Keď prvýkrát prišla do redakcie, všade jej bolo plno. Mala dobrú náladu, hoci pre dlhú cestu z Prahy spala len pár hodín, stále sa smiala, vyberala s nami fotky na titulku, ochotne sa fotila s každým, kto ju v našom vydavateľstve poprosil o selfie. A usmievala sa aj na kuchárov v kantíne, kam s nami išla na obed. Lebo Andrea Verešová je naživo iná, ako sa o nej hovorí.

Normálna mladá baba, ktorá sa rada baví, miluje módu aj svoju rodinu, presne tak ako my v EMME, ako vy, ktoré EMMU čítate. Viete si predstaviť lepšiu hosťujúcu šéfredaktorku februárového čísla? A, mimochodom, Andrea je síce modelka, ale my sme ju v našej jedálni na vlastné oči videli jesť. Vážne.

Tak čo, meníš džob alebo to šéfovanie módnemu časopisu nebola tvoja parketa?

Naopak, bola to úžasná skúsenosť. Priznám sa, že najskôr ma ponuka zaskočila, lenže ja mám rada nové výzvy a brala som to ako poctu. Páčilo sa mi, že som mohla vidieť aj z druhej strany, ako sa taký skvelý časopis rodí. Myslím, že som medzi vás v redakcii dobre zapadla a ak raz zavesím módu aj právo na klinec, môžete so mnou počítať.

Branislav Šimončík

Ale práca novinára, to je najmä veľa písania. V škole ťa to bavilo?

Veľmi. Ja som už na základnej škole milovala slohy. Rada som používala metafory, synonymá, takže mi sedel skôr umelecký štýl. Nevedela som byť stručná a to by mi ako redaktorke asi neprešlo.

Si bývalá miss z roku 1999, ale aj modelka, právnička a najnovšie aj herečka. V ktorej úlohe sa cítiš najlepšie?

Som predovšetkým Andrea. Úplne obyčajné dievča, ktoré vyrastalo v Žiline, a keď prvýkrát išlo na Miss stredných škôl, nevedelo sa ani nalíčiť. Mimochodom, súťaž som vtedy vyhrala preto, lebo nám vo voľnej disciplíne dali zašiť záplatu a ja som to urobila najkrajšie. Už vtedy som vedela šiť aj štrikovať.

A keď som sa o tri roky dostala na svetové finále Miss World, všetky dievčatá tam prišli s celou garderóbou, iba ja s jedným kufrom. A pri spoločných foteniach som sa vždy postavila dozadu, aby si ma v mojich džínsoch a tričku nikto nevšímal. Na toto všetko sa dobre pamätám.

Ale dnes ťa všetci vnímajú ako ženu, ktorá má rada luxus a potrpí si na drahé veci.

A pritom to vôbec nie je pravda. Neviem, prečo mi prischla táto nálepka, a vážne sa mi nechce stále vysvetľovať, že mňa doma vychovali slušne. Že nepijem, nefajčím, nekupujem si diamanty ani kožuchy.A už desať rokov som šťastne vydatá za jedného muža, s ktorým vychovávam deti. Ale raz mi jedna kamarátka povedala – vieš, nikoho nebaví čítať, že si šťastná a máš krásnu rodinu. Všetkých zaujímajú pikantérie a škandály. A s tým ja nič neurobím.

Branislav Šimončík

Ľudia si to o tebe myslia asi preto, lebo ťa v časopisoch a v spoločnosti vidia vždy dokonale upravenú a nahodenú v drahých šatách...

Ale tak to robia všetky herečky, moderátorky aj modelky a je to súčasť mojej práce. Asi by bolo smutné, keby som desať rokov nosila to isté, veď aj ja spolupracujem so značkami, ktoré ma obliekajú. Keď si Jennifer Lopez oblečie róbu od návrhára, dostane za to dva milióny dolárov. Ak si oblečiem pekné šaty ja, hneď ma považujú za luxusku.

Mám za sebou roky práce a už by som aj očakávala nejaký rešpekt za to, čo som dosiahla, lenže stále mám nálepku ženy, ktorá ide po peniazoch. A to sa mi nezdá fér, lebo si celé roky na seba zarábam sama. Som hrdá, že si od manžela nemusím pýtať na kávu ani na novú kabelku.

Takže keby si mala žiť niekde na Bahamách a celé dni leňošiť, asi by ťa to nebavilo, však?

Možno prvé dva týždne, kým by som si oddýchla. Ale ja potrebujem pracovať a nevydržala by som nič nerobiť a len tak sedieť doma.

Ale ja o tebe viem, že ty si tak trochu žienka domáca, ktorá vypeká, vyvára, stará sa o rodinu. V domácnosti by si sa mohla realizovať, nie?

Nedávno som dostala ponuku zahrať si právničku v slovenskom seriáli, ale kvôli deťom som ju odmietla, lebo sedieť na dvoch stoličkách sa nedá. Som Račica a to sú rodinné typy, takže milujem, keď sa o niekoho môžem starať, keď môžem vyvárať a vypekať. No keby som bola iba žienka domáca, asi by ma to časom omrzelo. A tak si občas odskočím do práce, ktorá ma stále baví a beriem ju ako príjemný relax. A potom sa ešte radšej vraciam domov.

