Muži, čo sa nechcú viazať tu boli odjakživa. V Spojených Štátoch však pribúda čoraz viac dievčat a žien, čo uvažujú rovnako. Stretávajú sa s niekoľkými mužmi naraz, praktizujú lásky na jednu noc, veď keď môžu nosiť „single“ status ako čestný odznak chlapi, prečo by nemohli aj ony? Chantall má 23, je sexy a muži na ňu letia ako osy na med. Napriek tomu nikdy, naozaj nikdy nemala priateľa. Nezväzujú ju žiadne náboženské predsudky, nie je hanblivá. Je zdravá a nie je lesbička. Jej rodičov aj po tridsiatich rokov manželstva spája láska. Chantall je šťastná. Je single, lebo chce... Keď jej spolužiačky a kamarátky prežívali prvé stredoškolské lásky, Chantall šprtala na testy, aby sa dostala sa na prestížnu univerzitu. V lete nej promuje. Zatiaľ, čo jej rovesníčky sa v duchu modlia, aby ich priateľ promócii požiadal o ruku, Chantall má iné plány - najskôr doktorát a potom kariéra v lekárskom výskume. Vzťahy podľa nej len zbytočne rozptyľujú a vyrušujú. Možno niekedy po tridsiatke, keď zatúži po deťoch, ale ani tým si nie istá.

Shutterstock

Občas aj milujem, ale neviažem sa

 „Len si nemyslite, že žijem v celibáte a iba sa bifľujem,“ prezrádza Chantall. „Užívam si rovnako ako všetky moje rovesníčky, akurát sa na nikoho konkrétneho neviažem. Lebo to nechcem." Šokujúce? Z úst 23 ročného dievčaťa možno. Nelogické? Nie. „Moje kamarátky sa začali párovať už od pätnástky. A scenár sa dokola opakoval. Najskôr chodili ako v oblakoch a potom každá z nich začala čosi riešiť. Ten fajčil príliš veľa trávy, ten flirtoval s inými, ďalší chcel sex príliš skoro, s tým stál za figu, ten nemal jasno vo svojej budúcnosti. Potom prišiel rozchod a slzy. Niektoré pre vzťahové krízy flákali školu, jedna dobrá kamoška kvôli frajerovi odmietla skvelú príležitosť študovať na parížskej Sorbone, pár otehotnelo a vysokú nedokončili vôbec. Tak na čo je to dobré?“ filozofuje Chantall. Šanca, že ostanete so svojou stredoškolskou láskou, sa podľa nej rovná takmer nule. „Tak, prečo sa už ako tínedžerka zbytočne trápiť či vzťah vydrží? Ja som sa rozhodla, že sa namiesto chalanov sústredím na školu a potom na kariéru. Ale chcem sa aj baviť, spoznávať svet a nových ľudí, jednoducho si užívať. Keby som dokola riešila nejakého priateľa, nesústredím sa na dôležité ciele, ani sa nebudem slobodne baviť," pokračuje Chantall, ktorá vraj nikdy nebola zaľúbená. Nie žeby bola citovo chladná, akurát si samú seba nepredstavuje v bielych šatách už na druhom rande. Život predsa nestojí a nepadá na partnerských vzťahoch.

