Čo by ste ne/mali robiť, aby ste si uľahčili obdobie po rozchode? Poradíme vám z vlastných skúseností...

1. Vyhľadávať miesta, kde ho môžete stretnúť

Kubo pracuje doma, tak nehrozilo, že ho každé ráno o ôsmej stretnem niekde pred úradom. Ale každý utorok a štvrtok chodí na kurz španielčiny k lektorovi a ja presne viem, ktorý vlak musí stihnúť, aby na hodiny prišiel načas. Jasné, mohla by som počkať na narodeniny niektorého z našich spoločných kamošov, ale to sa mi nechce. A tak si stretká s priateľkami plánujem vždy v kaviarni neďaleko stanice.

A potom si hryziem nechty a čakám, kedy ho konečne uvidím. Raz sa mi však stalo, že som ho zbadala už na ulici a musela som sa skrývať za roh, aby si ma nevšimol. Viem, asi som bláznivá, ale mne stačí, aj keď ho zbadám len na pár sekúnd.
Klára, učiteľka, 27 rokov

Čo na to odborník?
Ak hľadáte spôsob, ako ho stretnúť, ak svoj program prispôsobujete tomu, aby ste ho znovu videli, je to podobné, ako keď šialená bývalka atakuje svojho ex odkazmi a telefonátmi. Je to spôsob, ako si za každú cenu udržať spojenie a vyplniť tým prázdno, ktoré nastalo po jeho odchode. Aj keď sa to niekomu môže zdať prirodzený krok, je to šliapnutie úplne vedľa. Lebo stretávať človeka, ktorého sme kedysi milovali, len spomaľuje „vyliečenie“ zo stroskotaného vzťahu.

„Keď nabudúce budete mať chuť znovu mu zavolať alebo mu nenápadne skrížť cestu, skúste odpútať pozornosť tým, že začnete robiť čosi iné. A po pár týždňoch či mesiacoch budete na seba veľmi hrdá, že ste odolali takémuto pokušeniu,“ tvrdí sociologička a koučka Patricia Delahaie, ktorá napísala knihu Ako sa vyliečiť z nešťastnej lásky.

2. Zostať v kontakte s jeho blízkymi

Mišo a jeho bratranec Adam sú najlepší kamoši pod slnkom a ja si dobre rozumiem s Adamovou frajerkou Eliškou. A keď som sa rozišla s Michalom, Eliške som napísala, že by som sa s ňou chcela stretávať ďalej. Lebo ju považujem za super babu a za svoju priateľku. To všetko je pravda, ale priznávam, že za tým bol aj iný dôvod. Nechcela som sa od svojho ex úplne odstrihnúť. A tak sme my dve zostali v kontakte. Ona si dávala pozor, aby nespomínala Michala, no ja som sa jej občas na čosi opýtala a tie nenápadné správičky o ňom mi pomohli predstaviť si, ako asi žije, ako sa má.

Lenže po dvoch mesiacoch som sa dozvedela, že si našiel frajerku. Celú noc som nevedela zaspať a tie ďalšie dni som sa cítila ešte horšie ako po rozchode. A vtedy mi došlo, že bola hlúposť, keď som sa o svojho bývalého stále zaujímala. Nakoniec som napísala aj Eliške, že pre moje psychické zdravie asi bude lepšie, ak sa chvíľu nebudeme stretávať. Jednoducho musím spáliť všetky mosty, ktoré ma s ním spájajú.
Alena, asistentka, 27

Čo na to odborník?
Nepretrhnúť spojenie s blízkymi vášho bývalého je spôsob, ako sa rozísť priateľsky. Niektoré ženy to potrebujú, aby si zvykli na samotu a život single. Ale aby ste pochopili, či stále patríte do skupiny priateľov, ktorí boli kedysi vašimi spoločnými priateľmi, stačí si položiť jednu otázku – je mi fajn, keď som s nimi, alebo sa zaobídem aj bez tejto partie? A možno zistíte, že síce budete na to potrebovať viac času, no asi by bolo lepšie urobiť hrubú čiaru za všetkým, čo vás s bývalým spájalo.

