Mobil náš každodenný

Existovať paralelne v dvoch svetoch - v tom skutočnom a vo virtuálnom je dnešným fenoménom. Asi málokto si dnes dokáže predstaviť, že by nefrčal na sociálnej sieti. Akoby ani neexistoval, cítil by sa izolovaný od zvyšku sveta. Preto so sebou mobily so zabudovaným internetom a rozličnými aplikáciami vláčime všade. A nedajbože, ak niekde nie je signál! Neuveriteľných šestnásť percent ľudí sa neubráni esemeskovaniu či whatsupovaniu počas pohrebu a až 79% pravidelne posiela správy či z kúpeľne. Dokonca bol aj prípad, kedy nevesta esemeskovala počas obradu. A ja som na vlastnej koži zažila, ako jedna moja známa postla fotky na Instagram ako čerstvá nevesta - ešte ani nevyšla z kostola. Sexuologička Caisová pripomína, že sa zdá, akoby sme dnes už mali vybudovaný akýsi inštinkt používania mobilov a podobných prístrojov. Často si ani neuvedomujeme, že ho dotiahneme do spálne a položíme na stôl. A keď nám zapípa správa, väčšina z nás sa po mobil natiahne tak akosi automaticky. A nie málo je takých, ktorí to robia aj počas milovania. Ak si ju totiž hneď neprečítajú, kdesi v mozgu im bzučí: Prišla ti správa. Kto ti asi píše? Majú pocit, že musia zistiť, čo sa deje.

Neuveriteľných šestnásť percent ľudí sa neubráni esemeskovaniu či whatsupovaniu počas pohrebu a až 79% pravidelne posiela správy či z kúpeľne
Neuveriteľných šestnásť percent ľudí sa neubráni esemeskovaniu či whatsupovaniu počas pohrebu a až 79% pravidelne posiela správy či z kúpeľne
Zdroj: Shutterstock

„Súvisí to s úzkosťou. Predstavte si, že ľuďom zakážete nosiť so sebou všade mobil. Koľko úzkosti sa objaví! Vyskúšajte si na jeden deň „zabudnúť" mobil doma. Hyperprotektívne matky a všetci ľudia, ktorí vás kontrolujú, šéfovia, ktorí vás nonstop chcú mať „na drôte" z toho budú na nervy. A vy tiež budete premýšľať, či vás náhodou niekto nezháňa," vysvetľuje Caisová. „Dôvod je ten, že komunikácia odstraňuje úzkosť. Aj Facebook či Instagram odstraňuje úzkosť. Vytvára pocit dôverne známeho prostredia. Keď cestujete po svete, otvoríte počítač, prihlásite sa na sociálne siete a odrazu sa cítite „ako doma". Máte pocit bezpečia, lebo sa ocitnete vo virtuálnom svete, ktorý poznáte." Ľudia, ktorí majú tendenciu všetko riadiť a kontrolovať, budú mať nutkanie dvíhať telefóny a odpisovať na esemesky aj v posteli. „Je to preto, aby sa im znížila hladina úzkosti."Podľa odborníčky však môže mať dvíhanie telefónov a esemeskovanie neblahý dopad na partnerský život.„Ako sa môže človek oddávať milostným hrám a sexuálnym radovánkam, ak má pocit, že ten druhý je mysľou niekde inde? Malo by platiť, že pred milovaním si partneri vypnú mobilné telefóny. Veď čo už môže byť také dôležité, čo sa o pár minút nedá odložiť?"  

Komunikácia odstraňuje úzkosť. Aj Facebook či Instagram odstraňuje úzkosť. Vytvára pocit dôverne známeho prostredia. Keď cestujete po svete, otvoríte počítač, prihlásite sa na sociálne siete a odrazu sa cítite „ako doma". Máte pocit bezpečia, lebo sa ocitnete vo virtuálnom svete, ktorý poznáte.
Danica Caisová