POZRITE SI FOTKY IVANY GÁBORÍKOVEJ

Ako by si charakterizovala svoj módny štýl?

Ten sa mení podľa okolností, lebo keď fotím alebo chodím na kastingy ako komerčná modelka, musím sa obliekať aj upraviť podľa témy a zadania. Napríklad dostanem pozvanie na kasting, kde sa vyberá tvár kozmetického prípravku, a ja tam musím prísť len s jemným mejkapom a v nenápadnom oblečení. Alebo na inom kastingu hľadajú Marilyn Monroe, tak sa oblečiem a nalíčim v štýle MM. Lenže toto je práca a v bežnom živote som najradšej nenápadná. Taká sivá myška.

Ale prečo? Veď na tvojej postave vyzerá super aj vrece zo zemiakov…

Odmalička som tancovala a vždy pred vystúpeniami som musela riešiť aj svoje tanečné kostýmy. Na začiatku ma to tešilo, ale po toľkých rokoch už začalo byť otravné, že znovu potrebujem nové šaty na majstrovstvá. Navyše, tie vždy museli byť výrazné, farebné, plné flitrov, strapcov, rôznych aplikácií, a preto mám v móde radšej jednoduchosť. Dám si na seba tričko, mikinu, tenisky a idem. Z farieb väčšinou nosím bielu, sivú a čiernu.

Takže ani nemáš veľký šatník?

Práve naopak, je obrovský, ale len preto, že mne je ľúto oblečenie vyhadzovať. V mojej skrini visia ešte šaty z vysokej školy, určite by som tam našla aj niečo zo strednej a nedávno som tam dokonca našla šortky, ktoré som nosila na základke. A stále sú mi dobré. Veľmi by som sa chcela naučiť oblečenie triediť a recyklovať, ale zatiaľ sa mi to nedarí. Možno aj preto, že mám veci odložené na štyroch miestach. Jeden môj šatník je u rodičov v Nitre, druhý v Trenčíne, ďalší v mojom bratislavskom byte a štvrtý v Los Angeles.

Nadpozemsky krásna Ivana.
Nadpozemsky krásna Ivana.
Lukáš Kimlička

A vieš potom, kde čo máš?

Niekedy musím poriadne rozmýšľať, v ktorej skrini mám obľúbené šaty alebo topánky. Lebo aj keď cestujem do Ameriky na dlhšie obdobie, najradšej by som si vzala so sebou všetko, ale musím sa zmestiť do dvoch kufrov. Minule sme si s mojou kamarátkou Katkou povedali, že zorganizujeme bazár a zbavíme sa vecí, ktoré už nenosíme. Aj keď u mňa to asi bude trošku problém, pretože si často hovorím – toto ešte vynosím, toto ešte možno príde do módy. A niektoré tričká alebo šaty na svoju druhú šancu čakajú aj niekoľko rokov.

Čoho máš v šatníku najviac?

Určite tričiek, tie to u mňa vyhrávajú na plnej čiare a kupujem si ich aj bez skúšania. Najviac ich mám v bielej, sivej a čiernej farbe. Ale hoci nosím takú klasiku, to neznamená, že nesledujem trendy, práve naopak. Musím vedieť, čo sa práve nosí, veď vyberám tovar pre náš online shop. Asi o mne platí porekadlo, že obuvník chodí bosý a krajčír nahý.

E-shop, ktorý si si založila s kamarátkou Katkou Štumpfovou, funguje už tri roky. Prečo si sa rozhodla robiť biznis s módou?

Bolo to v období, keď som za mojím priateľom prišla do Los Angeles, požiadala som o pracovné víza, ale netušila som, či ich dostanem alebo nie. A tak som rozmýšľala, čo podniknem. Vtedy mi napadlo, že s Katkou skúsime rozbehnúť online obchod s doplnkami. V Amerike práve fičalo metalické tetovanie, tak sme ho začali predávať aj u nás a postupne sme sa rozrástli o doplnky a šperky. A najnovšie už ponúkame aj tričká s nášivkami, ktoré sme si s Katkou vytvorili podľa našich predstáv. Ja som síce dizajn neštudovala, ale vždy sa snažím o niečo, čo mi na trhu chýba a čo by som nosila aj ja. A tak sa z môjho koníčka postupne stal džob na plný úväzok.

Takže teraz určite nosíš aj kúsky z vášho e-shopu, no existuje niečo, čo by si si na seba nikdy nedala?

