Slow dating, teda pomalé randenie, však nie je návrat k niekoľkomesačnému dvoreniu, aké poznáme z filmov pre pamätníkov. Aspoň nie celkom. Je to hlavne protipól často bezhlavého a masívneho nadväzovania známostí vďaka zoznamovacím appkám. Vyskúšala si to aj Karolína, tak trochu vorkoholička. Na prahu tridsiatky zatúžila po partnerovi, s ktorým by postavila dom, zasadila strom a „zamiesila“ na potomka. A tak skúsila najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie. Tinder. „Kým dovtedy som ani nevedela o niekom schopnom a nezadanom v mojom veku, zrazu som mala k dispozícii toľko mužov, že som im nestačila odpisovať. Najskôr to bola zábava, no postupne sa menila na závislosť. Neustále som bola nalepená na mobile, hoci som už strácala prehľad, komu vlastne píšem,“ priznáva Karolína. Precitnutie prišlo po prvých dvoch rande, ktoré nedopadli podľa jej predstáv. Chuť zoznamovať sa s novými mužmi a absolvovať to celé od začiatku pomaly klesala. Všetkého veľa škodí a v jej prípade sa to skončilo takmer averziou k zoznamovaniu. Za pravdu jej dáva psychologička Elena Brozmanová. „Množstvo nezáväzných a rýchlo sa striedajúcich kontaktov môže viesť k mentálnej ,únave materiálu‘ a možno aj k akémusi vyhoreniu emočnej kapacity,“ upozorňuje.

„Množstvo nezáväzných a rýchlo sa striedajúcich kontaktov môže viesť k mentálnej ,únave materiálu‘ a možno aj k akémusi vyhoreniu emočnej kapacity.“
psychologička Elena Brozmanová.

Odpoveď na Tinder

Ako teda vysvetliť, že existuje kopa šťastných dvojíc, ktoré spojil práve Tinder alebo podobné aplikácie? Tak, že je síce zlým pánom, ale môže byť dobrým sluhom, ak viete, čo chcete, a máte sebadisciplínu. Ako kamarátka Nikola, ktorá vyvinula vlastný, aj keď trochu zvláštny spôsob slow datingu bez toho, aby o tom vedela. Sama sebe dovolila zapnúť Tinder len vtedy, keď je na WC. Áno, aj ona bola frustrovaná z toho, koľko času strávila preklikávaním profilov sprava doľava bez toho, aby na každom strávila aspoň pár sekúnd. Čo ak bol práve medzi tými, ktorých odpísala, niekto, s kým by si rozumela? To sa už nedozvie. Presne preto vznikli slowdatingové aplikácie ako Once, založené na kvalite namiesto kvantity. Na rozdiel od Tindera, Once ponúka denne len jeden match, teda zhodu, ktorá je k dispozícii celých 24 hodín. Vy vidíte iba jeho profil, on vidí iba váš profil, takže máte svoju plnú pozornosť. Ak si navzájom sadnete, môžete začať konverzáciu. A ak nie? Aj tak dobre. Môžete odložiť mobil a venovať sa niečomu užitočnejšiemu až do ďalšieho dňa. Alebo aplikácia Appetence, ktorá zasa odtajní profilové fotografie až vtedy, keď si s nejakým kontaktom vymeníte a olajkujete určitý počet správ. Na dobré sa jednoducho oplatí počkať. Ak si niečo žiada vašu aktivitu namiesto pasívneho „konzumovania“, budete si to aj viac vážiť.

Sedemhodinové rande?

