Joaquin Phoenix má  za sebou nielen výborné filmové úlohy, ale aj temnú minulosť. Oscarový herec totiž prvé roky života strávil pod „chrannými“ krídlam sekty. Tá zabila jeho brata, ale bola aj prvopočiatkom ich filmových úspechov.

Herec si prešiel v detstve peklom.
Zdroj: Shutterstock

Nálepka

Božie deti založil v roku 1968 David Berg, Priťahoval stratené duše. Začalo to nevinne, ako útočisko pre rodiny, ktoré hľadali životné poslanie, odmietali obyčajný život a chceli slúžiť Bohu. Spievali, hrali na gitarách, modlili sa k Ježišovi Kristovi, hovorili o konci sveta a odmietali nálepku sekty. Vodca čoskoro zistil, že ľudia majú radi extrémy a radi sa zhromažďujú okolo niekoho, kto uspokojí ich dve základné potreby, naplniť žalúdok a vyplniť prázdno v duší.

          Bola to len nálepka. Charizmatický vodca bol pedofil, v rámci Božej lásky boli deti nútené k pohlavným stykom s dospelými. Hlásal neobmedzený sex pre všetkých bez rozdielu veku. „Prečo by Boh umožnil rodiť i plodiť dievčatám vo veku 11 či 13 rokov, keby zakázal s nimi pohlavný styk? V Indii sa vydávajú sedemročné a môžu sexovať koľko chcú!,“ tvrdil Berg. „Nie Boh, ale systém zakazuje deťom sex,“ napísal raz pod titulkom „Diabol nenávidí sex, ale Boh ho miluje“.

David Kern ponúkol osamelým dušiam ilúziu.
Zdroj: Wikimedia

Viac obrázkov si pozrite v GALÉRII.

Otroci

Berg zneužíval nielen „cudzie“, ale aj svoje vlastné deti, vrátane vnúčat. Deti boli nielen sexuálnymi, ale aj pracovnými otrokmi. Stávali sa lacnou pracovnou silou odmalička. Členovia sa tlačili v prenajatých domoch, kde by za normálnych okolností žilo len niekoľko osôb. Žili za vysokými múrmi a zamknutými bránami, odrezaní od kontaktov so „systémovcami“, ako volali ostatných ľudí.

Niektorí utiekli. Kto sa dostal von do roku 2005, ten vedel len čítať, nikdy nebol v škole a normálnemu svetu nerozumel. Väčšina bývalých členov má aj dlhé roky po úteku psychické problémy, depresie či samovražedné sklony a ťažkosti s nadväzovaním normálnych vzťahov. Bergov syn Ricky Rodriguez spáchal pred 17 rokmi samovraždu. Tiež bol sexuálne zneužívaný, otec ho vyhlásil za sväté dieťa a jeho pornografické fotografie zverejňoval vo svojich brožúrach.

Deti boli zneužívané sexuálne od útleho veku, ale museli aj ťažko pracovať.
Zdroj: Profimedia

 Útek začiatkom

Rodičia Joaquina Phoenixa vstúpili k Božím deťom začiatkom 70. rokov. Ako tvrdí herec, vtedy ešte člnov natoľko nezotročovali. Keď sa situácia začínala radikalizovať, rodina ušla. So štyrmi ratolesťami, piate bolo na ceste. Dostali sa do Los Angeles, zmenili si priezvisko z Bottom na Phoenix, čo malo znamenať nový začiatok. Mama sa zamestnala ako sekretárka v kastingovej agentúre NBC a rýchlo zistila, ako to vo filmovej branži chodí. Všetky deti prihlásila k agentom, začali sa zúčastňovať na konkurzoch. Hanblivé neboli, keďže boli zvyknuté vystupovať na ulici, aby zarobili nejaké drobné,  keď sa rodičia v rámci „sektárskeho“ cestovania presúvali z miesta na miesto.

River Phoenix sa nevedel vyrovnať s traumou z detstva.
Zdroj: Profimedia

Smrť brata

Roky v sekte zanechali na všetkých smutnú pečať. Joaquinov o štyri roky starší brat River liečil traumy drogami, hoci mal pred sebou úspešnú hereckú kariéru a za sebou pár skvelých filmových úloh. Rodinní priatelia hovoria, že keby nie smutného detstva, jeho osud by bol iný. River zomrel ako 23-ročný na predávkovanie v roku 1993 na predávkovanie. Pred Joaquinovými očami sa potácal v drogovej závislosti, pred jeho očami aj zomrel. Bolo v klube Viper Room Johnnyho Deppa a v ten večer tam koncertovali Red Hot Chilli Peppers. River skonával na chodníku pred klubom a bol to Joaquin, kto zavolal záchranárov. „Leží na zemi, má záchvat, prosím, príďte rýchlo, umiera,“ zavolal na číslo 911. Telefonát sa však neskôr dostal do médií, i dnes sa dá nájsť na internete. Aj to je príčina, prečo oscarový herec médiá nemá rád.

River Phoenix s Keanu Reevsom v snímke Moje súkromné Idaho.
Zdroj: Profimedia

Neskončili

Odhaduje sa, že za tie roky cez Božie deti premlelo vyše stotisíc osôb. Keď David Berg vo veku 75 rokov zomrel, nebol koniec. Kormidlo držala už od konca 80. rokov jeho milenka Karen Zerbyová. V roku 2010 založila „online“ náboženstvo pod názvom Medzinárodná rodina a ako internetová komunita s asi dvetisíc členmi je aktívna aj dnes.

Po smrti Davida Kerna v roku 1994 sekta svoju činnosť neukončila. Dnes pôsobí ako "online náboženstvo".
Zdroj: Wikimedia