Keď vystupujete po nádherných schodoch s pôvodným, vyše storočným kovaním, máte istotu, že aj za dverami bytu na vás bude čakať niečo výnimočné. Historická budova na Kozej ulici v Bratislave dýcha atmosférou začiatku minulého storočia, no keď sa ocitnete v byte na prvom poschodí, prekvapí vás vzdušnosť a ľahkosť celého priestoru.
Mladí majitelia bytu si hneď pri renovácii dali za cieľ spojiť sviežosť nového s charizmou toho pôvodného. Byt síce bol v dezolátnom stave, ale architekti vdýchli pôvodným oknám a dubovým parketám, dvojkrídlovým kazetovým dverám a vysokým stropom nový život.
„Museli sme čiastočne zmeniť dispozíciu bytu. Okrem miestností s nosnou priečkou sme prakticky zmenili celé usporiadanie. Pribudla nová detská izbička v atypickej dispozícii, zmenšili sme kúpeľňu, chodbu sme prepojili s otvorenou kuchyňou a pomocou skriňovej priečky oddelili spálňu od praktického šatníka,“ vysvetľuje interiérová dizajnérka Jana Cymorková, ktorá pri rekonštrukcii spolupracovala s rakúskym architektom Wolfgangom Novakom.
Zamerané na farby
Štvorizbový byt sa pýši čistými líniami, dominuje mu biela farba. Aby nepôsobil chladno a sterilne, doplnky majitelia zvolili v príjemných odtieňoch. Celková farebnosť bytu vlastne vyplynula z farebnej podnože jedálenského stola, ktorý sa stal ústredným motívom bytu. V obývacej izbe hrá prím na mieru vyrobená rohová sedačka v baklažánovofialovej farbe, ktorá svojou rozlohou poskytuje pohodlie celej rodine. Ako kontrast k nej majitelia zvolili koberec v oranžovočervených tónoch.
Zvláštnosťou je aj originálna polica na protiľahlej strane. Aby pri jej inštalácii nenarušili omietku, police pripevnili k takmer neviditeľnej doske a tú upevnili priamo na stenu. Hravý dizajn doplnkov a nábytku prepožičiava staromestskému bytu veselú, sviežu atmosféru. Fialová farba kraľuje spálni aj kúpeľni. Ťažké závesy a výrazná tapeta tvoria s bielou dokonalý celok, ktorý ešte umocňujú dubové stromčekové parkety. Aby rodina využila priestor v byte dokonale, skrinky v šatníku sa ťahajú až po strop, a tak ponúkajú nadštandardný úložný priestor na všetky sezónne veci.
„Je to všeobecné pravidlo malých priestorov – ak nemôžete ísť do šírky, vyťažte maximum z výšky stien. V šatníku, ktorý je priechodný z oboch strán a ústi do kúpeľne, sa to naozaj vydarilo. Rodina má dostatok praktického odkladacieho priestoru a všetko esteticky skryté pred očami návštevníka,“ vysvetľuje dizajnérka.
Hry s doplnkami
Pýchou jedálne je stôl z dielne Bonaldo od dizajnéra Alaina Gillesa. Dostatočne priestranný pohostí aj veľkú rodinu, navyše, netradičné farebné nohy stola z neho robia výnimočný dizajnový kúsok. Majitelia si k nemu vybrali biele stoličky v jednoduchých líniách, ktoré doplnili o dva starožitné kusy. Rovnako ako nad sedačkou aj v jedálenskej časti sú umiestnené autorské obrazy. Mimochodom, viete, na čom by ste pri rekonštrukcii nemali nikdy šetriť?
„Základ sú podlahy, obklady, kuchynská linka či dominantné kusy nábytku. Teda to, čo dodáva bytu tvár a charakter. Ak vás budget nepustí, môžete si stolík, stoličky či police ponechať dva-tri roky, kým si nenašetríte na vysnívaný nábytok. No obklady sa vám iste nebude chcieť meniť za dva roky, keď vás omrzia, však?“ radí Jana Cymorková. Hoci by si majitelia želali väčšiu terasu, rozkošný balkónik z obývačky im rozlohu vynahrádza svojou útulnosťou. Tak povedzte, nechceli by ste si každé ráno vypiť svoju kávu práve tu, sledujúc začiatok dňa v pulzujúcom centre?