Na prvý pohľad sme generácia sexuálne otvorená, preto ma prekvapilo, keď som sa dočítala o juhočeskom prieskume na vysokej škole, podľa ktorého väčšina študentiek žije v monogamnom vzťahu...

Skutočne väčšina populácie žije konzervatívne a za sexuálnymi pôžitkami sa veľmi neženie. Napríklad mimomanželský sex je menej častý, než to bolo pred dvadsiatimi rokmi. Máme však nové možnosti ako sex cez internet, či už autoerotický, alebo sprostredkovaný sociálnymi sieťami. A muži majú výrazne častejšiu skúsenosť so sexom s prostitútkou.

Autoerotický – tým myslíte, že muži pozerajú na internete porno? Hrozí teda, že mužom sa už nebude chcieť „naťahovať“ s reálnymi ženami?

Áno, presne tak. Internet robí erotické podnety dostupnejšími. No nemyslím si, že muži budú dávať prednosť virtuálnemu svetu pred skutočnou partnerkou. Vznikajú však nové a špecifické závislosti od internetovej erotiky. Je to celkom nový a najmä veľký biznis.

Ako bude sex vyzerať o päťdesiat rokov? Údajne v spálňach trošku pritvrdíme, je to tak?

Nevidím dôvod, prečo by to malo byť iné. Sexuálna prax ľudí sa až tak nemení. A to „pritvrdenie“? Bude sa odohrávať skôr na webe.

Momentálne sú veľmi populárne knihy o BDSM. Až by sa mohlo zdať, že jeho vyznávačov pribúda. Odporučili by ste tieto praktiky doma vyskúšať?

O sexuálne agresívne témy sa ľudia vždy zaujímali. Veď už staroveké civilizácie boli plné znásilňovania, zotročovania a viac či menej rafinovaného sexuálenho trápenia. Aj rôzne fetišistické SM praktiky sa používali na povzbudzovanie sexuálneho vzrušenia odjakživa. A či by som ich bežnej populácii odporúčal? Určite nie. Agresivity je okolo nás toľko, že je zbytočné dopriať si ju aj v posteli.

Podľa istého prieskumu sexuálneho života si spanking, čiže výprask, v posteli užíva až dvadsať percent párov. Je to podľa vás len módna vlna?

Spanking určite nie je bežná praktika, ale u menšiny populácie, teda ľudí so SM vlohami, patrí k obľúbeným praktikám. Nejde o nič moderné, dôkazom sú aj knihy Sachera-Masocha a markíza de Sade.

Vy nie ste ani veľkým zástancom análneho sexu. Prečo?

Medzi heterosexuálnymi pármi je análny koitus nezmysel. Konečník nie je prispôsobený na mechanické namáhanie a taká súlož znamená pre ženu krvavé poranenie análnej sliznice. To je aj príčina, prečo je análny styk rizikom pri šírení vírusu HIV, ale tiež iných vírusových nákaz, žltačky alebo HPV. Rozumné ženy by ho mali zásadne odmietať.

Herec Michael Douglas vyhlásil, že mal rakovinu hrtana z orálneho sexu. Je to možné? Orál je vlastne predohra pre mužov. Ak by ho ženy odmietali, bola by to pre nich veľká rana.

Vie sa, že HPV spôsobuje rakovinu krčka maternice. Posledné výskumy však ukazujú, že aj rakovinu hltana a hrtana a tiež rakovinu konečníka. Nechránený orálny sex, samozrejme, riziko infekcie HPV v ústnej dutine mužov a žien zvyšuje. Aj preto niektorí experti odporúčajú očkovanie proti HPV nielen ženám, ale aj mužom.

Tí sa najviac zaujímajú o poruchy erekcie a čo ženy? Čo ich najčastejšie trápi v ambulancii sexuológa?

Nedostatok sexuálnej túžby, ak nedokážu dosiahnuť orgazmus a na treťom mieste sa drží bolesť a nepríjemné pocity pri styku.

Mužom sa dajú naordinovať lieky, no ako pomôcť ženám?

Ženská sexualita je zatiaľ oveľa ťažšie ovplyvniteľná liekmi, ale aj tu sa s úspechom skúšajú klasické afrodiziaká, antidepresíva a hormonálne preparáty. Ženy by mali sexuálne problémy konzultovať s odborníkmi a nehanbiť sa za ne. Problémom žien je však ich veľká citová závislosť od konkrétnych vzťahov a tie sa na recept len ťažko dajú prepísať.

Pripustili ste, že muži berú modrú pilulku „rekreačne“, aby si lepšie zasúložili. Ako ste to mysleli? Ak nie je nebezpečná, nemusela by byť na predpis…

Modrú pilulku a podobné medikamenty často využívajú aj muži, ktorí poruchami erekcie netrpia. Vyhovuje im, že majú po tabletke výdatnejšiu erekciu. Aj preto sa v niektorých krajinách tieto lieky dajú kúpiť bez receptu. Pre mužov, ktorí nie sú celkom fit, však znamenajú riziko, preto sú u nás na lekársky predpis. Najmä ak ide o kardiakov a pacientov s ochorením sietnice.

