Najlepší slovenskí youtuberi exkluzívne EMME predstavili svoje frajerky.

Gogo & Lucy

V bežnom živote Daniel a Lucia, na sieti Gogo a LucyPug. Dvojica, ktorá valcuje slovenský internet svojimi videami. Lucia je síce v online svete zatiaľ nováčik, no jej priateľ Gogo je na Slovensku najväčšou youtuberskou hviezdou. Má devätnásť a na konte milióny. Nie eur, ale videní a followerov. A to s touto zábavkou začal len tak z nudy. V detskej izbe.

„Mal som pätnásť, keď som urobil prvé video. A úprimne, keď sa naň pozriem dnes, musím sa smiať, pretože bolo naozaj strašné,“ priznáva chalan z bratislavskej Petržalky, ktorý vlogerskú kariéru začal tak, že sám seba nakrúcal pri hre Minecraft.

Zdroj: Branislav Šimončík

„Najskôr mi bolo divné, že sa mám rozprávať len sám so sebou, ale odkukal som to od svetových youtuberov. A kamoši sa zo mňa smiali. Nechápali, prečo by niekto mal takéto moje videá sledovať.“ Dnes by sa na revanš on mohol smiať svojim kamošom, pretože z neznámeho tínedžera Daniela Štraucha sa stala hviezda. Slávny Gogo, ktorý dostal pozvanie aj na svetový festival youtuberov do Los Angeles. A keď minulý rok vydal knihu, na autogramiádach jeho obdivovateľky odpadávali presne tak, ako na koncerte Justina Biebera. „

Nechcel by som ísť cestou, že som idol mladých, to nie je môj štýl, pretože ja len robím to, čo ma baví. Ani sám som nečakal, že to bude mať taký úspech,“ tvrdí Daniel, ktorý si zo svojho koníčka urobil džob na plný úväzok. „Môj prvý zárobok bol presne šestnásť centov a ten druhý desať eur. Tak som sa z nich tešil, že som sa za tie peniaze hneď išiel najesť do reštaurácie. Ale určite nie som milionár, pretože do tohto biznisu stále investujem. Potrebujem kvalitnú techniku, izbu, v ktorej som si urobil štúdio, som musel obložiť akustickou penou, stále nakupujem rôzne čudné predmety ako parochne, umelé prsia a mám aj plyšového poníka. Ale používam ich len na nakrúcanie,“ smeje sa chalan, ktorého fanúšikovia milujú najmä pre to, že sa stále usmieva a pôsobí prirodzene.

„Ale keď mám vystúpiť na pódiu alebo na festivale pred divákmi, s tým mám stále problém. Vyschne mi v ústach, pomotám slová a najradšej by som ušiel. Vtedy vôbec nevyzerám sebavedome.“

Chalan z oranžovej izby

Keby bol youtuberom v Amerike, už by bol finančne za vodou, ale na slušný život mu jeho zárobky stačia. „Vreckové som od našich nikdy nedostával, vlastné peniaze som mal len vtedy, keď som si niečo vyšibal na Veľkú noc. Ale môj otec je fotograf a často som s ním chodieval fotiť svadby, pretože aj ja som na strednej škole študoval fotografiu. A dnes si peniaze od našich už nepýtam, dokonca som sa pred rokom od nich odsťahoval a bývam sám.“ Do prenajatého bytu si však priateľku Luciu Hruškovú nenasťahoval, vraj aby nemali ponorkovú chorobu.

„Zistili sme, že je lepšie, keď nie sme stále spolu. Aspoň sme si vzácnejší, pretože často spolu pracujeme,“ pridáva sa pekná brunetka, ktorú na Slovensku poznajú ako blogerku aj ako youtuberku LucyPug. A, áno, s videami začala vďaka Gogovi. „Daniel ma stále presviedčal, aby som sa do toho pustila, ale mne sa veľmi nechcelo. Ja mám totiž takú čudnú povahu, že si vôbec neverím.“

Zdroj: Branislav Šimončík

No nakoniec to skúsila. „Keď som sa videla pred kamerou, bolo to celé zlé. Bola som nervózna, v strašnom kŕči, ani som to nedokázala postrihať,“ tvrdí Lucia, ktorá na strednej škole študovala grafický dizajn, takže k svetu online má celkom blízko. A minulé leto si povedala, že to skúsi ešte raz. Že vlastne o nič nejde. Jej prvé video malo super ohlasy a odvtedy aspoň raz do týždňa čosi nové zavesí na net. „Viac nestíham, pretože som začala študovať na vysokej škole. Nejaké peniaze z toho mám, ale je to skôr vreckové. Ale Daniel sa z mojich úspechov teší, pretože ho lepšie chápem. Aj ja som zistila, že nakrúcanie a najmä strihanie videí je drina, pri ktorej treba celé hodiny sedieť za počítačom.“

