Celé to znie ako dobre premyslený marketingový ťah na nový filmový bestseller. Najsilnejší americký producent má na krku stovky obvinení zo sexuálneho zneužívania herečiek a modeliek. Jednej z nich už praskli nervy a vyšla s pravdou von. Harvey bol totiž viac než dvadsať rokov takým mocným mužom filmového priemyslu, že mu tieto špinavosti prechádzali. Sám zakladal štúdio Miramax, podpísal sa pod také trháky ako Pulp Fiction, Dobrý Will Hunting, Kráľova reč, získal Oscara za produkciu filmu Zamilovaný Shakespeare aj sedem cien Tony Awards. V roku 2005 založil spoločnosť Weinstein Company a pomáhal rozbehnúť kariéru Meryl Streep, Angeline Jolie, Benovi Affleckovi či Georgeovi Clooneymu. Toľko fakty. Je jasné, že ako producent je megaúspešný, tak prečo teraz padol na samé dno?

Obvinenia ako na bežiacom páse

Ako jedna z prvých prehovorila talianska herečka a režisérka Asia Argento, ktorá s ním mala údajne orálny sex v roku 1997. „Bol strašne desivý, je to veľký a silný chlap. Nechcel prestať. Bola to moja najhoršia nočná mora. Keď sa stanete obeťou, myslíte si, že za taký čin nesiete vinu a zodpovednosť. Že keby ste boli silnejšia, kopli by ste ho do gulí a utiekli preč. Ale ja som to neurobila a cítim sa vinná,“ spomína Asia na zážitok, ktorý najskôr vyzeral ako pozvánka na párty Miramax. Lenže z párty sa vykľulo stretnutie v hotelovej izbe, kde ju už čakal Weinstein. Oblečený v župane a s lubrikantom v ruke. Aj preto tento vplyvný muž momentálne zažíva obrovské mediálne cunami. Herečka Alyssa Milano už v lete dala na svoj Twitter status, že „keby každá žena, ktorá zažila sexuálny útok, napísala #metoo, ľudia by si uvedomili, aký je to obrovský problém“.

A už za prvých dvadsaťštyri hodín sa objavili ohlasy dvanástich miliónov žien aj mužov, ktorí čosi podobné zažili. O týždeň neskôr Facebook oznámil, že polovica jeho amerických používateľov, teda sto miliónov ľudí, má medzi priateľmi prispievateľov na #metoo. Za ďalšie dva týždne sa k nim pridali ľudia zo všetkých kontinentov a rôzneho veku. Takže už dávno to nie je len hollywoodska kauza, ktorá vyšumí, a tento prípad zamával s celým svetom. 

Mnoho žien sa pridalo k hnutiu
Mnoho žien sa pridalo k hnutiu
Shutterstock

Ten istý scenár

Aj herečka Lucia Evans mala s Harveym podobný incident, ktorý sa udial v roku 2004. „Donútil ma na orálny sex. Vyzliekol ma donaha a pritlačil mi hlavu na svoj penis. Kričala som, aby prestal. Snažila som sa vyšmyknúť, ale nepomohlo to. Možno som sa nebránila dosť tvrdo, neskúšala som ho kopnúť alebo mu dať päsťou. Lenže Weinstein je chlap ako hora. A ja som to vzdala. Podobne ako ďalšie kolegyne z hereckej brandže. Vzdali to a potom v sebe niesli vinu za to, čo im urobil Weinstein. Mysleli si, že je to ich chyba,“ priznáva Linda a jej výpoveď je len jedna z mnohých, ktoré sa navzájom nápadne podobajú.

Ďalší príbeh s podobným scenárom vytiahla herečka Mira Sorvino, ktorá vyhrala Oscara za vedľajšiu úlohu v dráme Woodyho Allena Mocná Afrodité. Aj ona dostala pozvanie do hotela, kde jej recepčný odovzdal odkaz, že ju producent čaká na izbe. Weinstein, opäť oblečený v župane, jej otvoril dvere. Začal s výhovorkou, že ho bolí krk a potrebuje ho namasírovať. Mira mu najskôr doporučila dobrého maséra a zdesená chcela okamžite zmiznúť. Lenže Weinstein ju schmatol za ruku a vtiahol do izby. Okamžite využil príležitosť a jej ruku priložil k svojmu stoporenému penisu. Keď mu herečka povedala, že mu to za žiadnych okolností neurobí, začal vykrikovať, že robí najväčšiu chybu. A začal vypočítavať mená „vyvolených“, ktorým zaistil rozprávkovú kariéru.

