Pre Bratislavčanku Silviu Púchovskú je to denná realita. Raz pracuje na Bali, inokedy v Mexiku, v Peru, na Tenerife či v Malajzii. A popritom prednáša o tom, ako obrátiť nudný život kancelárskej krysy o stoosemdesiat stupňov a zažiť poriadne dobrodružstvá.
Pracuj online
Aj tak volajú tridsaťtriročnú odborníčku na marketing, ktorá precestovala štyridsaťsedem krajín sveta. Po skončení Ekonomickej univerzity odišla pracovať do Dánska na marketingové oddelenie veľkej spoločnosti a hoci vo voľnom čase cestovala, nikdy to nebolo na plný úväzok. Aj preto si po rokoch sedenia v kancelárii povedala, že potrebuje pauzu. Najlepšie na rok. Keďže jej bývalý šéf, sám skúsený cestovateľ, vyšiel v ústrety, rozhodla sa pre kariérnu pauzu a vyrazila do sveta. Najskôr žila v Berlíne, potom si to namierila do Južnej Ameriky.
Čítajte viac:
Ani rakovina jej nezabránila cestovať: Megan videla 7 divov sveta za 13 dní
„Cestovanie ma veľmi chytilo a ja som zistila, že túžim vidieť zo sveta ešte viac. Na prvú cestu som si našetrila, ale z úspor sa nedá žiť večne, takže celkom prirodzene som začala premýšľať, kde vziať peniaze na ďalšie cestovanie. A ako by som mohla skĺbiť na prvý pohľad dve nezlučiteľné veci – prácu a cestovanie. Keďže som stretla na cestách veľa digitálnych nomádov a s mnohými som sa skamarátila, začali sme si vymieňať svoje know-how. Takto sa to vlastne začalo,“ vysvetľuje Silvia.
Podľa nej pri digitálnom nomádstve – teda životnom štýle spájajúcom pracovanie online a cestovanie – potrebujete dve veci: počítač a pripojenie na internet. Inak je všetko vo vašich rukách. Keďže Silviine zážitky zaujímali kamarátov a rodinu, rozbehla pred niekoľkými rokmi vlastný blog o cestovaní Unboxing Traveller. Práve na ňom sa dozviete o lákavých destináciách, exotických miestach a tých najlepších tipoch, ako spoznávať svet.
„Ale blogovanie je iba malou časťou mojej práce. Pripravujem pre malých a stredných podnikateľov marketingové stratégie a spravujem im sociálne siete. Vďaka tomu, že internet je dnes naozaj takmer všade a technika sa ustavične posúva dopredu, môžeme sa cez počítač a smartfón pripojiť hocikde. Mojim klientom nezáleží na tom, či pracujem v kancelárii, alebo na opačnom konci sveta. Zaujíma ich len to, či som vo svojej profesii dobrá a či budú mať všetky projekty pripravené včas. S niektorými klientmi som sa ani nikdy nestretla, poznáme sa len cez mail,“ usmieva sa cestovateľka, podľa ktorej väčšina digitálnych nomádov vyhľadáva iné miesta na prácu práve pre cestovanie, spoznávanie nových miest a ľudí, ale aj kvôli lepšej životnej úrovni alebo dokonca kvôli počasiu. A keďže ona sama nie je fanúšičkou ranných mrazov a snehových čľapkaníc, najradšej zostáva v tropických krajinách.
Džob ako každý iný
Silvia tvrdí, že bez denného režimu by si nikdy nemohla dovoliť svoj životný štýl. Ani ona sa nevyhne rannému vstávaniu, sedeniu v kancelárii a horiacim termínom. „A stále musím búrať mýty o tom, že vlastne dokopy nič nerobím, len sa váľam na pláži a surfujem. Každý, kto sa osamostatní a začína na voľnej nohe, vie, aké je to ťažké. Kým sa cítite finančne nezávislí, chvíľu to trvá. Musíte si vybudovať portfólio, stále sa zlepšovať, zbierať skúsenosti. Ani ja sa nevyhnem vysedávaniu v kancelárii, alebo za počítačom doma. Vo svete sú už bežné spoločné kancelárie, ktoré si môžete prenajať na deň či na mesiac, ako chcete. Ja mám takú základňu na Bali. Môj pracovný týždeň má päť dní a robím 30 až 35 hodín. Cez víkendy chodím surfovať alebo vezmem batoh na chrbát a vyberiem sa niekam na cesty. Alebo keď je voľnejšie obdobie, dokončím prácu, vypnem počítač a idem spoznávať nové zaujímavé miesta.“
Nechcela by si ešte privyrobiť? Predsa len, ak ostáva v krajine pár mesiacov, možno by mohla skúsiť aj iné zamestnanie. „To nie je také ľahké. Napríklad pracovné povolenie na Bali je náročné na vybavenie a aj celkom drahé. Ja mám radšej svoju slobodu.“
Pomalé cestovanie
Silvia priznáva, že dnes cestuje už inak ako pred rokmi. Vtedy jej stačil ruksak a lacná letenka a už smerovala na terminál. Prešla celú Európu, Japonsko, Kostariku, Belize, Panamu, Venezuelu, Kolumbiu, Ekvádor či Nikaraguu. A ešte oveľa viac.