3. Dať výpoveď v práci

Bol to môj kolega. Celé mesiace sme to pred ostatnými tajili a nechceli sme, aby sa vedelo, že sme spolu. A potom Tomáša preradili na iné poschodie a povýšili ho. Verila som, že nám to môže klapať, aj keď mi bude šéfovať, no on to okamžite ukončil. A ja som v tom šoku povedala, že za týchto okolností v práci nezostanem a bez rozmyslenia som podala výpoveď.

Nevedela som si predstaviť, že by sme sa ďalej stretávali v kancelárii a že by sme mali spolupracovať. Dokonca som si vydupala, že nemusím čakať ani na výpovednú lehotu a o tri dni som už bola nezamestnaná. Trčala som zatvorená doma s depkou, neschopná niečo urobiť, nieto ešte vypisovať motivačné listy a životopisy. O. k., on už nie je súčasťou môjho života, lenže kruto som za to zaplatila. Celé roky som si nevedela nájsť normálny džob a to, že by som svojho bývalého občas stretla na chodbe alebo na porade, bola len smiešna maličkosť v porovnaní s tým, že som dva roky chodila na úrad práce.
Kristína, 34, manažérka reklamnej agentúry

Čo na to odborník?
Obdobie tesne po rozchode nie je vhodné na dôležité zmeny ako výpoveď v práci či cesta okolo sveta. Vtedy treba prijať svoj stav presne tak ako pri chorobe. Potrebujete čas na vyliečenie aj na zahojenie jazvy. Porozchodové týždne sú ideálne skôr na pomalé krôčiky, ktoré vás naučia znovu začať normálne žiť, lebo smútok zo skrachovaného vzťahu treba prečkať. Tak, ako keď po úraze ľudia začínajú znovu chodiť – pomaly a opatrne. Napríklad tým, že sa postupne vrátite do starých koľají, oprášite zabudnuté priateľstvá, zavoláte spolužiačke, ktorú ste roky nevideli. Všetko, čo vám je príjemné, pomôže.

4. Hľadať pomoc u veštkyne

Andrej mi dal kopačky v januári. A v marci som sa objednala k astrologičke, ktorá mi povedala hneď niekoľko dobrých správ. Prvá bola, že aj môj bývalý je nešťastný. A tá druhá, že sa mi ozve v júni. Odchádzala som od veštkyne vysmiata, s pokojom na duši a nádejou, pretože po dvoch mesiacoch v ťažkej depke som zase videla svetielko na konci tunela. Ja viem, že takéto predpovede sú hlúposť, ale aj tak mi to pomáhalo prežiť a každé ráno sa vyhrabať z postele.

Lenže prišiel jún. Prešiel aj júl. Nič sa nedialo, tak som sa mu ozvala ja sama. Vraj sa má dobre a pokojne sa so mnou stretne, lebo sa nebojí, že by sa to zvrtlo. Pretože už ku mne nič necíti. Bol to tvrdý úder. Veď ja som tri mesiace žila vo falošnej ilúzii, že by sme sa ešte mohli dať dokopy. A bola som na tom psychicky ešte horšie ako na začiatku. Dodnes som sa z toho nedostala a hovorím si – tak ti treba, keď si bola taká sprostá a nechala si sa dobehnúť šarlatánkou.
Erika, kozmetická poradkyňa, 34

Čo na to odborník?
Je celkom pochopiteľné, že sa snažíme oddialiť definitívny koniec, najmä ak sme s ním nesúhlasili. Veštkyňa síce niekedy môže ukázať nový smer, len to s jej pomocou netreba preháňať, čo sa často ženám po rozchode stáva. Ak aj sľubuje klientke návrat milovanej osoby, treba to brať s rezervou a neupínať sa na takú predpoveď, lebo ak nevyjde, je to ďalšia rana pod pás. A urobiť bodku za skončeným vzťahom znamená aj to, že budete hľadať pomoc či útechu u priateľov a blízkych. Nie v kartách ani v krištáľovej guli.

5. Občas sa s ním vyspať

Boli sme spolu rok a ja som sa za ten rok cítila ako na ružovom obláčiku. Šťastná a spokojná. No Peter mi po roku povedal, že mi síce nič nemôže vytknúť, ale už ku mne necíti to, čo na začiatku. Bol to pre mňa totálny šok. Nič som nepovedala, vypadla som ku kamoške a štyri dni som preplakala. A na ten piaty som mu zavolala. „Ešte jednu noc,“ prosila som a tvárila sa, že som to rozdýchala, no chcem si s ním užiť sex na rozlúčku.

