EMME o ňom porozprávala viac a chytí vás za srdce. 

Mirka, čo je Červený stan a prečo si čosi také vytvorila?

S touto myšlienkou som sa pohrávala už asi pred tromi rokmi, keď som hľadala ideálne miesto pre ženy. Také, že keď tam vstúpi, bude mať pocit, že je v úplne inom svete. Že je unesená z reality a spojí si ho s niečím príjemným. Kde sa budú aj neznáme ženy stretávať, úprimne sa zhovárať a deliť sa o svoje radosti i trápenia. Je to priestor pre tie, ktoré potrebujú objať, ale aj pre také, ktoré chcú objatie dať. Lebo prichádzajú aj ženy, ktoré túžia svoju radosť odovzdať. Nie je to o tom, že sa teraz stretnú samé nešťastné ženy, ktoré sa musia vyplakať. Zatiaľ mám pocit, že je tam viac tých radostných, a tie, čo potrebujú objatie, v nich majú vždy silnú oporu.


Vytvorila si Červený stan možno aj z pocitu, že ty sama potrebuješ objať? Prípadne túžiš objatia dávať?

Keď som ja bola v situácii, že som potrebovala objať, pomohli mi iné ženy. A ja som vedela, že nie každá má takú možnosť a ľudí, akých som vtedy mala okolo seba ja. Aj vďaka nim som vtedy vedela ľahšie zvládať moje smútky. Nebolo to tak, že zrazu idem niekoho zachraňovať. Len som chcela vytvoriť priestor, kde sa ženy môžu stretnúť a odovzdať si to, čo si odovzdať majú.

Čiže ide o reálny stan? Miesto, kde si sadneš a kde môžeš tráviť čas?

Áno. Úplnou náhodou som sa dostala minulú jeseň k mongolskej jurte, kde sme sa začali stretávať. Moje baby v Červenom stane učím, aby počúvali svoju intuíciu. Ja som v tomto móde už niekoľko rokov, a keď mi niečo napadne, tak sa prestanem samej seba pýtať „prečo“, ale rovno to robím. A tak mi raz z ničoho nič napadlo zatelefonovať kamoške Markéte, s ktorou sme sa nevideli asi tri roky. Keď som jej zavolala, či sa môžeme stretnúť, povedala mi, že večer ide ku kamarátke na záhradu a že sa môžem pridať. Keď som vošla do záhrady, zbadala pred sebou tú jurtu a nazrela do nej, hneď to zo mňa vyletelo. Že tu chcem robiť moje Červené stany. A odvtedy sa tam stretávame.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.