Čítajte viac:
#FollowMeTo: Párik cestovateľov ukázal zákulisie, ako vznikajú ich zábery
„Výhodou cestovania je to, že spoznáte veľa zaujímavých ľudí. Aj preto som spočiatku najradšej bývala v hosteloch, či u kamarátov cestovateľov. Cez kamoškinu kamošku som sa dostala do Buenos Aires, ostala nejaký čas a vyrazila zasa ďalej. Páči sa mi aj to, že s ostatnými digitálnymi nomádmi si vymieňame rady a tipy, pomáhame si aj so svojou prácou. Ja niekomu poradím, ako na blog, mne zas niekto pomôže s webom. Ale po čase ma rýchle cestovanie unavovalo, a tak som presedlala na to pomalšie, to znamená, že na novom mieste zostanem dlhšie, niekoľko mesiacov. Minulý rok som prišla do Salvádora pôvodne na pár týždňov a zostala štyri mesiace. V jednom mexickom mestečku som zas mala v pláne pobudnúť tri dni a zotrvala som niekoľko mesiacov. Keď pocítim, že je čas pohnúť sa ďalej, tak idem. Nikam sa neženiem a spolieham sa na svoj vnútorný pocit.“
Vieš, čo chceš?
Mladá cestovateľka prednáša na workshopoch v rôznych častiach sveta, najnovšie pomáha budúcim digitálnym nomádom aj na Slovensku. Prekvapivo sa jej ozýva veľa mladých žien, ktorých život v kancelárii nenapĺňa a chcú zažiť poriadne dobrodružstvo. Silvia im vysvetľuje, že v tom spočíva ten základný rozdiel.
Čítajte viac:
Cestovanie bez bolesti: Predíďte nepríjemných scenárom vďaka pár trikom
„Cestovanie samo osebe nie je ťažké, ale ide o to, aby ste sa aj uživili. Ak chcete byť len dobrodruhom, lepšie je našetriť si peniaze a vybrať sa spoznávať krásne miesta sveta. Oddýchnete si, načerpáte energiu, máte čas porozmýšľať o živote. Ak však chcete mať vlastné podnikanie a žiť ako ostatní digitálni nomádi, musíte si uvedomiť, že je to náročné a počas cestovania o to ťažšie. Nie sú s vami priatelia, rodina, frajer, vypadáva vám internet, niekedy nemáte kde bývať, ak vám zrušia ubytovanie a v trópoch sa na vás lepí nepríjemný hmyz. A vy nielenže sa musíte prekonať a nepadnúť na dno od zúfalstva, ale aj pracovať zodpovedne, aby ste mali peniaze na všetko. Vašich klientov nebude zaujímať, že máte otravu z exotického jedla alebo vám je smutno za priateľom. Práca musí byť urobená profesionálne a načas,“ krčí plecami Silvia. A okrem toho, treba myslieť aj na vlastnú bezpečnosť. Aj takú skúsenú cestovateľku, ako je Silvia, viackrát okradli.
„Najhoršie je, že raz to bol dokonca kamarát z hostela. Takže treba používať zdravý rozum, všetky dôležité veci mať neustále pri sebe a najmä nebyť naivnou cestovateľkou. Dievčatám vždy radím, aby nikam nechodili samy v noci a vždy sa nechali kamarátmi odprevadiť domov. Oplatí sa sledovať recenzie na ubytovanie a radšej si priplatiť za bezpečné miesto, ako spať kdesi pod stanom na pláži. Kto cestuje, mal by si isté veci dobre naplánovať. A preklikať si web Nomad List, kde sa združujú všetci digi nomádi a vzájomne si radia.“
Bratislava je základňa
Hoci väčšinu roka je na cestách, vždy si nájde čas na to, aby prišla domov. Silvii sa páči, že mladí ľudia na Slovensku sú dynamickí a chcú zmeniť svoj život k lepšiemu. „Vidím to aj na workshopoch. Ľudia sa na všetko pýtajú, chcú podnikateľsko-cestovateľské rady a prinášajú mi nové nápady. Mnohí sa rozhodli ísť v mojich stopách. Sú šikovní, štartujú vlastné projekty. A to sa mi veľmi páči, pretože mám pocit, že im môžem byť trochu prospešná. Ale či by som sa vrátila domov? To neviem. Moja predstava o ideálnom živote je byť niekoľko mesiacov na Slovensku a niekoľko na cestách. Neviem si predstaviť, že by som sa svojho životného štýlu vzdala. Som cestovateľka dušou, hlavou aj celým srdcom.“
Čítajte viac:
Cassandra De Pecol: Prvá žena, ktorá precestovala všetky krajiny sveta