Šťastne rozvedená

 Wendy má o pár rokov viac. Budúci rok oslávi štyridsiatku. Na rozdiel od Chantall priateľov mala. Aj manžela a ostali jej po ňom dve detičky. Až do rozvodu bola typické americké dievča, s prvou láskou chodila celú strednú školu a odvtedy šla zo vzťahu do vzťahu. Vždy to to myslela vážne, až ju jeden požiadal o ruku. „V deň svadby som bola presvedčená, že som práve dosiahla všetko, po čom túžim. Nepochybovala som, ani keď to začalo ísť s mojím manželstvom z kopca. Bývalému však budem do smrti vďačná, že bol väčší realista, podal o rozvod a odsťahoval sa.“ Wendy totiž až po rozvode pochopila, že najšťastnejšia je single. „Za najtraumatickejšiu spomienku na manželstvo považujem to, že nemôžete uniknúť - ste neustále spolu, aj keď v istých momentoch by ste boli radšej na opačnom konci zemegule, než na gauči vedľa partnera. Večer zaspávate vedľa toho, kto vás cez deň nahneval alebo vám ublížil. Prvú noc po rozchode som preplakala, ale už ráno som zistila, že život ide ďalej. Lebo vyšlo slnko, deti mi dali pred odchodom do školy pusu a náš pes sa išiel od radosti zblázniť, keď som prišla z práce. Po mesiaci som pochopila, že bez manžela prežijem. A niekedy po štvrť roku mi začalo byť dobre. Naozaj dobre. Byť sama sebe pánom má obrovské výhody. Čas si organizujem tak, ako ja chcem, domov mám usporiadaný, ako ja chcem a deti vychovávam ako ja chcem. Mám relatívne dobrú prácu a to, že uživím seba, deti a ešte aj veľký dom, mi dáva pocit nezávislosti. S mužmi sa síce stretávam, ale manžela číslo dva určite nehľadám. Možno keď deti odídu z domu, ostane mi smutno a znovu zatúžim po živote v páre, ale teraz mi vyhovuje sloboda a žiaden záväzný vzťah nechcem.“

Shutterstock

Manželstvo už nepotrebujeme? 

 Irónia je v tom, že čím je Wendy spokojnejšia single , tým sa o ňu opačné pohlavie viac zaujíma. „Muži milujú nezávislé ženy, nie zúfalky. Garantujem vám, že po tridsiatke som si užila viac zábavy, než na vysokej škole a ako rozvedená matka dvoch detí mám viac sexu, než v manželstve. Cez týždeň som mama, ale cez víkendy, keď deti idú k bývalému, to pekne roztočím.“ Našlo sa už zopár mužov, čo si chceli rozvedenú Wendy „poistiť“. Sľubovali manželstvo a istotu, ale musela ich odbiť. Lebo nasťahovať si niekoho do domu je to posledné, po čo túžim!

Čítajte viac:

Najbizarnejšie sexuálne rekordy: Pozor, niektoré sú len pre silné povahy!

Mám MILENCA a je mi fajn: Čo vás čaká, ak sa rozhodnete pre bokovku? Super sex, veľa vášne, ale aj...

Láska, ktorá nesklame: 20 dôvodov prečo by sme mali ďakovať za staršie sestry

Výhodnejší biznis?

Žien, čo uvažujú ako Chantall a Wendy, v Spojených Štátoch rapídne pribúda. Podľa prieskumu magazínu Time až 18 percent Američaniek vo veku 15 až 30 rokov neverí, že sa im podarí stretnúť partnera na celý život. Tento trend považuje za prirodzený aj majiteľka zoznamovacej agentúry Tampa Bay Matchmakers Nancy Wall. Vyštudovaná psychologička chápe, že život v páre môže pre niekoho strácať čaro a dokonca aj zmysel, napriek tomu, že je profesionálnou „dohadzovačkou“. „Vyzbrojené dobrým vzdelaním sú ženy na trhu práce rovnako hľadané ako muži. Rastú ich príjmy a dnes sa už nemusia vydať, aby boli existenčne zabezpečené." Aj preto za veľkou mlákou pribúda žien, ktoré sú z jedného príjmu schopné zabezpečiť nielen seba, ale aj deti. „Ani deti slobodných matiek u nás už nikto nepovažuje za „pankartov“ a vďaka modernej medicíne a zákonom už nepotrebujú sex či muža ani k tomu, aby otehotneli. Ak nechcete, dieťa nemusí mať konkrétneho otca,“ dodáva psychologička. To, že v rodine chýba druhý príjem, už nežné pohlavie nediskvalifikuje.„Banky už dávno nestresujú, že slobodná žena nedokáže splatiť hypotéku. Práve naopak, slobodné ženy a rozvedená matky s deťmi sa ukázali ako najzodpovednejší klienti,“ tvrdí ekonóm Americkej asociácie realitných maklérov Mark Calabria.