A ako sa títo dvaja dali dokopy? „Chodili sme do jednej triedy, dokonca sme spolu sedeli v lavici. Ale na začiatku sme sa vôbec nemali radi a stále sme sa doťahovali.“ Až kým... „Raz sme išli s kamošmi von, začali sme sa viac rozprávať a zistili sme, že si vlastne rozumieme. Dano už vtedy točil videá, robil, čo ho baví a makal na sebe. Bol iný ako ostatní chalani, zaujímal ho môj názor, a to sa mi na ňom páčilo.“

Fanúšičky Lucia zvláda

Po dvoch rokoch vzťahu sa Lucia dokonca naučila zvládať aj Gogove fanúšičky. „V pätnástich som tiež mala svoje idoly a keby som ich vtedy stretla na ulici, asi sa zbláznim od šťastia. Takže ich celkom chápem, no keď nás niekde v meste tínedžeri prenasledujú alebo po nás vykrikujú, nie je to príjemné. Mali sme obdobie, keď so mnou Dano ani nechcel ísť do obchodu, pretože ho stále niekto otravoval,“ hovorí o popularite svojho priateľa, na ktorú si už zvykla. Oveľa dlhšie jej trvalo, kým sa vyrovnala s hejterskými odkazmi. Že prečo sa chce voziť na jeho popularite.

„Keď som také komentáre čítala prvýkrát, mala som z toho depky. Pretože ja chcem pracovať sama na sebe, tiež by som v živote chcela niečo dokázať a nikdy som nerozmýšľala tak, že si idem robiť meno na Danovi a na jeho sláve,“ tvrdí Lucia, ktorá okrem blogovania a vlastného kanálu na YouTube stíha študovať marketing na vysokej škole. A, samozrejme, randiť s Danielom, s ktorým majú veľké plány. „Chceme veľa cestovať. Ja som už videl New York aj Los Angeles, ale mám kopu ďalších cestovateľských snov. Takže teraz si obaja šetríme na letenky.“

Exploited & Moma

Peter Altof je z Prievidze, Martina Horňáková žije v Trenčíne. Že vám ich mená nič nehovoria? A čo tak Exploited a Moma? Už je to lepšie, však? Veď kto by nepoznal bláznivého chalana, ktorý si ochotne ľahne do vane plnej ľadu a vylezie odtiaľ až vtedy, keď dokáže odpovedať na otázky z kvízu? Áno, aj takéto bláznivé kúsky vyvádza Explo na YouTube, kde všetci s napätím čakajú, s akým šialenstvom príde nabudúce.

„Vždy som bol tak trochu exhibicionista a rád som sa predvádzal,“ priznáva Peter, ktorý youtuberskú kariéru začal tak, že sám seba nakrúcal pri počítačovej hre. Len pre zábavu, v trinástich. Ani nevie ako a po roku nazbieral vyše šesťsto odberateľov a keď ho hranie hier prestalo baviť, začal si vymýšľať vlastné videá. Svoju zábavku však pred najbližšími tajil a ani rodičia dlho netušili, že im v detskej izbe rastie nová hviezda internetu. „U nás doma to fungovalo tak, že ak som chcel ísť na počítač, musel som si pýtať povolenie od rodičov a vždy len na hodinu. A keď neboli doma, robil som to potajomky. Naši si dlho mysleli, že len hrám hry a nakrúcanie videí brali iba ako môj výstrelok.“

Zdroj: Branislav Šimončík

Lenže potom Explo dostal pozvanie do Prahy na youtuberský festival, kde ho rodičia nechceli pustiť. Tak si vzal so sebou kamaráta, ktorý ho nakrútil pri vystúpeniach a pri tom, ako sa o jeho podpisy bijú fanúšikovia. Rodičia  až vtedy zistili, že majú doma celebritu.