Pojem slow dating je však oveľa širší a spadá sem hlavne klasické offline randenie. Nie hodinka-dve v kaviarni, ale poriadne dlhá schôdzka, počas ktorej sa o tom druhom dozviete čo najviac. Ideálne je vystriedať viac prostredí, aby ste ho videli reagovať v rôznych situáciách. Niektorí vzťahoví experti dokonca hovoria o siedmich a viac hodinách, ak chcete mať istotu. A čo ak máte z prvého rande zmiešané pocity? Dajte mu ešte šancu na druhom rande – nebudete predsa plytvať „materiálom“, no nie? Spočítané a podčiarknuté, nie je dôležité, ako nadviažete kontakt, ale ako sa to bude medzi vami vyvíjať ďalej. Súhlasí aj psychologička Elena Brozmanová. „Vývoj vzťahu nezávisí od spôsobu prvého kontaktu. Pri dnešnom životnom štýle je práve zoznamovanie vo virtuálnom svete sociálnych sietí celkom reálnou formou hľadania partnera. Vyžaduje si to však istú opatrnosť, pretože počiatočná anonymita môže zvádzať k zavádzaniu.“

Slow dating, teda pomalé randenie, však nie je návrat k niekoľkomesačnému dvoreniu, aké poznáme z filmov pre pamätníkov.
Slow dating, teda pomalé randenie, však nie je návrat k niekoľkomesačnému dvoreniu, aké poznáme z filmov pre pamätníkov.
Zdroj: Shutterstock

 Nie pomalé, ale efektívne

Aj keď v pomenovaní slow dating je slovíčko pomaly, takýmtotypom randenia v konečnom dôsledku ušetríte čas. Uchráni vás od premárnených hodín a vyhorenia v oblasti zoznamovania. Ak si myslíte, že väčší počet rande znamená aj rýchlejšie nájdenie partnera, mýlite sa. Štatistiky hovoria, že je to presne naopak. Podľa psychologičky je oveľa dôležitejšie vedieť, čo presne chcete, a cítiť to rovnako ako váš potenciálny partner. Ak nie ste samy sebou, na toho pravého zrejme nenatrafíte. Svoje o tom vie vzťahová koučka a majiteľka zoznamovacej agentúry Find L’Amour Katarína Němcová. „Pri hľadaní vážnej známosti určite odporúčam najskôr sa naladiť sama na seba. Čím intenzívnejšie človek cíti sám seba, tým ľahšie je schopný vnímať okolie vrátane svojho potenciálneho partnera. Ak to tak nie je a cítite sa akoby odpojená sama od seba, určite najskôr odporúčam nájsť spôsob, ako sa na seba znovu napojiť. Napríklad absolvovať kurz tantry, teda vedomej práce s telom, alebo navštíviť špecializovaného vzťahového konzultanta či psychoterapeuta, ktorý môže do vášho hľadania seba a vysnívaného partnera vniesť viac svetla.“

„Pri hľadaní vážnej známosti určite odporúčam najskôr sa naladiť sama na seba. Čím intenzívnejšie človek cíti sám seba, tým ľahšie je schopný vnímať okolie vrátane svojho potenciálneho partnera.
vzťahová koučka a majiteľka zoznamovacej agentúry Find L’Amour Katarína Němcová.

 

Deep je nové speed

Trend slow datingu prenikol aj do zoznamovacích agentúr. Kým doteraz organizovali hlavne speed datingy, pre niekoho
povrchné a stresujúce, časy sa menia. Podujatia pre nezadaných v duchu pomalého randenia využívajú rôzne prvky hry a zábavy, takže človek sa na nich skvele uvoľní a odreaguje. Jedným z nich je napríklad workshop, počas ktorého je dovolená len neverbálna komunikácia, teda žiadne slová. Podľa Kataríny Němcovej, ktorá dala dokopy už stovky párov, nezáleží na dĺžke, ale na hĺbke a otvorenosti stretnutia. „Moja agentúra organizuje takzvané deep datingy, teda krátke energetické stretnutia. Na to, aby ste sa citovo napojili na človeka, vôbec netreba veľa času. Ak ste obaja otvorení a vnímate vzájomnú energiu, stačí vám aj 10-15 minút, aby ste ho spoznali,“ približuje. Takýto spôsob hľadania partnera je podľa nej veľmi efektívny a ak otvoríte svoje srdce, je veľmi pravdepodobné, že aj vám niekto otvorí to jeho. Tak čo, idete randiť? Ale pozor, hlavne po-ma-ly.