Je rozhodnutá o neho a ich vzťah bojovať všetkými možnými aj nemožnými spôsobmi. Aj keď si je takmer stopercentne istá, že počas čoraz častejších služobiek zaspáva pri inej babe. V tomto momente je však presvedčená, že život bez neho nemá žiadny zmysel.

Čítajte viac:

Nový revír pre eskortky: Marketingovú silu Instagramu si všimli aj predajné dievčatá

Chcem ho za každú cenu!

Klame. Tuší to. Neverí mu, hoci on ju stále uisťuje, že o nič nejde. Občas si napíšeme, nerob drámu, nebuď hysterická. To sú jeho slová. Kým on v noci pokojne odfukuje, ona už vyše roka poriadne nespí. Odkedy prišiel z firemného výletu a bol zrazu iný. Taký nijaký. „Pýtala som sa a dostala odpoveď. Áno, stretol som inú ženu a prvý raz, odkedy sme spolu, som si uvedomil, že by som dokázal žiť aj s niekým iným. A nie, nemilujem ju. Nespím s ňou,“ opisuje začiatok aféry dnes už s pokojom v hlase Soňa, ktorej sa vtedy zrútil svet. Do tváre mu šmarila pohár, čo práve držala v ruke (našťastie bol plastový), a začal sa kolotoč výčitiek.

Aj obviňovaní, sledovania telefónu a nátlaku. Šialená jazda na horskej dráhe. Podľa psychologičky Daniely Pikulovej je vždy super upratať si vo vlastnej hlave a spýtať sa sama seba, o čo v tom všetkom vlastne ide. Celý ten cirkus. O dôveru? Strach zo samoty? Stratu ilúzií? Čo stratíme, keď o jedného konkrétneho chlapa prídeme? Čo sme ešte ochotné spraviť pre to, aby zostal, ale tak, aby sme samy pred sebou nestratili tvár? A čo všetko už sme spravili a ako to zatiaľ dopadlo? Prečo chvíľu nepokričíme, nepotrieskame dvermi, približne po troch mesiacoch nepovieme – o. k., ja ťa milujem a ako je to s tebou, to si premysli. A namiesto rozbíjania ďalších pohárov si nejdeme von zabehať?

Posledná šanca

Soňa mala v hlave totálny chaos. „Bola som ako šialená hysterka. Jeden deň som sa mu vrhala okolo krku a do rozkroku a zaspávala s pocitom, ako ma miluje, lebo keby nie, nespal by so mnou. Už ráno som znova plakala a vrieskala po ňom. Akokoľvek som sa snažila počas nekonečných mesiacov stresu a úzkostí čierne myšlienky vypudiť z hlavy, ani tak to nepomáhalo. Niekde vnútri som cítila, že jeho vzťah stále trvá. Po roku som náhodne prišla na to, že môj inštinkt nesklamal. Celý cirkus pokračoval. Navyše som hľadala dôvody, prečo pre neho nie som dosť dobrá. Čo mám robiť, aby pochopil, aká som úžasná? Teraz by som už jednoducho odstúpila a nechala na ňom, nech sa rozhodne. Chceš ma? Super. Nechceš? O. k., láska sa nedá vynútiť. Lenže robila som presný opak. Celé zle,“ vykresľuje svoj príbeh.

Vieme a ona už tiež, že behať ako škrečok v koliesku ešte nikomu nepomohlo. Iba sa nám zakrúti hlava a prichádzame aj o posledné zvyšky dôstojnosti a potrebný nadhľad. Tresnúť po hlave je dobré. Vynadať do kreténov a debilov tiež. No jedného dňa je dobré zastaviť sa. Chlapovi povedať, čo cítime a čo od neho očakávame. Že ak chce byť s nami, patrilo by sa prestať preťahovať druhú cicu a prerušiť všetky kontakty. A to hneď. Ešte ho môžeme zapichnúť nožom a s kamoškou zakopať pod strom k rieke. Ale to by bolo škoda. Lebo, verte nám, on nie je jediný použiteľný samec na tejto planéte. Z príbehu je jasné, že tlačiť, nútiť a vydierať nefunguje. Ak to má efekt, tak iba dočasný. Čakanie na zázrak? Väčšinou strata času a nervy v… veď viete kde. Psychologička Pikulová ponúka možnosť stanoviť sama sebe limit. Dať si termín, dokedy budeme trpezlivé a dáme mu šancu. A, samozrejme, informovať ho. „

A potom už s pokojným svedomím necháme veci plynúť. Ak sme dostatočne a čo možno najviac vecne (rozumej bez emócií) veci vysvetlili, lopta je na jeho strane a on má všetky potrebné informácie, aby konal. To, čo Soni môže pomôcť odpútať sa, je, že partner kontakt s dotyčnou neprerušil. Nepriamo jej tým dal najavo, že mu nestojí za to, aby ju prestal podvádzať,“ ponúka riešenie, ako neprísť o posledné zvyšky zdravého rozumu. A treba s ňou len súhlasiť. Lebo naozaj chceme byť s chlapom, ktorému za to nestojíme?

Očakávania sú pasca!

