Kedysi populárna a stále talentovaná herečka vymenila filmové plátno za pseudovedu. Bohatým zlatokopkám predáva pochybné produkty ako krištáľové vaginálne vajcia, parné výplachy maternice, kofeínové klystíry konečníka alebo sviečky voňajúca ako vagína. A vyslúžila si za to ostrú kritiku od gynekológov aj od feministiek.

Pamätáte sa ešte, keď Gwyneth Paltrow hrávala vo skvelých filmoch, žila so skvelými chlapmi ako Brad Pitt, Ben Affleck, Chris Martin a aktivizovala sa za šľachetné ciele? Keď bola cool? Že si na to až tak nespomínate? To je v poriadku, ani my. Bolo to dávno.

Hrala vo viac ako štyridsiatich filmoch vrátane takých hitov ako Kapitán Hook, Sedem, Srdcová sedma, Talentovaný pán Ripley či Zamilovaný Shakespeare, za ktorý sa jej ušiel Oscar za najlepší ženský herecký výkon. Približne od roku 2008 sa však Gwyneth prezentuje skôr ako ezoterička new age, liečiteľka a odborníčka na dámske vaginálne zdravie. Jej značka kozmetických a wellness produktov Goop má zisk 250 miliónov dolárov ročne, zároveň je predmetom kritiky za šírenie pseudovedy a neoverených kúr, ako napríklad parné výplachy maternice či kremíkové a nefritové vaginálne vajcia, ktorých nosenie nám má vraj zabezpečiť vaginálne zdravie, lepší sex a hormonálnu rovnováhu. Gwyneth a jej firma Goop dokonca skončili na súde za zavádzajúce a neetické reklamné praktiky a propagáciu šarlatánstva. Americkému štátu Kalifornia museli zaplatiť pokutu 145-tisíc dolárov. Napriek tomu chrlia stále nové a nové produkty, najnovšie „energetické spreje“, ktoré nás majú pre zmenu chrániť pred psychickými a emocionálnymi ujmami a ktoré odborníci označujú za číru demagógiu. Kontroverzia teda pokračuje a herečka má vo vedeckej komunite čoraz horšiu a horšiu povesť.

Kedysi populárna a stále talentovaná herečka vymenila filmové plátno za pseudovedu
Kedysi populárna a stále talentovaná herečka vymenila filmové plátno za pseudovedu
Zdroj: Shutterstock

Pokračovanie na ďalšej strane.