♥ Ghosting

Čo je to? Tento obľúbený termín sa vzťahuje na niekoho, s kým intenzívne randíte, trávite spolu voľný čas, smejete sa, milujete a on sa jedného pekného dňa vyparí ako vzduch. Termín „hajzel“ by bol možno oveľa výstižnejší, ale sme predsa dámy. Ruku na srdce, koľkým z vás sa to už stalo? Ten chlapík, ktorého ste pred týždňom stihli predstaviť svojim rodičom, zmizol bez stopy. Žiadna správa, odkaz ani list na rozlúčku. A ako bonus si vás zablokoval na všetkých sociálnych sieťach a dokonca aj na Whatsappe. Jednoducho rozchod bez slov.

Čítajte viac:

15 maličkostí, ktoré udržia vzťah v perfektnom stave: Takto to zvládnete!

„Peter bol pre mňa doslova vysnívaný chlap, nevedeli sme sa od seba pohnúť ani na chvíľku. Bola som presvedčená, že je to ON. Mali sme spoločné záujmy, na všetko podobný názor, dokonca sme po pol roku uvažovali, že začneme spolu bývať. Jedného dňa mi oznámil, že odchádza na služobnú cestu do Anglicka. Večer po prílete sa neozval, čo mi bolo čudné. Nezdvíhal mi telefón a nereagoval na správy, z čoho som už zostala naozaj vydesená. Čo ak sa mu niečo stalo? Na druhý deň mal už vypnutý aj mobil a na sociálnych sieťach bol zablokovaný. Ihneď som zalarmovala pár jeho známych, no márne... Jediná odpoveď, ktorú som dostala, bolo, že ich to neprekvapuje...“ odhaľuje svoj príbeh Katarína.

♥ Zombeing

Čo je to? Táto etapa prichádza zvyčajne presne po ghostingu. Po tom, ako sa vyparil z vášho života a vy ste o ňom nepočuli možno aj rok, znenazdajky sa vynorí a začne vás kontaktovať. Tento termín ho preto dokonalo vystihuje – je totiž ako „živá mŕtvola“. Doteraz ho vôbec netrápilo, že ste pre neho pribrali päť kilogramov, prišli k niekoľkým šedivým vlasom a z prebdených nocí získala návyk na lexaurín. Pripravte sa na tie najneuveriteľnejšie vysvetlenia, ktoré budú hraničiť so zdravým rozumom. Môžete si byť istá, že na vás vytiahne silné duševné rozpoloženie, úmrtie v rodine alebo len plytké „hľadanie samého seba“. Katarína sa po intenzívnom hľadaní svojho priateľa nakoniec dopátrala pravdy. Peter sa totiž po pol roku ozval sám. „Keď som ho po dlhom čase konečne odstrihla nielen zo svojich myšlienok, ale aj zo života, naraz mi pípla správa.

„Ahoj, láska. Som späť. Mal som príšerné obdobie, všetko ti vysvetlím.“ Myslela som, že sa mi sníva. Ten pokrytec sa bez akéhokoľvek problému ozval, akoby sa nič nestalo, a šesť mesiacov len tak vymazal. Najskôr som nemala chuť ani na tú správu reagovať, ale bola som asi až príliš zvedavá. Chcela som počuť, akú rozprávku si pre mňa vymyslel. „Moja najlepšia kamarátka skočila do jazera a spáchala samovraždu. Hneď ako som sa to dozvedel, zrútil som sa a chcel som sa ukryť pred celým svetom. To, že ma tá správa zastihla práve pri príchode do zahraničia, bola obrovská náhoda. Prepáč mi to, všetko ti vynahradím,“ rozpráva Katka, ktorá mu túto šialenú výhovorku nezjedla. Ešteže!

♥ Stashing

Čo je to? Keď s niekým chodíte pár týždňov, mesiacov či dva, keď sa len začínate spoznávať a vytvárať si spoločné univerzum, je to v poriadku. Ale ak s niekým chodíte rok a vy ešte stále nepoznáte jeho priateľov, spúšťajte alarm. Váš partner vás jednoducho vedome skrýva pred svojím okolím. A neverte mu tie omáčky typu „zlatko, chcem ťa mať len pre seba“, prípadne „nechcem, aby náš vzťah niekto pokazil“. Za týmto mužom hľadajte pacienta, ktorý doma skrýva buď ženu, alebo nejaké tajomstvo z minulosti.