Cara Delevigne.
Cara Delevigne.
GettyImages

Veľké oscarové mená prehovorili

Lupita Nyong’o. Heather Graham. Ashley Judd. Aj tieto krásky z červeného koberca mali s Harveyom nepríjemnú skúsenosť. Nežná Gwyneth Paltrow za ním raz prišla do hotela na pracovné stretnutie. Veľmi rýchlo však „skĺzlo“ za hranice a pán producent od nej požadoval erotickú masáž. Vtedy však Gwyneth randila s Bradom Pittom, ktorý sa do celej kauzy vmiešal a urobil dobre. Hoci od chlipníka dostávala výhražné listy, aby o tomto stretnutí nikomu nehovorila, lebo „inak jej zničí kariéru a vyhodí ju z Hollywoodu“, o pár rokov dostala úlohu vo filme Zamilovaný Skahespeare, ktorý sám produkoval. K sťažnostiam sa pridala aj Angelina Jolie, ktorá s ním zásadne odmieta pracovať a snaží sa varovať aj ostatných. Cara Delevingne tiež priznala, že ju chcel donútiť, aby sa bozkávala s inou ženou. „Stál pred dverami a pokúsil sa ma pobozkať na pery. Zastavila som ho a podarilo sa mi dostať sa z miestnosti.“

Gwyneth Parltrow.
Gwyneth Parltrow.
GettyImages

Slovenská realita

Ale prečo sa všetky tieto ženy ozvali až teraz? Prečo zvrhlému producentovi dovolili, aby ich takto zneužíval? Možno sa báli, možno čakali na správny čas, aby sa ľady pohli. Alebo je to len náhoda? To sa zatiaľ nevie, no EMMA vie, že americký Hollywood a šoubiznis nie sú jediné miesta, kde to takto funguje. Čosi podobné máme aj u nás. Áno, na Slovensku sa tiež dostávajú úlohy aj takto. Hoci máloktorá slovenská herečka to povie na rovinu. Ukázať prstom na niekoho, kto vám dopomohol k lepšej role, prípadne vás „stvoril“ na kľúč, zatiaľ čo ste mu splácali svoju kariéru v posteli, sa zdalo nemožné. EMMA však našla úspešnú herečku, ktorá síce chce zostať v anonymite, ale servítku si pred ústa nedáva. Situáciu v slovenskom šoubiznise opísala takto.

„Treba sa na to pozrieť objektívne. Herectvo na Slovensku je skutočná rehoľa. Vyštudujete VŠMU, driete ako kôň každý deň nacvičovaním v divadle, po nociach sa učíte scenáre, neustále pendlujete zo skúšky na skúšku či z kastingu na kasting, aby ste dostali nejakú rolu alebo aspoň malý štek. V tomto prípade hocijaký, pretože trh je veľmi obmedzený. Pozrite sa, koľko starších herečiek povedalo, že nebudú hrať v žiadnom prvoplánovom slovenskom seriáli, a aha, koľko ich tam je! Ak by ste to naozaj nepovažovali za svoje životné posolstvo, tých osemsto eur v divadle vám ako výplata vážne nemôže stačiť. To nie je neskromnosť, to je fakt, pretože z tých peňazí sa vyžiť nedá. Ale je tu aj možnosť, ako sa všetky tieto cestičky dajú obísť. Áno, ak máte šťastie, že sa zapáčite nejakému filmovému producentovi, divadelnému režisérovi, prípadne niekomu v pozadí, kto ovláda mediálny svet mimo kamier,“ prezrádza herečka v strednom veku, ktorá to zažila tiež. Hoci to dnes tak trošku ľutuje, hovorí si, že využila príležitosť, ktorá jej pomohla k tomu, aby získala úlohy. „Na kameru by som to nepovedala, ale je to tak. Stala som sa známou aj vďaka tomu, že som využila ponuku jedného vplyvného muža. Pána z televízneho priemyslu, ktorý ma potom postrčil ďalej. Ako herečka som dostala niekoľko návrhov, aj keď nešlo priamo o sexuálne obťažovanie. Ja som vždy urobila to, čo som považovala za rozumné.“

Chceš byť miss? Zadarmo to nebude

No nielen herecká či moderátorská brandža funguje na tomto princípe, aj vo svete súťaží krásy sa nájdu mocní muži, ktorú chcú od krásnych slečien nejakú tú malú „protislužbu“. A mnohé „neúspešné“ finalistky stále nevedia predýchať špinavý biznis v zákulisí. Tak ako Klára, ktorej sme, celkom pochopiteľne, zmenili meno, pretože inak by sa k ničomu nepriznala. „Vždy som túžila dostať sa do finále Miss. Už ako malá som si pred zrkadlom skúšala, aké to bude, keď si dám na hlavu trblietavú korunku a šerpu, ktorá mi zabezpečí lepšiu budúcnosť. Áno, bol to môj sen a bola som ochotná preň urobiť všetko.“