Výzvy a iné šialenstvá

„Keď som s videami začínal, bral som to na ľahkú váhu, ale dnes si na nich dávam oveľa viac záležať,“ priznáva mladý Prievidžan, ktorý najradšej nakrúca bláznivé scénky a výzvy. S kamošom si dal challenge, kto skôr olúpe banán hore nohami, so sestrou sa hral na jogína, dokonca sa na ulici pred skrytou kamerou snažil ľuďom ponúkať falošné drogy a skoro pri tom dostal nakladačku. No dnes Explovi vo videách najčastejšie robí parťáčku jeho priateľka Moma. Áno, presne tá šikovná blogerka Moma, ktorá to už nejaký mesiac skúša aj s vlastným kanálom na YouTube.

„Zoznámil nás môj kamarát, ktorý robí biznis s oblečením. Chcel, aby som s ňou natočil video, v ktorom bude mať Moma oblečené jeho tričko, a on na tom zarobí balík. To video sme nakoniec nespravili, lebo sme rýchlo zistili, že je to špekulant. Ale my sme odvtedy spolu,“ spomína Peťo na ich zoznámenie a tvrdí, že to povestné iskrenie pocítili už pri prvom stretnutí.

Veľké deti?

„My sme obidvaja také veľké deti. Aj sa tak správame. Keď sme spolu, ľudia sa po nás obzerajú, pretože sme spontánni a robíme, čo nám napadne. Peťo napríklad nemá problém ľahnúť si na ulici naprostred chodníka. Ale ja som pri ňom sama sebou a veľmi si to užívam,“ pochvaľuje si čerstvá osemnástka, ktorá kvôli svojej online kariére dokonca odišla z gymnázia a dnes má individuálny študijný plán.

„Blogovanie aj môj YouTube kanál mi berú toľko času, že by som popri tom vážne nestíhala chodiť do triedy každý deň. Navyše, vždy som bola svojská, profesori ma považovali za drzú, lebo si poviem svoj názor, takže je pre mňa ideálne, keď chodím na gymnázium len kvôli skúškam. Na škole mi veľmi záleží, chcem dobre zmaturovať a potom mám v pláne ísť študovať niekam do sveta. Láka ma Amerika alebo Paríž,“ hovorí Moma, ktorá sa netají tým, že je ambiciózna.

Zdroj: Branislav Šimončík

Foto: Branislav Šimončík

„Vždy som mala odvážne sny a zatiaľ mi všetky vyšli. Okrem jedného. V trinástich som túžila byť Hannah Montana a to sa mi nepodarilo,“ smeje sa pekná tmavovláska, ktorá sa už na základnej škole rada predvádzala. Vlastný blog založila v trinástich a už po roku sa mohla pochváliť pol miliónom pozretí. Dnes ich má päťkrát viac a aj jej videá fanúšikovia hltajú.

Vzťah kvôli sláve? Zabudnite!

„Ja si to pred kamerou užívam. Strihanie a editovanie videí mi síce zaberie veľa času, ale je úžasné, keď môžem robiť niečo, čo ma baví.“ A čo hovorí na nenávistné reči, že sa chce zviezť na sláve svojho priateľa Peťa? „To počúvam zo všetkých strán. Že som s ním kvôli peniazom a že si týmto vzťahom chcem urobiť kariéru. Ale keď sme sa dali dokopy, aj ja som už mala úspešný blog a svojich fanúšikov. Dokonca aj Peťova mladšia sestra ma sledovala,“ bráni sa Moma, ktorá si z hejterov ťažkú hlavu nerobí.

No hoci sa svojmu online biznisu venuje na sto percent, zatiaľ má ďaleko k tomu, aby sa stala milionárkou. „Stále ma živia rodičia, lebo to, čo zarobím, sú len drobné. A ak chcem, aby moje videá boli naozaj dobré a ľudí bavili, musím mať kvalitný fotoaparát, objektív, svetlá aj programy na strihanie. Ale nesťažujem sa, veď kto v osemnástich môže povedať, že žije svoj sen? Ja áno,“ priznáva Martina. Pardon, Moma, pretože nemá rada, keď ju volajú jej skutočným menom.

„Aj môj frajer mi tak hovorí a ja mu hovorím Kámo. Veď vravím, že my dvaja sme ako deti.“ A ak práve gymnazistka a študent prvého ročníka masmediálnej komunikácie nemusia ísť do školy ani sa spolu nebláznia pred kamerou, chodia do kina alebo na bowling, v ktorom vraj vždy vyhráva Moma. A kde sa vidia o pár rokov? „To určite ešte budeme nakrúcať a ja popri tom možno stihnem napísať aj knihu,“ hovorí šikovná Trenčanka.„ Zatiaľ máme v pláne veľa cestovať a hlavne chceme byť spolu.“ Tak good luck, guys. A veľa lajkov k tomu.