„Na začiatku sa mi to zdalo úplne normálne. S Filipom sme sa chceli najskôr „oťukať“, až potom náš vzťah odhaliť aj na verejnosti. Pretože ani jeden z nás sa nechcel popáliť, tak ako v predchádzajúcom vzťahu, užívali sme si len jeden druhého. Po niekoľkých mesiacoch sa náš vzťah vyvíjal tým správnym smerom, preto som ho zoznámila nielen s mojimi priateľmi, ale aj rodinou. On však pred zoznámením s jeho známymi vždy vycúval. Po viac ako roku sa mi to už zdalo zvrátené, a preto som sa ho na rovinu spýtala, či má so mnou nejaký problém. Vyšlo z neho, že počas nášho vzťahu sa spoznal s jednou ženou, s ktorou je to naozaj vážne. Takmer som skolabovala! Ten pako ma ťahal len za nos!“ rozpráva svoju skúsenosť Lenka, ktorá sa z toho šoku nevedela dlho spamätať.

♥ Phubbing

Čo je to? Predstavte si, že ste práve začali s niekým randiť a viac ako vám sa radšej venuje svojmu telefónu. Spoznávate túto situáciu? Na začiatku ste to možno zo „slušnosti“ chceli prehliadať, možno ste nad tým párkrát mávli rukou a možno ste ho v duchu ospravedlňovali, že je veeeľmi pracovne vyťažený. Bohužiaľ, pravda bola niekde inde. Bojovať s touto chorobou dnešnej doby je oveľa problematickejšie, ako sa zdá. Ak váš budúci partner bude mať takéto náznaky správania, radšej sa rýchlo začnite obzerať po niekom druhom!

Čítajte viac:

Zabijak vzťahov menom sociálne siete: Ničia priateľstvá aj partnerskú lásku

„Uznávam, že aj ja trávim veľa času s telefónom, ale čo je veľa, to je veľa! Marek pracoval ako IT manažér, takže som si myslela, že je to ,len‘ profesionálna deformácia, s ktorou bojuje aj on sám. Lenže keď aj na dvadsiatom ôsmom rande nevedel pustiť telefón z ruky a nonstop niekomu vypisoval, prípadne si čítal správy, rezignovala som. Vybuchla som a povedala mu, že nech si aj večerný sex užije so svojím mobilom. Jedna ruka mu na to bude určite stačiť!“ hovorí dnes už s úsmevom na perách Romana.

♥ Benching

Čo je to? Tento termín sa používa v súvislosti s online randením. Práve ste na Tinderi objavili ďalší zaujímavý objekt, s ktorým si píšete už nejaký čas, ale nikdy neinicioval osobné stretnutie. Poviete si, v pohode, nie každý deň je nedeľa. Hoci vás rafinovane namotáva, časom si začnete uvedomovať, že píše len vtedy, keď má na to chuť alebo čas on. Dôvodom je, že ste pre neho stále len akoby na „striedačke“. Udržuje si vás pre prípad, že by to nevyšlo s inými online vzťahmi. Aké prirodzené pre dnešný virtuálny svet, však?!

„Keďže som na Tinderi spoznala už naozaj rôzne typy mužov, myslela som si, že ma už ničím neprekvapia. Tento posledný, mladý Košičan Jozef, ma dokázal tak neskutočne zhypnotizovať, že som si ani neuvedomila, že som mu dobrá len vtedy, keď chce on. Bolo jedno, či boli tri hodiny nadránom, alebo som bola v pracovnom kolotoči. Intenzívne som s ním dokázala prepísať niekoľko hodín, samozrejme, mi nedochádzalo, že ma len naťahoval. Nikdy som sa s ním naživo nestretla, škoda, naozaj ma bavil...“ komentuje svoj virtuálny vzťah Simona.

♥ Breadcrumbing

Čo je to? Tento systém randenia vyhovuje najmä tým mužom, ktorí to so svojím novým objavom nemyslia príliš vážne a chcú sa s ním len na krátky čas pohrať. Inými slovami, servírujú si vás v malých dávkach presne podľa svojich pravidiel. Zásobujú vás kyticami kvetov, len aby ste nadobudli pocit, že ste práve stretli svojho princa na bielom koni. Spamuje vás správami, posiela smajlíky z dlhej chvíle, aby tak uhladil stopy, že vás v skutočnosti chce vidieť len vtedy, keď to potrebuje on. Jednoducho nemá na vás čas! Táto love story zvyčajne netrvá dlhšie ako štyri týždne.

