, tak ako už aj dnes reprezentuje Slovensko vo svete prostredníctvom svojho výskumu. S jeho tímom priniesli svetu technológie, ktoré dnes používajú tisíce vedcov, firiem, výskumných ústavov a univerzít po celom svete. Jeho vedecké výsledky sa premietli do lepšej liečby zákerných chorôb, zdravých potravín a čistejšieho životného prostredia. Podľa mňa je veľkým vizionárom. Veci, na ktoré sa zameria, vie aj dokončiť.

Slovensko dávno nemalo výraznú prvú dámu, ktorá by našu krajinu reprezentovala na zahraničných cestách. Ako vnímate to, že by ste sa ňou mohli stať vy? Ste na to pripravená?

S manželom po boku som pripravená na všetko.

Čo by podľa vás mala prvá dáma spĺňať?

Asi by mala byť jeho jemnejším protipólom, čo si myslím, že v našom prípade dokonale funguje.

Zuzana Mistríková podpisuje petičný hárok za manželovu kandidatúru.
Zuzana Mistríková podpisuje petičný hárok za manželovu kandidatúru.
archív

Zuzana Mistríková podpisuje petičný hárok za manželovu kandidatúru. 

Ktorá prvá dáma je vaším vzorom?

Ako ikonu vnímam Jacqueline Kennedyovú. Spomínam si aj na Rajsu Gorbačovovú, ktorá sa objavovala po boku svojho manžela a myslím, že mala veľké zásluhy na demokratizácii politiky v bývalom Sovietskom zväze. Zo súčasných prvých dám ma dojíma príbeh manželky nemeckého prezidenta Franka Waltera Steinmeiera. Ten v roku 2010 odišiel z nemeckej politiky, aby mohol darovať obličku svojej vážne chorej manželke Elke. Napokon všetko dobre dopadlo, ona sa uzdravila, on sa do politiky vrátil a rovno do funkcie nemeckého prezidenta.  

Aké formálne a neformálne témy by ste s ostatnými prvými dámami chceli preberať?

Zaujímala by ma predovšetkým ich charitatívna práca.

Úloha prvej dámy je spojená aj s etiketou a bezpochyby aj atraktívnym zovňajškom. Koľko investujete do vášho šatníka?

Mám šťastie, že si roky udržiavam približne rovnakú hmotnosť, takže môžem šaty recyklovať.  Rada navštevujem malé butiky a podporujem aj mladé značky, či doma alebo na cestách, ale dávam si pozor, aby som na šatník zbytočne nemíňala.

Snažíte sa byť čo najviac šik?

Samozrejme, že mám módu rada, ale viac ako byť za každú cenu oblečená v aktuálnych trendoch prihliadam na to, aby som sa v šatách dobre cítila a aby mi sedeli. Je vždy dobré mať po boku niekoho, kto vám poradí. Mám skvelú kamarátku Janku, ktorá ma vie dobre usmerniť, čo si mám kúpiť a v čom som možno aj šik. Samozrejme, tak ako v živote, tak aj v politike sú štýl a dobrý vkus dôležité.

Zmenili ste niečo na svojom vzhľade odkedy sa manžel rozhodol kandidovať na prezidenta? 

Priznám sa, že som si urobila inventúru vo svojom šatníku, pretože úloha prvej dámy je reprezentovať aj štýlom obliekania. Ale ja som odjakživa športovala a snažím sa udržiavať si postavu, a preto som, našťastie, žiadnu ďalšiu zásadnú zmenu šatníka nemusela podniknúť. 

Radí vám pri výbere šiat aj váš manžel?

Ak ho dostanem do obchodu, tak to privítam, pretože má naozaj dobrý vkus. Keď som si kupovala šaty na ceremóniu, kde dostal ocenenie od prezidenta Andreja Kisku, posielala som manželovi fotky z obchodu, konzultovali sme na diaľku ako mi čo sedí a nakoniec sme šaty aj spoločne vybrali.

Zuzana Mistríková si na svojom zovňajšku dáva záležať.
Zuzana Mistríková si na svojom zovňajšku dáva záležať.
archív

Zuzana Mistríková si na svojom zovňajšku dáva záležať. 

Máte nejakú inšpiráciu alebo životný vzor?

Musím sa priznať, že mojimi vzormi sú moje staré mamy, či z maminej alebo otcovej strany. Jedna bola narodená na začiatku 20.storočia. Pamätám si ju ako štíhlu a veľmi aktívnu ženu, ktorá mala krásnu veľkú záhradu a okrem toho zbierala liečivé rastlinky. Druhá strávila takmer celé detstvo vo Francúzsku, kde jej rodičia odišli počas svetovej krízy. V čase kolektivizácie ju komunisti zavreli na 2 roky do väzenia i napriek tomu, že mala doma dve malé deti. Keď sa vrátila, vďaka svojej viere všetkým odpustila. Dokonca ľuďom, ktorí ju dali zavrieť, aj pomáhala.

Reprezentovať našu krajinu je veľmi pekné poslanie, no je niečo, čoho sa obávate, prípadne máte z toho rešpekt? 

Celú manželovu kampaň beriem s veľkou pokorou, obidvaja sme zvyknutí tvrdo pracovať a aj do jeho kandidatúry dávame maximum. Keď sa to podarí, budeme, samozrejme, šťastní a ako Roberta poznám, bude sa zo všetkých síl snažiť ukázať Slovensko vo svete v čo najlepšom svetle.