Shutterstock

Čo na to Slovenky?

Na Slovensku to tak zatiaľ nie je také ružové, no aj u nás žijú staré dievky z presvedčenia, i keď sa k tomu nehlásia natoľko otvorene ako Američanky. Päťdesiatnička Tatiana sa nikdy nevydala, hoci v mladosti bola krásna žena a o nápadníkov nemala núdzu. „Jednoducho som nenašla toho pravého. S mužmi, do ktorých som bola zaľúbená, mi vzťah nevyšiel. A tí, čo mi manželstvo navrhovali, ma neoslovili natoľko, aby som mala chuť stráviť s nimi celý život. Rozhodla som sa, že kompromis robiť nebudem." Aj ona si prešla pochybnosťami, či sa rozhodla správne. Najmä medzi tridsiatkou a štyridsiatkou sa cítila ako z inej planéty, lebo všetci priatelia boli popárovaní a mali deti. „Nebolo mi jedno, že sa mi ako „starej dievke“ všetci nepriamo vysmievali alebo ma ľutovali. Ale potom sa moji známi porozvádzali a zrazu som opäť mala kopu slobodných kamarátok a kamarátov. Mám skvelý vzťah so svojimi synovcami. Nedávno sa jednému narodilo bábätko a keďže sestra vlani zomrela na rakovinu, stala sa zo mňa náhradná babka," hovorí Tatiana, ktorá svoje rozhodnutie neľutuje. Na Slovensku sa však jej postoj stále nenosí. Radšej sa teda tvári, že svoju prieberčivosť z mladosti ľutuje. „V skutočnosti som rada, že som to nespravila. Vydať sa len preto, žeby sa to malo a potom byť v manželstve nešťastná je veľmi hlúpe riešenie.“

Shutterstock

Sme stvorení na páry?

Postoj starých dievok z presvedčenia majiteľke zoznamovacej agentúry Nancy Wall imponuje, hoci ak by ich naďalej pribúdalo, mohla by prísť o lukratívny biznis. „Funkčné vzťahy dokážu vytvárať len ľudia, ktorí vedia byť šťastní aj single. Dokázať existovať sám so sebou je sloboda vo svojej najdokonalejšej forme. Znamená to, že máte možnosti, ale ste dostatočne disciplinovaní, aby ste ich nezoficiálňovali, ak na to nie ste stopercentne pripravení.“ Nancy však upozorňuje, že ak sa niekto zámerne vyhýba vzťahom, pripraví sa o lásku. „A láska je najkrajší pocit, aký môže ľudská bytosť zažiť,“ vysvetľuje odborníčka a dodáva, že má pochopenie pre Wendy, ktorá po rokoch vo vzťahoch chce byť konečne aj chvíľku sama. Rozumie aj Slovenke Tatiane, ktorá odmietla robiť kompromisy.“ Mladučká divožienka Chantall však vzťahovú poradkyňu znervózňuje. „Človek, a je jedno, či ide o ženu alebo muža, ktorý sa celkom vyhýba vzťahom, riskuje, že prehliadne niekoho naozaj výnimočného. A keď stretne svoju spriaznenú dušu, s ktorou by mohol byť šťastný mnoho rokov alebo aj celý život, už vo vzťahu jednoducho nedokáže fungovať. Uznávam, spojenie muža a ženy je vo vážnej kríze, ibaže človek má v sebe stále zakódované, že je tvor párový. A nič lepšie sme doteraz nevymysleli."

Čítajte viac:

Randím s tvojím chlapom: Myslíte, že je vám verný? Budete v šoku, online zoznamky sú plne ženáčov

Dovolenka so svokrou? Nikdy viac, radšej sa nechám zožrať žralokom, tvrdí Jana, ktorá toto peklo zažila