Ako modelka nemôžem povedať, že si niečo neoblečiem, no v súkromí nemám rada vyčačkané a farebné veci. Napríklad Versace určite nie je môj štýl ani sa mi to nehodí. Tých flitrov a farieb som si ako tanečnica užila až-až. Okrem mojej vlastnej značky rada nakupujem v Zare a H & M. A športové veci si vyberám v Reebooku.

Myslela som, že na tvojom zozname sú luxusnejšie značky…

Asi pred rokom som si urobila radosť kabelkou Céline a mám aj kúsok od Chanel, pretože chanelky sú výstavné kúsky, ktoré nikdy nevyjdú z módy. Ale inak mi je ľúto vyhadzovať veľké peniaze na oblečenie a desaťtisíc za kabelku by som nikdy nedala. Ani by som ju nechcela.

Tak si predstav, že ideš niekam na večeru s manželom alebo na párty, kde chceš vyzerať fakt sexi. Čo si dáš na seba?

Pre mňa sú veľmi sexi kúsky, ktoré sú vpredu zahalené a vzadu tajomne odhaľujú kúsok tela, napríklad šaty s nahým chrbátom. Prípadne rafinované a jemne vykrojené. A, samozrejme, k tomu vysoké podpätky, tie sú alfa a omega sexi outfitu. Ja mám podpätky rada, ale veľmi ich nenosím, pretože v L. A. žijeme na pláži a tam všetci nosia žabky.

Nádherná Ivana.
Nádherná Ivana.
Lukáš Kimlička

Ako ešte tvoj štýl obliekania ovplyvnila Amerika?

Veľmi. Tam som sa zamilovala do country kúskov, no keď som si čižmy so strapcami obula na Slovensku, pozerali na mňa ako na blázna. Ľudia sa v Kalifornii aj vďaka príjemnej klíme radi obliekajú do kovbojského alebo do bohémskeho štýlu, aký sa nosí na festivale Coachella. Tento štýl sa páči aj mne, ale doma sa v ňom cítim trošku nesvoja, lebo nezapadám do davu. A to nemám rada. Ja som na ulici radšej nenápadná, taká, že si ma nikto nevšíma. Veď hovorím, že som najradšej sivou myškou.

Spomenieš si aj na nejaké tvoje módne faux pas?

Pamätám si, ako som na strednej škole nosila červené zvonové rifle, na to čiernu sukňu s rozparkami a ešte som to dozdobila vybíjaným opaskom. A myslela som si, aká som cool. Možno by som z toho obdobia našla aj nejaké fotky, ale radšej ich ani nikomu neukazujem.

A kto je v tvojich očiach módna ikona? Niekto, kým si sa inšpirovala?

Nikdy som žiadnu ikonu nemala a na nikoho som sa nechcela podobať. Skôr som sa inšpirovala ľuďmi naokolo a ak sa mi nejaký kúsok na niekom zapáčil, pátrala som, odkiaľ ho má. No ak ide o známe ženy, páči sa mi štýl Gisele Bündchen. Je jednoduchý a sexi.

Keby si teraz dostala dobre platenú reklamnú kampaň, pri ktorej si povieš – a teraz si urobím radosť a z honoráru si niečo pekné kúpim. Čo by to bolo?

Hodinky, kabelku a topánky. Presne v tomto poradí. A, samozrejme, trošku by som zainvestovala a dopriala si radšej luxusnejšie značky. Pre mňa sú pekné hodinky niečo ako šperk a držím sa zásady, že aj keď má žena na sebe lacnejšie kúsky z bežných módnych reťazcov, ak ich doplní kvalitnou kabelkou a topánkami, vždy bude vyzerať skvele.

Viac foto nájdete v našej galérií.

Čítajte viac: 

Slovenskej moderátorke išlo o život: svojej vášne sa však nevie vzdať!

Adriana Čerňanová týmto nahnevala všetky modelky: prezradila krutú pravdu o zákulisí modelingu!

Vianočný ošiaľ zasiahol aj naše celebrity: Ako sa pripravujú na najkrajšie sviatky v roku?

Vianočná EMMA zahreje, inšpiruje a urobí radosť. Rozbaľte si v nej ako darček náramok pre šťastie

Odpadnete, čo Emma Drobná robí rodičom na Vianoce: Odpustili by ste jej to?