Je to len zdanie veľkého mesta alebo naozaj muži žijú svoje tajné životy a napríklad až podozrivo často navštevujú nevestince?

V českej populácii má nejakú skúsenosť so sexom za peniaze asi 14 percent mužov. Prostitúciu využívajú najmä tí, ktorí veľa cestujú, či už za prácou, alebo za zábavou. Štát by túto „zábavu“ organizovať ani dozorovať nemal. Je to problém z morálneho hľadiska, ide o špecifickú neveru. Najväčším rizikom je hygiena, pretože čisto a bezpečne prevádzkovať prostitúciu jednoducho nejde.

V Česku teraz sledujeme dve kauzy: Nečasa a Bartošovú. Vášho politika ovládla žena a speváčku zasa alkohol a muži. Prečo sa necháme druhým pohlavím tak ničiť?

Kauza nášho bývalého premiéra je skôr o politike než o sexe. Jeho partnerský problém len poslúžili ako prostriedok, aby ho odstavili z funkcie. Inak nie je ničím zaujímavý. V partnerských vzťahoch sa ľudia často správajú úplne iracionálne. Iveta Bartošová je psychopatická osobnosť, ktorá podľahla alkoholu a možno aj drogám. Takí ľudia pravidelne končia deštrukciou vlastnej osobnosti.

Toto som sa vždy chcela opýtať. Prečo seriál Sex v meste muži tak nenávidia?

Som muž a ten seriál mám rád. Neviem, čo proti nemu môžu mať iní muži, musíte sa ich opýtať. Ten seriál nie je len o ženách, ale tiež o nich. Možno sa v ňom niektorí neradi poznávajú.

Kým my hľadáme pána Božského, po kom túžia muži? Naozaj sa v týchto predstavách tak rozchádzame?

Ženy a muži majú zásadne odlišnú sexuálnu psychológiu. Čosi však máme spoločné. Stav vášnivej zamilovanosti, ktorá ovplyvňuje naše správanie. V tom sa zasa od seba príliš nelíšime.

Pre ženy je veľmi dôležité, aby im muž v čase zamilovanosti imponoval, to u nich podporuje chuť na sex. Po rokoch to však zákonite prestane fungovať a keď neprežívajú ani orgazmus v spálni, tak ich sex jednoducho prestane baviť.

Pre ženy nie je orgazmus taký samozrejmý ako pre mužov, veď až desať percent žien pocitové vyvrcholenie pri súloži vôbec nepozná. Napriek tomu sa venujú partnerskému sexu rady a s chuťou. Jeden z expertov kedysi napísal, že len pre malú časť žien je orgazmus pri súloži rovnako samozrejmý ako podanie ruky.

Je vôbec možné, aby nás bavil sex celý život s jedným partnerom?

Prieskumy fungujúcich manželstiev ukazujú, že väčšina párov má veľmi spokojný a pravidelný pohlavný život aj po rokoch. Samozrejme, nie je to pravidlo, ale nejde o nič neobvyklé.

Ženy veria v lásku na celý život. Môže byť medzi mužom a ženou bez „chémie“?

Láska nie je len vášnivá romantická zamilovanosť. Dôležité je, aby dvojica nestratila intímne puto, ktoré obaja prežívajú pozitívne. Keď sa ľudia telesne odcudzia, je ťažké získať intimitu späť. Vzájomná telesná blízkosť je práve tou „chémiou“ párového vzťahu.

Predpokladali by sme, že viac experimentujú mladé ženy, prežívame však niečo ako boom štyridsiatničiek. Sú ženy sexuálne aktívnejšie v tomto veku?

Najaktívnejšie sú ženy spravidla až po tridsiatom piatom roku, takže sexuálne záujmy štyridsiatničiek nie sú žiadnym prekvapením. Nahráva tomu aj nízky počet sobášov a obľúbený single životný štýl.

Ženy sú pasívnejšie, muži aktívnejší. Z toho vyplýva, že bývajú viac neverní. Ako sa vy staviate k dvojitej sexuálnej morálke?

Počty sexuálnych partnerov či partneriek za celý život sa medzi mužmi a ženami vyrovnávajú. Zatiaľ však stále muži uvádzajú mimomanželské vzťahy častejšie než ženy. Ten rozdiel ešte potrvá, pretože je založený na biologickej prirodzenosti. To však neznamená dvojitú sexuálnu morálku. Tá je založená na tom, že ženy neveru odpustia o niečo ľahšie než muži.

Máte radu pre „múdreho“ muža a „múdru“ ženu, ktorí si chcú zachovať pohodový vzťah?

Ten je vždy tak trochu úmyslom, a tak trochu náhodou. Nie všetci majú to šťastie. Dôležitá je vzájomná tolerancia.

Na čo by sa ženy nemali svojich mužov vypytovať, aby ostali šťastné?

Jedno české príslovie hovorí, že kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. Rozhodne neodporúčam žiadnej dvojici, aby sa príliš zapodievala svojou minulosťou. Sex sa má žiť v prítomnosti a aspoň v ilúzii vzájomnej budúcnosti.