Vo dvojici sa to ťahá lepšie a ak ide o dobrú vec, platí to dvojnásobne. Svoje o tom vie aj sympatický moderátor Telerána Tomáš Juríček, ktorý vďaka svojej partnerke Anež prešiel veľkou zmenou. Oveľa viac sa začal zaujímať o to, ako sa k prírode správať šetrnejšie a udržať ju bez zbytočného odpadu. „Priznám sa, zo začiatku to pre mňa nebolo také jednoduché. Práve preto ďakujem Anež, že mala so mnou toľko trpezlivosti. Odmalička som bol zvyknutý dávať veci do mikroténových vreciek. Tak sme to doma robili. Pečivo, ovocie, zeleninu, všetko v chladničke bolo v igelitových vreckách, dokonca aj veci, ktoré boli v plastových obaloch, som balil do ďalších vrecúšok. Prečo? Inak som to nevedel,“ vysvetľuje Tomáš.

Vytriezvenie na cestách

Možno si poviete, že ste na tom podobne ako Tomáš, aj by ste chceli niečo zmeniť, len neviete, ako na to. Asi najlepším impulzom je moment, keď uvidíte na vlastné oči, čo všetko prebytočné plasty či iný odpad môžu spôsobiť. „Vyrástla som na Orave a odmalička som veľa športovala, takže som trávila veľa času na čerstvom vzduchu. Pozitívny vzťah k prírode som mala vždy. No ten najsilnejší impulz, keď som postupne začala meniť svoje návyky, prišiel v čase, keď som žila a pracovala v Indii. Strávila som tam pol roka a krajinu som si úplne zamilovala. Niektoré veci, ktoré som videla okolo seba, áno, aj to množstvo odpadkov, ma prinútili začať viac rozmýšľať. Odvtedy sa toho v mojom živote veľa zmenilo,“ prezrádza Anežka Kováliková, ktorá sa popri práci stala hlavnou ambasádorkou udržateľnosti.

„Navštívili sme raj na zemi – Indonéziu. Aby sme sa
k nemu dostali, museli sme sa brodiť doslova morom odpadkov a plastov. Nádherná, azúrovomodrá hladina oceánu sa na niekoľkých kilometroch zmenila na skládku ľudského odpadu.“
„Navštívili sme raj na zemi – Indonéziu. Aby sme sa k nemu dostali, museli sme sa brodiť doslova morom odpadkov a plastov. Nádherná, azúrovomodrá hladina oceánu sa na niekoľkých kilometroch zmenila na skládku ľudského odpadu.“
Zdroj: Archív T.J.

Podobne na tom bol jej partner, s ktorým tvorí pár deväť rokov. „Navštívili sme raj na zemi – Indonéziu. Aby sme sa k nemu dostali, museli sme sa brodiť doslova morom odpadkov a plastov. Nádherná, azúrovomodrá hladina oceánu sa na niekoľkých kilometroch zmenila na  skládku ľudského odpadu. Stalo sa z nej smetisko plastov, cez ktoré zrazu nebolo nič vidieť. Ani ten nádherný podmorský život. Všade, kde som sa pozrel, bol iba odpad, ktorý tam vyhodili ľudia. Bola to pre mňa strašná skúsenosť. Preto chcem byť človekom, ktorý tieto moria plastu a zbytočného odpadu neživí a inšpiruje na podobné správanie ostatných,“ tvrdí odhodlane Tomáš. Zatiaľ sa to úspešne obom darí. Aj to, ako funguje ich domácnosť, stojí za inšpiráciu.

Pokračovanie na ďalšej strane.