„Prvé tri týždne som mala na svojom pracovnom stole azda každý deň bukety ruží. Kolegyne bledli závisťou a mne to neskutočne lichotilo. Stále mi posielal zamilované esemesky a selfie fotky z práce, fitka či so psom. Dohromady sme sa však videli len trikrát a vždy sa to skončilo u neho doma v posteli. Na jednej strane mi to vyhovovalo, ale neskôr som pochopila, že so mnou vlastne nechce tráviť fyzicky veľa času. Prečo som na tie prechádzky so psom nechodila s ním? Prečo ma nikdy nezobral von, do prírody či do divadla? Tie kvety boli len náplasti, ktoré mali zakryť jeho pokrytectvo. Náš vzťah preto netrval dlho, hoci som bola trpezlivá, ukončil to skôr ako ja,“ odkrýva svoje skúsenosti Tamara.

♥ Cushioning

Čo je to? S týmto termínom sa stretlo už veľa z nás, ale máloktoré sme si to vedeli priznať. Jednoducho mu robíte „vankúš“, na ktorom sa mu nielen dobre spí, ale aj dýcha. Vaša existencia je pre neho mimoriadne dôležitá, pretože mu pomáha prežiť. Drží si vás pri tele, pretože sa s vami cíti dobre, flirtuje s vami, lebo si tým posilňuje ego. A často (ani o tom neviete) majú takíto muži popri vás ďalší vzťah, v ktorom sa síce možno trápia, ale nedokážu ho odstrihnúť. Vás využívajú na odbúravanie problémov a napätia.

„Stále mi hovoril, aká som krásna, úžasná a dokonalá žena, o ktorej celý život sníval. Tie jeho sladké rečičky sa v mojej hlave tak rýchlo zakorenili, že som mu verila a hltala všetko, čo povedal. Získal si ma natoľko, že som pre neho zniesla aj modré z neba. A presne to chcel aj docieliť. Po dvoch rokoch sa prevalilo tajomstvo, ktoré predo mnou skrýval. Nemanželské dieťa. Takmer som dostala srdcový infarkt! Netušila som, že môj milovaný Patrik vedie dvojaký život – že má manželku, ktorá síce žije v Prahe, ale že si pri nej stihol nájsť okrem mňa ďalšiu bokovku, s ktorou má dieťa,“ odhaľuje krutú pravdu svojho posledného vzťahu Marianna.

♥ Love bombing

Čo je to? Ide o zákernú taktiku, ktorá tu je už niekoľko rokov, ale len nedávno dostala svoje príznačné meno. Možno sa to na prvý pohľad môže zdať ako dokonalý príbeh lásky, veď čo je viac ako pocit, že ten druhý vás zahŕňa extrémnou náklonnosťou a pri každej tretej vete nezabudne podotknúť, že vás miluje? Lenže, ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ak niekto veľmi rýchlo posúva vzťah dopredu, je zjavné, že nejde len o bezhraničnú zamilovanosť, ale v konečnom dôsledku aj o nemalú dávku vypočítavosti. Zvyčajne nasleduje manipulačné a kontrolné správanie, ktoré môže dokonca viesť k zneužitiu.

„Jeho plán bol jednoznačný: zahŕňať ma ohromujúcou láskou a oslepiť každú bunku môjho tela tak, aby som bola ochotná urobiť pre neho čokoľvek. Martinovi sa to podarilo. Bol pre mňa poloboh, za ktorého by som dala aj ruku do ohňa. Škoda len, že to dopadlo úplnou katastrofou a ja som kvôli nemu teraz na mizine. Všetky peniaze som investovala do jeho nezmyselného projektu, v ktorom som mala mať na revanš väčšinový podiel. Dokonca som založila svoj byt len preto, aby som mu poskytla ďalšiu finančnú injekciu. Dnes nemám ani jeho, ani byt a snažím sa opäť postaviť na vlastné nohy,“ odkrýva Andreja smutnú love story.

Čítajte viac:

Dajte vašej LÁSKE šancu: Obrázkový manuál šťastného vzťahu

VIDEOdoják: Títo dvaja vám dokážu, že láska nepotrebuje slová

Tomuto sa radšej vyhýbajte! 15 maličkostí, ktoré mužov na ženách odradí

Keď je mlčanie viac ako zlato: 11 viet, ktoré mu pri sexe radšej nehovorte