V posteli nám to vždy klapalo a povedala som si, že ak je to spôsob, ako s ním zostať v kontakte, potom idem do toho. A tak trochu som dúfala, že zmení názor. Jeho telo, vôňa jeho parfumu, šanca, že sa zase uvidíme, jeho kroky, keď sa o tretej v noci vracia z baru, to všetko bolo lepšie, ako sa od neho úplne odstrihnúť. Lenže pravda je taká, že to bolo najhoršie riešenie. Vždy ráno mi dal len priateľskú pusu a keď zabuchol dvere, nevedela som, či sa ešte vráti. A tá predstava, že zrazu fungujem len ako jeho matrac, bola ponižujúca. Možno by to trvalo doteraz, keby si nenašiel frajerku. Najskôr som ju nenávidela, ale dnes som rada, že som konečne mohla obrátiť list. To, že som s ním spávala aj po rozchode, bol veľmi zlý nápad.
Soňa, študentka, 24 rokov

Čo na to odborník?
Niekedy sa dá veta – mám ho pod kožou – chápať doslovne. Noci plné lásky, objatia a romantické chvíľky v nás vyvolávajú túžbu, aby sa to znovu opakovalo. Lenže toto očakávanie je pre psychiku ešte horšie a jediným liekom je radikálny rez. Rozchod so všetkým, čo k tomu patrí. Žiadne stretnutia, žiadny sex. Ak naň žena pristúpi, dostane sa do nebezpečného štádia, lebo začne očakávať jeho telefonáty, esemesky, jednoducho všetko, čo jej dáva nádej, že budú opäť spolu. Lenže ak sa muž rozhodol ukončiť vzťah, nič ho neprinúti, aby zmenil názor. Len si k svojej bývalej občas odskočí do postele, lebo sa mu sama ponúka. A potom tá porozchodová fáza smútku trvá oveľa dlhšie.

6. Pomstiť sa mu

Dal mi košom po pol roku. Ani sa neunúval povedať mi to do očí, len mi do esemesky napísal, že je koniec. A ja namiesto toho, aby som sa prihlásila na internetové zoznamky, začala som si prezerať stránky o sexuálnych poruchách. Predčasná ejakulácia, problémy s prostatou aj s impotenciou. Písala som odborníkom anonymné otázky a pripojila mail môjho ex, na ktorú majú posielať odpovede.

Zapísala som ho do všetkých možných dotazníkov aj newsletterov, objednala rôzne vzorky, štartovacie balíčky, letáky a všetko na jeho meno a adresu. Viem, šialený nápad, ale našla som ho v nejakej hlúpej príručke o vzťahoch. Nikdy sa mi neozval späť, nikdy mi nevynadal. To, že nereagoval, ma neskutočne vytáčalo, a tak som s tým prestala. A namiesto stránok o sexuálnych poruchách som si začala prezerať internetové zoznamky. Len tak, pre zábavu. No a na jednej som našla svoj vlastný profil.
Lucia, interiérová dizajnérka, 32 rokov

Čo na to odborník?
Chuť pomstiť sa je po rozchode prirodzená, najmä ak sme pod tlakom emócií. Lenže to ešte nikomu nepomohlo, lebo keď sa cítite mizerne, úľavu vám to neprinesie. No predstavovať si pomstu, to je lepší nápad. Vymyslieť veľkolepý scenár, vizualizovať si kyslý výraz svojho ex, to všetko vám pomôže zachovať si odstup a odstrihnúť sa od situácie. „Ak by ste pomstu urobili, neprinesie vám to väčšiu úľavu ako to, keď si ju len predstavíte a vyfantazírujete,“ radí koučka Patricia Delahaie a pripomína, že v tejto fáze je lepšie uvoľniť svoj kreatívny hnev iba v myšlienkach. Tak, že túžba po pomste zostane len vo fáze plánovania. Môžete si totiž byť istá tým, že vykonanú pomstu by vám život dvojnásobne spočítal. A svojmu bývalému sa najlepšie pomstíte tak, že budete šťastná aj bez neho.