V každom prípade je však dôležitá ochrana, ktorá zabráni nechcenému otehotneniu či prenosu pohlavných problémov. Viete, ktorá je pre vás tá pravá?

Ako sa úspešne chrániť?

Nie je žiadnym tajomstvom, že hormonálna ochrana má najvyšší účinok. Popri nej je však medzi najpopulárnejšími možnosťami tá bariérová, ktorej výhodou je aj ochrana pred pohlavnými chorobami. Existujú aj prirodzené metódy, ktoré však zaváňajú zvýšeným rizikom. Prerušovaný styk je jedným z najčastejších príčin nechcených tehotenstiev, pritom existuje možnosť, ako sa ochrániť aj dodatočne.

Popri metódach, ktoré sa používajú priamo pri styku, existuje aj dodatočná ochrana. V prípade nehody a hroziaceho otehotnenia môže žena siahnuť po tabletke po. Prvou antikoncepciou pokojne môže byť tá núdzová, ak je v danej chvíli potrebná.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: ESCAPELLE®

Funguje tak, že zabráni alebo oneskorí uvoľnenie vajíčka z vaječníka, čo znemožňuje oplodnenie. Nejde teda o potratovú tabletku. Ak už k spojeniu spermie a vajíčka došlo, nebude účinná. Preto je nutné vedieť, že čím skôr sa tzv. tabletka po užije, tým je účinnejšia.

Ukazuje sa, že je záchranou pre všetky vekové kategórie - mladé dievčatá objavujúce sex aj o staršie ženy, ktoré si nedali pozor. Užitie tabletky po je diskrétnym spôsobom, ako predísť otehotneniu, čím sa líši od prípadného potratu. Tento invazívny zákrok na ukončenie tehotenstva zanecháva psychické ujmy. Tabletka po sexe zabraňuje oplodneniu, a tak pomáha bez bolesti a prípadnej traumy.

Poznajte svoje možnosti
O všetkých možnostiach ochrany môže ženu informovať lekár, a zároveň veľa informácií nájdete aj na internete. Dôveryhodné stránky pomôžu pri rozhodovaní sa a poskytnú aj skúsenosti reálnych ľudí.