Myslíte si, že by to Kim Kardashian dotiahla tak ďaleko, keby nemala okolo seba celý klan svojich sestier a na čele rodiny mamu Kris, ktorá to celé drží pokope? Alebo si predstavte Carrie Bradshaw bez jej verných kamošiek Mirandy, Charlotte a Samanthy. Dokopy tvoria dokonalý celok. Dopĺňajú sa, inšpirujú a podporujú. A sú živým dôkazom toho, kam to ženy môžu dotiahnuť, keď stoja pri sebe ako tím. A práve preto tieto spojenia milujeme. 

Spice Girls

V 90. rokoch neexistovalo silnejšie ženské spojenie než skupina Spice Girls. Od momentu, keď Angličanky prevalcovali hudobný éter skladbou Wannabe, sme všetky túžili mať okolo seba partičku podobných báb a byť ako ony. Silné, bláznivé, štýlové, trochu drzé, rebelské. Aj vy ste sa v nich videli, však? Slogan Girl Power sa stal mantrou tejto skupiny, svietil na ich plagátoch aj priamo na koncertných pódiách. Predstavoval silu ženského priateľstva, ktorú Victoria, Geri, Mel B, Emma a Melanie C zosobňovali. Pojem Girl Power sa stal odrazu heslom pre milióny žien na celom svete a dostal sa aj do Oxfordského slovníka. Bola to práve pätica dievčat z Anglicka, ktorá spravila z tohto pojmu fenomén. Na scéne sa postupne podľa vzoru Spice Girls začali objavovať aj ďalšie dievčenské kapely, žiadna však nikdy nedosiahla taký masový ohlas ako legendárne spajsky.

Kardashianky

Môžete mať na túto extravagantnú rodinku akýkoľvek názor, no nedá sa im uprieť, že ženy z klanu Kardashianok držia spolu. V dobrom aj v zlom! Svedkami ich súdržnosti, ale aj konfliktov sme už celé roky prostredníctvom ich televíznej šou Keeping Up with the Kardashians. Aj keď sa občas sestry Kim, Khloé a Kourtney rozhádajú na život a na smrť, veľmi dobre vedia, že spolu sú silnejšie a všetky zvady musia prekonať. O to sa dôkladne stará ich mama Kris, ktorá má marketing v malíčku a drží sestry pokope. Keď dospeli aj mladšie sestry Kendall a Kylie a začali sa prezentovať v médiách, tento ženský klan nabral ešte na väčšej sile aj hodnote. Každá žena z rodiny Kardashianovcov-Jennerovcov je osobnosťou s vlastnou kariérou, názormi a tučným bankovým kontom, no ani zďaleka by neboli také slávne, keby nemali jedna druhú. Dokopy tvoria perfektný tím a filozofii Girl Power už zaúčajú aj svoje malé dcéry.

Kardashianky
Zdroj: Jason Merritt/TERM

 Veľké malé klamstvá

Spojili sa dve megaúspešné herečky a vytvorili rovnako úspešný projekt o ženskej spolupatričnosti, sile a priateľstve. Hovoríme o Nicole Kidman a Reese Witherspoon, ktoré získali filmové práva na spracovanie novely spisovateľky Liane Moriarty. Vznikla tak televízna miniséria Big Little Lies (Veľké malé klamstvá) o sile ženského priateľstva. Hlavné hrdinky musia často potlačiť vlastné ego a hrdosť, pretože len spoločne dokážu zatočiť s ranami osudu. Okrem Nicole a Reese tu zahviezdila Shailene Woodley a Zoë Kravitz a počas filmovačky sa z nich stali blízke priateľky aj v súkromí. Viete si predstaviť, že by ste sa priatelili s bývalou manželkou svojho súčasného partnera? Alebo so ženou, s ktorou vás partner podviedol a má s ňou nemanželské dieťa? Aj o tom sú príbehy hlavných postáv a na pozadí udalostí sa zrazu nezdajú také čudné ako na prvý pohľad. Navyše je táto miniséria dôkazom, že aj v Hollywoode môžu existovať úprimné ženské priateľstvá a keď sa takéto ženy spoja, dokážu vytvoriť  veľké veci.

Veľké malé klamstvá
Zdroj: Monica Schipper

 #MeToo

Najsilnejším a najmasovejším spojením žien za posledné roky je hnutie Me Too. Táto iniciatíva spojila ženy po celom svete bez rozdielu farby pleti či vierovyznania, obyčajné ženy aj slávne hviezdy. Všetky spájala nepríjemná skúsenosť s obťažovaním. Už v roku 2006 použila frázu Me Too (Aj ja) obeť násilia a aktivistka Tarana Burke. O jedenásť rokov neskôr sa hashtag #MeToo stal virálnym vďaka herečke Alysse Milano. Tá ho použila v správe na mikroblogovacej sociálnej sieti Twitter a vyzvala ženy, ktoré sa stali obeťami útokov, aby ho šírili. Bola to jej reakcia na škandál okolo hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina, ktorý sa ako prasa správal k herečkám dlhé roky a vďaka Me Too skončil pred súdom. Na Alyssin príspevok reagovalo v priebehu 24 hodín takmer päť miliónov ľudí a do konverzácie sa zapojili aj také zvučné mená ako Angelina Jolie, Uma Thurman, Gwyneth Paltrow či Lady Gaga. Vďaka tejto iniciatíve nabralo mnoho žien odvahu priznať sa k svojim traumám a nedusiť ich viac v sebe. Ukázalo sa, aký naliehavý je problém obťažovania a že sa týka miliónov žien.

#MeToo
Zdroj: Sarah Morris