O niekoľko rokov mala k tomu snu veľmi blízko. No nepočítala s tým, že na titul Miss nestačí byť len krásna, štíhla a vzdelaná. Ale že treba byť aj naplno otvorená prítomným sponzorom. „Dva týždne pred finále sme mali neoficiálne pohovory, kde sme sa stretli so všetkými, ktorí súťaž podporovali. Spoločná večera, množstvo drinkov a neskôr párty do neskorých hodín. Bolo mi jasné, o čo tu ide. Dve dievčatá z dvanástky skončili hneď na hotelovej izbe a na finále som sa vôbec nečudovala, keď boli v prvej trojke. Dokonca sa tým ani netajili!“ hovorí jedna z finalistiek slovenskej Miss, ktorá takúto negatívnu skúsenosť prežila na vlastnej koži. „Každá z nás mala na výber, tie baby to urobili len preto, aby si poistili svoje miestenky.“ Ďalšia sa EMME priznala k iným praktikám.

„Ponuku som dostala úplne na rovinu, bez akýchkoľvek omáčok. Týždeň pred finále mi zavolal jeden z hlavných sponzorov, či s ním pôjdem do Viedne na večeru. Vraj ma chce lepšie spoznať. Lebo mám veľkú šancu vyhrať a že by som ju nemala prepásť,“ spomína kráska. Vtedy mala ledva dvadsať rokov, s priateľom jej to práve škrípalo, pretože začal veľmi žiarliť, tak si povedala – prečo nie? „Ten muž mi bol veľmi sympatický, žiadny stopäťdesiatkilový slizák, na ktorého by som sa musela nasilu usmievať. Nalial do mňa pár pohárov vína, obaja sme sa cítili veľmi uvoľnene a asi sa nemusím rozpisovať v tom, ako to dopadlo. Lenže malo to háčik. Ja som vo finále nebola ani v prvej trojke, dokonca som nezískala ani žiadny vedľajší titul. Bola som totálne sklamaná a nechápala som, čo sa stalo. Jedna z finalistiek mi potom prezradila, že to skúšal na každú, a dokonca ich dostal do postele až štyri. Víťazka sa neskôr stala jeho neoficiálnou milenkou. Nuž, aj takto to občas niekedy chodí,“ spomína na časy spred pár rokov bývalá finalistka súťaže krásy. No nemusí to byť pravidlo, veď u nás v redakcii máme dôkaz. Naša kolegyňa Denisa Vyšňovská, ktorá pred dvomi rokmi získala korunku Miss, tvrdí, že sa s podobnými sexuálnymi návrhmi nestretla.

Miss Universe SR 2015 Denisa Vyšňovská.
Miss Universe SR 2015 Denisa Vyšňovská.
Facebook/ Miss Universe Slovenskej republiky

„Už keď som si podávala prihlášku do súťaže, počula som o takýchto klebetách a úprimne, aj som sa toho trošku bála. Dokonca som aj na kastingoch a sústredeniach s ostatnými finalistkami stále bola v strehu a bála som sa, či od niekoho nedostanem nejakú neslušnú ponuku. Lenže my sme sa so sponzormi osobne nestretávali, takže sa mi nič podobné nestalo. Viem, že sa tomu ťažko verí, ale je to tak. Aspoň v mojom prípade,“ tvrdí Denisa, Miss Universe 2015. Mimochodom, stále randí s tým istým priateľom, akého mala ešte pred súťažou. Ktovie, možno mala len šťastie alebo to bola náhoda. Lebo pravda je taká, že kde sa točia krásne dievčatá, je aj veľa zvrhlých a úchylných chlapov ako Harvey Weinstein. Ktorí si myslia, že ak majú slávu a peniaze, tak môžu všetko. Alebo sa im vďaka tomuto škandálu, ktorý rozhýbal šoubiznis aj svet, končia sladké časy?

Čítajte viac: 

To vážne? Takýto nos chce mať vraj každá žena: Dali by ste si ho urobiť podľa Kate Middleton alebo...

Aha čo robí pre krásu a zdravie! Známa moderátorka Erika Barkolová má netradičné hobby

MÓDNA POLÍCIA: Takto sa obliekli známe celebrity na prehliadku Dior. To si z nás robia dobrý deň?

Najväčšie zmeny v šoubiznise: Tieto Slovenky radikálne prerobili svoj imidž a prospelo im to...alebo nie?

Pozrite, nešikovná Kate Middleton: Predviedla veľké bruško a aj to, že športy jej moc nejdú!