Bežnej žene v hlave stále bežia scenáre, že niečo bude tak, ako chceme, že niekto s nami bude, že sa veci vyvinú smerom, ktorý považujeme za ten jediný možný. Primerané očakávania sú fajn, dokážu nás nakopnúť a my ich napĺňame. Lenže tie nerealistické vedia poriadne skomplikovať život. Sklamanie, ktoré sa spája s nenaplnenými očakávaniami, nás vie doslova prefackať a na dlhý čas paralyzovať. Zrazu sa vytratí odvaha na nové veci, príde sebaľútosť, aktivuje sa „samonasierací“ syndróm a nechuť na čokoľvek. Odborníčka na dušu vraví, že sa ponúka rada jednoduchá na pohľad – nemať očakávania.

Čítajte viac:

Tomuto sa radšej vyhýbajte! 15 maličkostí, ktoré mužov na ženách odradí

„Je však za tým jedno veľké ale. Toto je tiež veľmi nerealistické očakávanie. Je super očakávania si zreálniť, čo najpresnejšie ich pomenovať. Tak vieme oddeliť reálne od nenaplniteľných. A pozor! Ak sa nám stáva príliš často, že sa nenaplnia, je možné, že máme sklony dávať si nereálne ciele. V tomto prípade je fajn s niekým všetko prebrať. Viac hláv, viac rozumu a druhý človek dokáže poskytnúť uhol pohľadu, ktorý by nám samotným nenapadol.“ Soňa z nášho príbehu dnes už bez hnevu uznáva, že intuícia je občas sviňa, ale dobrá sviňa, mala som ju počúvať! Namiesto toho, aby som mu zbalila kufor, až sebazničujúco som bojovala o niekoho, kto o nič zo mňa už nestál. O slabocha. Trvalo mi takmer dva roky, kým som za ním definitívne zabuchla dvere. Nechať veci plynúť prináša úľavu, pocit, že na vzťah sú dvaja, mi prinavrátil pokoj do duše.“

Budem vaša priateľka

Chcela byť jednou z nich. Zapadnúť. Viac ako čokoľvek iné na svete. Napriek tomu, že ony ju medzi sebou viac-menej trpeli. „Platila som im drinky, kupovala si drahé handry a tie im nenápadne posunula, akože len tak. Vedela som, že len čo sa otočím, budú kritizovať každé moje slovo, pohyb, oblečenie. Jednoducho, že ma ohovoria od hlavy po päty,“ opisuje obdobie, počas ktorého Barbora vkladala veľké očakávania a energiu do nevyrovnaných vzťahov s akože priateľkami. Prišla takmer o všetky úspory. Bála sa, že ak nebude držať krok s partiou, vyradia ju zo zoznamu pozvaných.

„S kým budem chodiť von? Kto potom budem? Úplná chudera!“ spomína na dôvody, ktoré ju nútili, aby takmer stratila samu seba. Psychologička Pikulová si myslí, že tieto jej pofidérne „priateľky“ mali a majú niečo, čo chcela mať aj Barbora. „V tom prípade nechať plynúť znamená skončiť s vnucovaním. Prestať sa ponižovať, keď vidím, že ma zneužívajú a ohovárajú. Je zrejmé, že mladá žena vie veľmi dobre, aké sú to mrchy. Preto nemá veľký význam im niečo hovoriť. Načo aj? Viac by sa mala sústrediť na seba. Prečo sú alebo boli pre ňu také zaujímavé, že potlačila vlastnú hrdosť? Viete, stačí sa dobre naštvať. Nazvime to asertívny hnev na ,kamarátky‘. Ten pomôže odpútať sa a naštartovať proces na ochranu vlastnej sebahodnoty. Lebo je jedno, či ide o partnera alebo o kamarátky, vzťah, ktorý si chceme uchovať za každú cenu, nemá žiadnu cenu. A skôr či neskôr sa skončí, takže je lepšie stopnúť ho včas. Keď ešte nenapáchal veľké škody na našom sebavedomí.“

ČO JE…

NECHAŤ PLYNÚŤ – nevynucovať riešenie, neriešiť nasilu, ale skrátka vykašľať sa na to a nechať veciam prirodzený priebeh. Tu platí heslo – Nejako bude.

ODPÚTAŤ SA – zbaviť sa emocionálnej väzby na určitý objekt (môže to byť aj negatívna emócia, napríklad zbaviť sa hnevu. Heslo – Nech to je, ako chce, nevadí mi to.

Manuál ako nechať plynúť alebo odpútať sa

Psychologička Daniela PIKULOVÁ odporúča zahrať si mentálnu hru sama so sebou.

Ako na to? „Premyslite si ten najhorší možný scenár a to, ako sa môže vyvíjať situácia, ktorej sa tak bojíme. Zrazu možno zistíme, že ani tá najhoršia alternatíva nie je až taká katastrofická, a keby nastala, vieme ju vcelku dobre a uspokojivo vyriešiť. Keď premýšľame o pohromách, ktoré sa nám môžu stať, zároveň máme šancu premyslieť si, ako sa v danej situácii zachováme a čo presne budeme robiť.

Výsledok? Nepoznané sa stáva poznaným a keď nastanú reálne problémy, bude to ťažké, no my už máme predstavu, ako na to. Zrazu príde úľava, pocítime istotu a zmiernia sa obavy.“

Čítajte viac:

Zoznámte sa s SUGAR BABIES: Mladé krásky, ktoré lovia v starých vodách

Luxusné spoločníčky tvrdia: Naša práca je krásna!

Skutočný príbeh: Milujem sex s neznámymi mužmi!

Chcete mať lepší SEX? Nespoliehajte sa na muža a podniknite tieto 4 kroky!