Ako potom vyzerá tvoj bežný deň?

Budík mi zvoní o pol siedmej, aby som deti vychystala do školy. Ale posledné mesiace som hore ešte skôr, lebo sa budím na to, či som Dankovi nezabudla pribaliť kostým, či som Vaneske podpísala žiacku knižku, či som vybrala mäso z mrazničky. Doobeda vždy čosi uvarím, dám si polhodinu jogy a dva-, trikrát do týždňa mám nejaké fotenie alebo prehliadku. A keď nepracujem, rozvážam deti po krúžkoch, robím s nimi úlohy, večer im čítam rozprávku. Tak ako iné mamy. Nemám žiadnu opatrovateľku, len občas nám pomôže babička, ktorá býva vedľa.

Branislav Šimončík

Takže kto si myslel, že Andrea doobeda nakupuje a poobede chodí na nechty a na kozmetiku, ten bude sklamaný...

Na nič také nemám čas a doma sa skoro vôbec nelíčim. Len keď čakáme priateľov, dám si rúž a maskaru, no vtedy majú moje deti zapnuté senzory, lebo sa ma hneď pýtajú – Mami, ty niekam ideš? Aj nedávno sme boli na dovolenke pri mori, kde som chodila bez mejkapu. A keď sme sa chystali na večeru, môj syn mi hovorí – Maminka, si krásna, ale nemala by si sa trošku nalíčiť? Ty predsa musíš byť najkrajšia, veď si modelka.“ Moju prácu vnímajú, vedia aj to, že som právnička, ale doma som pre nich jednoducho mama.

A keby ti osemročná dcéra Vaneska povedala, že aj ona sa chce venovať modelingu, súhlasila by si? Teba rodičia pustili do Paríža v šestnástich...

Lenže to boli iné časy. Modeling bol šanca, ako sa dostať do sveta, a dnešné deti majú otvorené iné možnosti. Vaneska zatiaľ tvrdí, že nikdy nebude modelka, no minule prišla s tým, že by chcela natočiť nejakú reklamu. Vraj si chce zarobiť peniažky, aby si mohla kúpiť nový snovbord. A keď som ju utešovala, že jej to možno prinesie Ježiško, povedala – Nie, ja si to chcem kúpiť zo svojich peňazí.“ Už teraz na nej vidím, že emancipovaná bude asi po mne. Zatiaľ robí gymnastiku, karate, tancuje a ak si raz z toho vyberie niečo, čo ju bude baviť a napĺňať, ja budem šťastná mama.

A vieš si predstaviť, že budeš v tejto brandži robiť aj o pätnásť rokov?

Ak bude o mňa záujem, prečo nie? Poznám veľa modeliek, ktoré sú aj po štyridsiatke veľmi žiadané. Ale nedávno som si o sebe pod fotkou z prehliadky prečítala vtipný komentár, že vraj – Andrea, vyzeráš stále super, ale už si stará. Neskutočne som sa na tom bavila, lebo ja sa tak vážne necítim.

Keď som mala pätnásť, aj mne sa všetky ženy po tridsiatke zdali staré, ale nikdy som si nepripadala lepšie, viac fit, viac žensky a viac žiadaná ako teraz. Ide o vnútorné nastavenie a už sa teším aj na to, keď budem mať štyridsať-päťdesiat rokov.

Branislav Šimončík

Vážne? Ako si svoj zrelší vek predstavuješ?

Teraz sa môj život točí okolo detí a ja si to užívam, lebo viem, že rýchlo vyrastú. Ale dúfam, že aj o desať-pätnásť rokov budeme s manželom zdraví aj vitálni a budeme mať na seba viac času. Večer pri kozube si otvoríme fľašu vína, len sa budeme rozprávať a veľa cestovať. Aj teraz síce chodíme na dovolenky, ale s deťmi si vyberáme iba bezpečné destinácie. A ja by som veľmi rada videla Indiu, Brazíliu, Afriku, túžim ísť aj na Aljašku a bývať niekde v iglu.

Tento rozhovor vyjde vo februárovom čísle, ktoré je venované láske. Spomenieš si, čo najbláznivejšie si kvôli nej urobila ty?

Veľmi veľa vecí. Napríklad som aj trikrát do mesiaca lietala za partnerom cez oceán a to bolo vážne šialené. Alebo som odmietla ponuku zahrať si v hollywoodskom filme Trója, kde som sa dostala do najužšieho výberu s modelkou Diane Kruger. A keď som sa musela rozhodnúť, či polročné nakrúcanie v Maroku s Bradom Pittom, alebo vzťah, vybrala som si lásku. Ale neľutujem to, práve naopak. Vďaka tomu si oveľa viac vážim muža, s ktorým som dnes.

Čítajte viac:

VIDEO zo zákulisia našej redakcie: Takto šéfovala EMME Andrea Verešová!